Úrazy detí varujú

Alena Michalicová 0

Hoci smrť dieťaťa je vždy nezmyselná, je o to absurdnejšia, ak sa jej dalo predísť. Hovorím teraz o smrteľných úrazoch, ktoré sú v súčasnosti aj vážnym celoeurópskym problémom. Faktom totiž je, že napríklad len na cestách v EÚ zomiera ročne viac ako 40 tisíc ľudí, pričom najohrozenejšou skupinou sú práve deti. U nás štatistiky vyznievajú ešte hrozivejšie. Aj preto Detský fond Slovenskej republiky prichádza s kampaňou „Aby deti nezomierali“.

Úrazy patria vôbec k najčastejším príčinám úmrtia detí a z okolitých krajín sme na tom najhoršie. V porovnaní s krajinami EÚ sú za nami len pobaltské krajiny. Hovorí riaditeľka Detského fondu Alena Simková:

„Počet úmrtí detí na Slovensku je tak vysoký, že každoročne by bolo možné zavrieť 7 školských tried, pretože na následky úrazu zomiera približne 200 detí a mladých ľudí.“

Úmrtia detí na úrazy sú však len jednou stranou mince tejto smutnej štatistiky. Pripomína riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici Ladislav Laho:

„Za každým mŕtvym dieťaťom na úraz je 160 hospitalizovaných detí a 2000 detí ošetrených na ambulanciách pre zlomeniny, tržné rany atď. Tých 160 hospitalizovaných sú jeden ž dvaja s ťažkým poranením mozgu, to sú vlastne ľudia poznačení na celý život s nejakým handicapom, či už s pohybovým alebo mentálnym.“

Pokiaľ ide o smrteľné úrazy detí spresňuje Alena Simková:

„Najväčšiemu počtu smrteľných úrazov dochádza pri dopravných nehodách, je to v priemere okolo 40 %, na ďalších miestach sú utopenia, požiare, rôzne pády a otravy.“

Kampaň má prostredníctvom bilboardov, spotov, či plagátov v prvej etape osloviť predovšetkým dospelých: „Pretože si myslíme, že za deti sú zodpovední dospelí.“ Príklady zo zahraničia jednoznačne potvrdzujú. že prevencia dokáže podstatne znížiť úrazovosť. Naznačujú to aj veľké rozdiely medzi európskymi krajinami: „Na Slovensku zomiera 3-krát viac detí ako napríklad vo Švédsku, kde sú povinné detské AUTOSEDAČKY, detektory dymu, či bezpečné balenia liekov.“

Na prevencii žiaden štát nemôže prerobiť. Ekonomický rozmer problému ilustruje na konkrétnom príklade Kvetoslava Bernátová z Úradu verejného zdravotníctva:
„Napríklad jedno euro vydané na AUTOSEDAČKY pre deti ušetrí 32 eur.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár