Domácnosť bezpečná pre deti II.

Mária Kopčíková 1
foto: isifa.com

V predošlom článku sme si povedali niečo o všeobecných bezpečnostných pravidlách v domácnosti. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na to, čo by bolo vhodné zabezpečiť v kuchyni – pokiaľ sa teda vo vašej domácnosti nachádza nejaký malý drobec.

Kuchyňa

V jednej príručke o bezpečnosti detí autor vyjadruje presvedčenie, že deti nikdy nesmú pomáhať pri varení. Úplne by som s tým nesúhlasila – asi by som to dávala do súvisu s vekom a napr. temperamentom dieťaťa, v istom veku deti už vedia všeličo pochopiť a počúvnu, no my ako rodičia by sme mali urobiť isté opatrenia, aby ani pri tejto pomoci nedošlo k úrazu alebo poraneniu.

Kuchyňa patrí medzi najnebezpečnejšie miestnosti v domácnosti, ale pohybu detí sa v nej nevyhneme. Pre ich bezpečný pobyt v nej treba odstrániť možné zdroje úrazov a v správny čas naučiť deti dodržiavať bezpečnostné zásady.

V kuchyni hrozí

  • popálenie a obarenie (elektrický prúd, horúce plochy, zápalky, horúca tekutina, para)
  • otravy (lieky, alkohol, čistiace prostriedky)
  • pády (zo stoličky, pošmyknutia)
  • dusenie (drobnými predmetmi, igelitovým sáčkom)
  • porezanie (nožom, sklom)

Na čo myslieť ako na prevenciu úrazov v kuchyni

Zabezpečte šírkovo nastaviteľnú ochranu sporáka, ktorá bráni dieťaťu dosiahnuť naň a ochrannú mriežku na rúru, ktorá zabráni popáleniu sa dieťaťa na skle rúry. V blízkosti sporáka a rúry by nemali byť  horľavé látky – chňapka, papier, utierky – môže dôjsť k ich zapáleniu. Varte na zadných varných platniach (horákoch), uchá hrncov a nádob na sporáku natáčajte do zadnej časti sporáka, takto ich dieťa nestiahne na seba. Horúce jedlá odkladajte mimo dosahu detí.

Horúce nápoje neukladajte na kraj kuchynskej linky a na kraj stola, dieťa by ich mohlo na seba stiahnuť. Pri malých deťoch ani v kuchyni nepoužívajte obrusy.

Deti sa dokážu dostať na kuchynskú linku pomocou zásuviek – otvorí ich a urobí si z nich schodíky. Takto sa dieťa môže dostať k zapnutému sporáku, do horných častí linky a hrozí pád z linky. Zásuvky by preto mali byť zabezpečené detskými bezpečnostnými poistkami.

Umývačka by mala myť bezpečnostnú poistku, ktorá zaistí automatické vypnutie umývacieho programu a prívodu vody pri otvorení dvierok.

Jedálenský stôl si zvoľte radšej drevený než sklenený, ideálne so zaoblenými rohmi. Detská stolička by mala byť čo najstabilnejšia, aby sa s dieťaťom nemohla prevrhnúť. Nenechávame v nej dieťa ani chvíľu bez dozoru. Stoličky zasúvajte pod stôl. Takto získate čas v prípade, že si dieťa začne posúvať stoličku ku kraju stola alebo k linke a stihnete včas zasiahnuť. Najbezpečnejšie je stoličky, ktoré používajú rodičia, zatlačiť kuchynským stolom o stenu, takže dieťaťu sa znemožni voľný pohyb s nimi.

Drobné pochutiny ako oriešky, semienka, cukríky a pod nedávajte na stôl, hrozí nebezpečenstvo zadusenia. 

Elektrické zásuvky opatrite krytkamiOdpadkový kôš umiestnite mimo dosahu detí. Dobrým riešením je vysoký masívny kôš, ktorý je možné otvoriť bez kontaktu s vekom – napr. nášľapom alebo tlakom na krycí panel. Rozbité sklo, otvorené konzervy a všeobecne ostré predmety vyhadzujte radšej rovno do smetníka.

Nože a ďalšie ostré nástroje (porciovanie nožnice, krájač na chleba, sekáčik na ľad a pod.) uchovávajte v zásuvke s detskou poistkou.

Prívodné káble od spotrebičov (rýchlovarná kanvica, žehlička, fritovací hrniec) veďte tak, aby neviseli z linky alebo z pracovnej dosky dole. Zabránite tak ich strhnutiu.  Je potreba dať tiež pozor, aby dieťa kábel nestrkalo do úst alebo ho dokonca nehrýzlo.

Mimo dosah detí skladujte

  • zápalky a zapaľovače
  • ostré kuchynské náčinie
  • čistiace prostriedky – saponáty, soľ do umývačky …
  • hnojivo na kvetiny
  • alkohol a lieky
  • igelitové tašky, mikroténové vrecká

Kuchyňa naozaj bez detí?

To isto nie. Aj keď vyššie uvedený výpočet toho, čo by ste mali, či nemali v kuchyni mať (a to ešte nie je všetko :-)) vás môže zaskočiť alebo sa vám zdať prehnaný – verte, že nie je. Na veľa vecí prídete postupom času žitia s vašimi drobcami sami. Berte tieto riadky ako inšpiráciu a zozbierané skúsenosti rodičov i odborníkov na bezpečnosť.

Dieťa by samozrejme malo mať možnosť preskúmať kuchyňu spoločne s rodičom. Len tak sa nám podarí predísť tomu, že bude mať potrebu samo skúšať najrôznejšie nástroje. Ak dieťaťu neumožníme zistiť, ako veci v kuchyni fungujú, bude sa snažiť dostať k informáciám po svojom a vtedy riskujeme oveľa viac. Nie je taktické brániť malému pomocníkovi, keď sa chce pozerať, ako dospelí varia, alebo sa dokonca zapojiť do práce. Radšej mu prostredie upravme tak, aby bolo čo najbezpečnejšie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár