Ako rozpoznať, že sa niekto topí

Mária Kopčíková 0

Ťažká predstava, no podľa štatistík je utopenie druhou najčastejšou príčinou náhodných úmrtí detí do 15 rokov.

Vedeli by ste rozpoznať človeka, dieťa, ktoré sa topí? Bude mávať do vzduchu rukami a kričať o pomoc? Táto filmová predstava o topení sa nie je reálna.

Ako teda rozpoznať, že vo vode je topiaci sa človek?

Shutterstock

 

Topenie je tichá udalosť

Krik, mávanie rukami, striekanie vody naokolo – to, čo poznáme z televízie ako obraz topenia sa, nie je realita a je pri skutočnom topení veľmi vzácne.

Francesco A. Pia pomenoval inštinktívnu reakciu na topenie sa – teda to, čo robia ľudia, aby sa vyhli skutočnému alebo vnímanému zaduseniu vo vode. Túto reakciu sprevádza len veľmi málo „špliechania“ vody, žiadne volanie o pomoc, žiadne mávanie.

Dr. Pia popísal správanie topiaceho sa takto:

Až na výnimky nie sú topiaci sa fyziologicky schopní volať o pomoc. 

Ústa topiacich sa ľudí sa striedavo noria pod hladinu a znova objavujú nad hladinou. Nad hladinou ale nie sú dosť dlho na to, aby človek vydýchol, nadýchol sa a zakričal o pomoc.

Keď sú ústa nad hladinou, človek rýchlo vydýchne a nadýchne sa, pretože sa mu ústa vzápätí opäť začínajú potápať pod hladinu.

Topiaci sa nemôže mávať rukami

a naznačiť tak nejaký problém. Inštinktívna reakcia ho totiž núti rozpažiť a rukami tlačiť proti vodnej hladine. „Šliapanie“ vody rukami im umožňuje dostať sa vyššie a dostať tak ústa nad hladinu – aby sa mohli nadýchnuť.

Shutterstock

Neovládajú svoje ruky

Dr. Pia tvrdí, že počas tejto inštinktívnej reakcie nemôžu topiaci sa slobodne ovládať svoje ruky.

Upozorňuje, že topiaci sa človek, zápasiaci o život, nemôže „zastaviť“ topenie sa a vykonávať spontánne činnosti ako je kývanie rukami o pomoc, plávanie smerom k záchrancovi alebo dosiahnutie na záchrannú výbavu.

20 – 60 sekúnd

Od začiatku do konca tejto inštinktívnej reakcie zostáva ľudské telo vo vode vo zvislej polohe, bez známok pohybu. Trvá cca 20 – 60 sekúnd, kým sa telo ponorí.

Napriek popisu tejto reakcie, ak vidíte človeka vo vode, ktorý kričí o pomoc a máva rukami, nie je vo vážnych problémoch. Môže prežívať úzkosť a pocit, že sa topí. Títo ľudia môžu byť nápomocní pri svojej záchrane, môžu sa chytiť lana, záchranných kruhov a pod.

Ak pozorujete osoby vo vode, venujte pozornosť týmto príznakom topenia sa

  • Hlava nízko vo vode, ústa v úrovni vodnej hladiny,
  • Zaklonená hlava s otvorenými ústami,
  • Sklenené, prázdne oči neschopné zaostriť,
  • Zavreté oči,
  • Vlasy cez čelo alebo cez oči,
  • Rýchle dýchanie alebo lapanie po dychu,
  • Snaha plávať určitým smerom, ale bez úspechu,
  • Snaha otočiť sa na chrbát.

Hrajú sa tie deti vo vode?

Odborníci upozorňujú, že najčastejšie je príznakom toho, že sa niekto topí to, že vôbec nevyzerá, ako by sa topil. Môže jednoducho vyzerať, ako keď šliape vodu a pozerá sa hore na modrú oblohu.

Shutterstock

Ako teda môžeme zistiť, či sa deti len hrajú a či je všetko poriadku? Spýtajte sa detí: „ste v poriadku?“. Ak vám dokážu odpovedať, potom pravdepodobne v poriadku sú.

Ak sa ku vám obrátia s prázdnym pohľadom, možno máte len 30 sekúnd, aby ste sa k nim dostali a situáciu vyriešili. Plus – deti hrajúce sa vo vode robia hluk. Ak naraz stíchnu, mali by ste sa k nim čo najrýchlejšie dostať a zistiť, prečo sú ticho.

Ako predísť topeniu?

Bezpečné kúpanie dieťaťa súvisí ako s jeho schopnosťou plávať, tak aj s jeho trvalou kontrolou. Najväčšie nebezpečenstvo utopenia je u malých detí, ktoré sú pri vodnej ploche bez dozoru. Rizikové môže byť aj správanie väčších detí, ktoré precenia svoje sily pri kúpaní. Nebezpečné sú skoky do vody, najmä v neznámych lokalitách.

Problémom môže byť tiež zdravotný stav dieťaťa – väčšie riziko utopenia hrozí u detí s epilepsiou, cukrovkou, problémom môžu byť aj ORL ochorenia či astma.

Shutterstock

Zásady bezpečnosti pobytu s dieťaťom pri vode

by mohli zahŕňať nasledovné:

  • nenechávajte dieťa bez dozoru,
  • pri pobyte na loďke či šliapacom bicykli deťom vždy dajte záchranné vesty,
  • zvykajte dieťa na vodu a učte ho plávať. Aj začiatočník má potom lepšiu šancu udržať sa nad hladinou a aspoň trocha sa nadýchnuť, kým sa k nemu dostane pomoc,
  • pred pobytom pri vode doma preverte všetky pomôcky na plávanie – nefúknite ich napr. večer a počkajte do rána, v akom stave „sfukovania sa“ budú.
  • Zároveň preverte, ako pomôcky na plávanie „sedia“ dieťaťu – nie sú príliš malé, veľké, neskĺzavajú z ramena, nie je plávacie koleso príliš tesné?

V každom prípade, najlepšou prevenciou je nespúšťať dieťa z dohľadu a keď to už vek detí dovoľuje, hovoriť s nimi o zásadách bezpečného kúpania sa.

Ak vás táto téma zaujíma, možno si budete chcieť prečítať niečo o prvej pomoci pri záchrane života.

Spracované s použitím: pina.cz.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár