ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyKeď to bolí

Nie je otázka či sa zrania, ale kedy. Pofúkať, ale aj ošetriť

 Soňa Hanzelová   08.06.2017   1

Leto je tu. Kúpanie, turistika, bicyklovanie, korčuľovanie, futbal, a mnohé iné aktivity lákajú von.

Deti pomaly zabúdajú na svoje školské povinnosti a čoraz častejšie sa vrhajú do rôznych dobrodružstiev. Teplé počasie prináša aj odhalené ruky aj nohy, ktoré sú následne vystavené potenciálnym hrozbám zranenia.

 

Každý rodič to veľmi dobre pozná

– odreniny, drobné poranenia, rezné ranky, kožné podráždenia či popáleniny sa nevyhýbajú veľkým ani malým.

Platí tu rovnica, že čím zvedavejší prieskumník, tým väčšie riziko. Napriek akejkoľvek opatrnosti - otázka nestojí tak, či sa zraní. Neznáme je len to, že kedy to bude  a ako. 

Keď to príde

Ak sa nejedná o nič vážne, poranenie dokážete ošetriť aj doma. Stačí, ak máte dobre zásobenú domácu lekárničku a pracujete s čistými rukami. Nezabúdajte, že k zraneniu môžete prísť aj na cestách, preto si domácu lekárničku noste so sebou.

SOS pri poranení

Objatie a pofúkanie " boba"  od mamy je základ. Potom môže začať ošetrenie. Dôležité je mať ruky vždy čisté, aby ste do rany nezaniesli nečistoty.

Ranu pláchnite  vodou, odstráňte z rany nečistoty a postriekajte, polejte, alebo natrite dezinfekčným prostriedkom. 

Ak si chcete byť istí, že sa do rany nedostanú nečistoty, ktoré by neskôr mohli spôsobiť komplikácie,  je dobré použiť na vyčistenú ranu aj  antibakteriálny sprej.

Ranu jemne osušte, priryte náplasťou alebo obväzom. A na záver ešte jedna dávka antitraumatika - pomojkanie.

Prečo nestačí na ranu čistá voda ?

Pri leukoplastoch je to jednoduché, tam by 9 z 10tich detí odporučilo macíkové a len jednomu je jedno, aký obrázok na leukoplaste bude:)

Pri dezinfekčných prostriedkoch je dobré pouvažovať viac. Ošetrením chceme znížiť riziko vzniku infekcie v ranke počas hojenia.

Trh ponúka množstvo prípravkov na podobné zranenia. Ideálne sú produkty na univerzálne použitie, ktoré využije ako dospelý, tak i dieťa, čím zabijete niekoľko múch jednou ranou, pretože nemusíte kupovať niekoľko prípravkov, ale postačí vám len jeden.

Príkladom je Bionect Silverspray, ktorý je určený na ošetrenie chronických rán, ale aj na bežné poranenia v domácnosti alebo na dovolenke. Použiť ho môžete na rôzne druhy podráždenia a poranenia kože, rezné rany a odreniny, popáleniny I. a II. stupňa, ale aj na iné zdravotné problémy ako sú pooperačné rany, vredy dolných končatín cievneho i metabolického pôvodu.

Slúži aj ako prevencia vzniku neestetických jaziev, tak by som zvážila hlavne pri dievčatách. JA ho používam po kozmetických ošetreniach laserom či peelingoch. Okrem spreju je Bionect k dispozícii aj vo forme krému, ktorý je zameraný viac na estetické nedokonalosti.

Zázračná kyselina hyalurónová 

Dôležitou zložkou, ktorú by sprej na ošetrenie rán mal obsahovať, je kyselina hyalurónová, ktorá sa bežne nachádza aj v našom tele. Nevyužíva sa len v kozmetike, ale aj na hojenie rán, ochraňuje proti vírusom, baktériám a mikroorganizmom v orgánoch.

Kyselina hyalurónová je hlavnou zložkou v medzibunkových priestoroch a má nezastupiteľné miesto pri oprave poškodenej kože a používa sa pri liečbe rán. Preto pri výbere produktov na ošetrenie dôkladne sledujte, či obsahuje dôležitú kyselinu hyalurónovú. Bionect Silverspray okrem tejto dôležitej kyseliny obsahuje navyše aj koloidné striebro, ktoré má antimikrobiálne vlastnosti, čím sa zabraňuje prenikaniu exogénnych zárodkov do rany, a tak sa znižuje riziko infekcie v procese hojenia. 

Majte to pod palcom

Nenechajte si pokaziť leto zdravotnými ťažkosťami. Predchádzajte zbytočným zraneniam, užite si čas letných radovánok a ako každá správna mama, majte vždy všetko pod palcom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku
Michaela napísané 13.06.2017 16:32

Razz Perfektný text a moc mi pomohol.

Som rada že tu na nete sa dá toho v týchto textoch nájsť vecí.

Dopredu ďakujem pekný deň.

Spokojná čitateľka.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Michaela napísané 13.06.2017 16:32

Razz Perfektný text a moc mi pomohol.

Som rada že tu na nete sa dá toho v týchto textoch nájsť vecí.

Dopredu ďakujem pekný deň.

Spokojná čitateľka.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised