Anafylaxia u detí (+ video)

Mária Kopčíková 0

V posledných rokoch máme na Slovensku čoraz viac detí so závažnými až potenciálne život ohrozujúcimi alergickými reakciami. Napriek tomu, že sa anafylaxia považuje za relatívne zriedkavú situáciu, existuje riziko spojené s možným neskorým rozpoznaním príznakov.

Zdroj: ingimage.com

Pojem anafylaxia

Zväčša sa spája s obrazom ťažkej hypotenzie a šokového stavu, ktorý sa rozvinie bezprostredne po kontakte s látkou alergénovej povahy. Skúsenosti lekárov z posledných rokov priviedli odbornú verejnosť k širšej definícii anafylaxie.

Za anafylaxiu sa preto v súčasnosti považuje akákoľvek ťažká náhla alergická reakcia, ktorá potenciálne môže viesť k úmrtiu. Starší pojem „anafylaktoidná reakcia“ sa v súčasnosti už neodporúča používať. Svetová organizácia pre alergiu (World Allergy Organisation) navrhuje používať pre reakcie sprostredkované protilátkami triedy IgE pojem alergická anafylaxia. Pre anafylaxiu podmienenú neimunologickými mechanizmami (chlad, fyzická námaha, niektoré typy liekov) odporúča pojem nealergická anafylaxia.

Ako často sa anafylaxia objaví?

V osemdesiatych rokoch bol výskyt 21 prípadov na 100 000 obyvateľov za rok, ale v deväťdesiatych rokoch už 49,8 prípadov na 100 000 obyvateľov za rok. Vo vekovej kategórii 0 – 19 rokov bol pritom výskyt najvyšší, až 70 prípadov na 100 000 za rok.

Zdroj: ingimage.com

Úmrtie sa vyskytuje približne v 1 % všetkých prípadov anafylaxie. Na rozdiel od minulosti sa anafylaxia rozvinie častejšie v prostredí mimo zdravotníckeho zariadenia, v domácom, školskom alebo voľnočasovom prostredí.

Ako anafylaxia vyzerá

Anafylaxia sa prejaví respiračnými (dýchacími) a kardiovaskulárnymi (srdcovo-cievnymi) symptómami. Bez akejkoľvek intervencie môže dôjsť k rýchlemu úmrtiu.

V prípade IgE formy, teda alergickej anafylaxie, ktorá je u detí najčastejšia, sa prvé príznaky objavujú do 2 hodín od kontaktu s alergénom, často už v prvých 30 minútach. Rýchlejšie je to v prípade intravenózne podaných liekov a poštipnutia bodavým hmyzom.

Prečítajte si aj: Ako sa postarať o štípance a bodnutia hmyzom.

U detí sa väčšinou vyvíjajú kožné príznaky, hoci ich neprítomnosť anafylaxiu nevylučuje. Prvými príznakmi býva:

  • svrbenie hlavy, rúk a nôh,
  • bronchospazmus (sťah priedušiek, ktorý spôsobuje ich zúženie),
  • dysfónia (porucha hlasu) a laryngeálny stridor (chrčivé dýchanie následkom zúženia hrtanu zapríčineného kŕčom hrtanových svalov).

Na rozdiel od dospelých u detí nepatria medzi prvé príznaky pokles tlaku a šokový stav. Predzvesťou závažnej reakcie môžu byť taktiež kŕčovité bolesti brucha spojené s vracaním alebo hnačkou.

Rizikové a spúšťacie faktory

U detí je jednoznačne najčastejším mechanizmom vzniku anafylaxie reakcia IgE protilátok viazaných s príslušným alergénom. Spúšťacie faktory sa významne líšia podľa veku. U detí dominuje potravinová alergia, zatiaľ čo v strednom a staršom veku prevažuje alergia na lieky, či poštipnutie hmyzom. Podľa trojročnej retrospektívnej štúdie boli potravinové alergény zodpovedné za viac ako polovicu príhod ošetrených na lekárskej pohotovosti. Lieky a poštipnutie hmyzom tvorili zhodne len po 5 %.

Zdroj: ingimage.com

Liečba a prístup k človeku s anafylaxiou

Liekom prvej voľby je adrenalín podaný intramuskulárne (do svalu). Všetky ostatné lieky sa považujú za doplňujúcu liečbu. Používanie adrenalínových pier – autoinjektorov (u nás dostupný EpiPen junior 0,15 mg pre deti od 15 do 30 kg a EpiPen 0,3 mg pre deti a adolescentov nad 30 kg hmotnosti) sa dnes považuje za súčasť štandardného vybavenia každého človeka s pozitívnou anafylaktickou anamnézou.

Ak máme podozrenie na príznaky anafylaxie, ukladáme postihnutého do protišokovej polohy. A okamžite voláme 155. Minimálna doba pozorovania v zdravotníckom zariadení by mala byť 24 hodín.

Zaujíma vás? Alergia na orechy.

Po zvládnutí akútneho stavu sa pred prepustením domov zdôrazňuje dôkladná inštruktáž pacienta a rodičov o postupe v prípade opakovania sa anafylaxie. V prípade školopovinných detí sa v súčasnosti vyžaduje aj informovanosť pedagógov.

Zaujíma vás, ako postupovať v prípade anafylaxie? Pozrite si video:

Zaujíma vás? Alergia na orechy.

Spracované s použitím: www.pediatriapreprax.sk, článok MUDr. Čižnára.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár