Žltačku typu A môžete stretnúť kdekoľvek

(PR) 1

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenal v auguste, septembri  a októbri v Banskej Bystrici a okolí nové prípady žltačky typu A. Nešlo o typickú epidémiu, ktorá sa vyskytuje napríklad v oblastiach s nižším hygienickým štandardom, veľmi často v oblastiach po záplavách, keď dôjde k vytvoreniu ohnísk z dôvodu nedostatočnej hygieny.

Drvivá väčšina chorých v Banskej Bystrici a okolí  boli ľudia, ktorí najpravdepodobnejšie získali ochorenie v prostriedkoch verejnej dopravy alebo vo verejnom zariadení, kde sa stretáva viac ľudí.

Na to, aby ste získali žltačku napríklad v autobuse, stačí, aby ste sa chytili držadla, ktoré predtým držal niekto, kto je infikovaný žltačkou a nevie o tom. Následne neumytými rukami jete, alebo pripravujete jedlo a infekcia je na svete. Aj keď dbáte na hygienu, neznamená to, že na hygienu dbajú aj ľudia okolo vás. Ohrozené sú v tomto prípade aj deti. Nakoniec, poznáte to, vystúpite s dieťaťom z autobusu a dieťa chce napríklad zmrzlinu či inú rýchlu dobrotu. A, pravda, ani vás nenapadne medzi autobusom a zmrzlinou umyť dieťaťu ruky, veď predsa ste šli z domu čistí. Práve tento kontaktný spôsob na verejných miestach stál za súčasným nárastom prípadov získania žltačky typu A.

 

Hepatitída – teda infekčný zápal pečene –  jestvuje  v niekoľkých typoch. Na našom území je najbežnejší typ A, B a C, ale jestvujú aj ďalšie varianty. Prenos žltačky typu A sa uskutočňuje prehltnutím pôvodcu nákazy. I pri dôkladnom umývaní rúk pred jedlom sa však vírus môže dostať do organizmu požitím potravín, ktoré niekto iný kontaminoval špinavými rukami. Po prehltnutí prechádza vírus tráviacim traktom, pričom odoláva kyslosti žalúdočnej šťavy a z črevnej sliznice je krvnou cestou transportovaný až do pečeňových buniek. V nich sa rozmnožuje a spôsobuje ich poškodenie až deštrukciu, čo vedie k poruchám pečeňových funkcií. Inkubačný čas sa pohybuje od 15 do 50 dní, v priemere 30 dní. Infikovaný jedinec však vylučuje vírus do svojho okolia (stolicou, močom, slinami) už 14 – 21 dní pred objavením sa ochorenia. Vírus žltačky typu A je značne odolný proti vplyvom vonkajšieho prostredia, čo mu umožňuje dobré prežívanie v týchto podmienkach až dovtedy, kým opäť nevnikne do ďalšieho hostiteľského organizmu. Vírus sa dostane do organizmu veľmi ľahko a nenápadne. Ochorenie sa začína pozvoľna a sprevádzajú ho nešpecifické príznaky, ktoré môžu pripomínať  chrípku. Objavuje sa zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov. Pacient je unavený až schvátený, trpí nechutenstvom, vracaním a  pridružujú sa bolesti pod pravým reberným oblúkom. Vírusové hepatitídy veľmi často prebiehajú ako tiché infekcie bez akýchkoľvek klinických príznakov, pacient sa cíti zdravý a ochorenie možno dokázať len laboratórnym vyšetrením. Takéto tiché infekcie sú však nebezpečné z epidemiologického hľadiska. Infikovaný jedinec vylučuje vírusy do svojho okolia, o jeho nákaze sa nevie a nekontrolovane šíri infekciu v úzkom kruhu rodiny, škole alebo na pracovisku. Po prekonaní žltačky typu A vzniká trvalá imunita.

V liečbe žltačky nie je dostupná efektívna, špecifická liečba pôsobiaca na vírus. Po prepuknutí ochorenia je nevyhnutná izolácia na infekčnom oddelení. Po prepustení z nemocnice je potrebné dodržiavať dlhodobé obmedzenie telesnej záťaže a niekoľkomesačnú šetriacu diétu. V mnohých prípadoch môže u pacientov po prekonaní ochorenia pretrvávať dlhodobá únavnosť až vyčerpanosť, bolesti svalov alebo zažívacie ťažkosti.

Ľahký spôsob prenosu a šírenia žltačky typu A ako i vysoká vnímavosť populácie zvyšuje opodstatnenosť očkovania proti žltačke typu A i v priemyselne vyspelých štátoch s nízkym výskytom tohto ochorenia. Na našom území zatiaľ nie je očkovanie proti žltačke typu A súčasťou pravidelného očkovania a vykonáva sa na odporúčanie lekára alebo na vlastnú žiadosť očkovanca, resp. rodiča dieťaťa. Len dodržiavaním všeobecných zásad prevencie (hlavne umývanie rúk) často nedokážeme ovplyvniť prenos tejto infekcie. Očkovanie  sa vykonáva dvoma dávkami bez potreby ďalšieho preočkovania. Od jesene sa znížil doplatok za vakcínu na 20,03 €.

Najvhodnejší čas na prevenciu je pred nástupom do detského kolektívu.

Spýtajte sa detského lekára pri prehliadke v 3. alebo 6. roku života dieťaťa na očkovanie.

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár