Popáleniny detí tvoria 30% všetkých popálenín evidovaných na Slovensku. Najväčšou skupinou detí s týmto typom úrazu sú detičky do rokov, pričom najčastejšie ide o obarenie horúcimi nápojmi.
Väčšina týchto úrazov sa udeje v domácnosti, preto je pre rodičov veľmi dôležité vedieť, čo v prípade obarenia, či popálenia treba robiť a čo naopak určite nerobiť.
V prvom rade treba zabrániť ďalšiemu pôsobeniu tepla a premiestniť postihnutého z ohrozeného priestoru.
Ak horia šaty postihnutého, uložiť ho na zem a oheň uhaste nehorľavým materiálom, postihnutý nesmie behať.
Ak sa postihnutý oblial na oblečenie, toto urýchlene vyzlečte. Iba v prípade, že šatstvo na kožu pevne prilieha, to nerobte. Vhodné je obstrihnúť tú časť, ktorá prilieha a zvyšok látky dať z tela preč.
Postihnuté miesto treba chladiť. Nemusí byť ľadová voda, ale skôr vlažná – až chladná. Čím menšie dieťa a čím väčšia poškodená plocha tela, tým je väčšie riziko podchladenia. Nikdy nepoužívajte ľad! Je vhodné chladiť dlhší čas, aby boli ochladené aj hlbšie vrstvy kože. Týmto spôsobom obmedzíme rozsah popáleniny v tkanive. Chladenie slúži aj ako prostriedok na utíšenie bolesti. Pomôcť môže pravidlo 3 * 15 – po dobu 15 minút, zo vzdialenosti 15 cm, chlaďte vodou o teplote cca 15°C.
Ak sa začnú vytvárať pľuzgiere, nič s nimi nerobte –neprepichujte, nestláčajte!
Čím je popálenina povrchovejšia, tým býva intenzívnejšia bolesť. Tú tlmíte jednak chladením vodou, a tiež môžete podávať obvyklé lieky od bolesti (paracetamol, ibuprofen).
Inšpirujte sa: Kedy a ako volať záchranku.
Ak je popálenina drobná, po ochladení ju môžete prekryť sterilnou šatkou, ktorá nemá chĺpky alebo vyžehleným kusom látky, napr. vreckovkou alebo posteľným prestieradlom.
Opatrne a čo najskôr odstráňte z poranených končatín hodinky, či náramky ešte predtým, ako začnú opúchať.
Popáleninu nenatierajte žiadnymi masťami, olejmi, krémami, ani vaječnými bielkami. Na popáleninu neprikladať vatu ani náplasťový obväz.
V prípade potreby zabezpečte protišokové opatrenia a volajte rýchlu zdravotnú službu 155 alebo 112.
Pri popáleninách určite nerobte!
- neošetrujte ranu múkou, maslom, olejom alebo púdrom. Popálenina sa tak znečistí a teplo sa zadržuje. Naviac rana sa môže aj zapáliť.
- neprepichujte pľuzgiere, hrozí nebezpečenstvo infekcie.
- popáleniny na tvári neprekrývajte.
Mohlo by vás zaujímať: Ďalšie zásady poskytovania prvej pomoci.
Spracované s použitím: viapractica.sk, uvzsr.sk,
Pri slabších povrchových popáleninách je výborným pomocníkom krémik zo zalve.cz vďaka peroxidu krásne dezinfikuje a vďaka pridaným látkam napomáha hojeniu kože