Tetanus

Marcela Beňová 0

S pojmom tetanus sa u nás stretávame zvyčajne v čase, keď dávame očkovať deti. Toto celosvetovo rozšírené ochorenie sa v rámci európskych krajín vyskytuje len zriedkavo.

Časté je predovšetkým v rozvojových krajinách, kde na tetanus zomiera až 14% novorodencov.

Čo je tetanus?

Vážne ochorenie, ktoré zasahuje nervový systém pacienta, spôsobuje baktéria Clostridium tetani, ktorá sa nachádza v pôde a výkaloch ľudí a zvierat. Baktéria mimo svojho hostiteľa prežíva vo veľmi odolnej forme spór.

Inkefciu tetanu si najčastejšie spájame s poranením o kovový predmet, napríklad krinec či hrdzavý drôt. Spóra sa cez ranu dostane do krvného obehu, kde sa mení na aktívnu a začne tvoriť toxín tetanospazmín. Vláknami, krvou a lymfou sa začne šíriť v organizme a zasiahne aj nervový systém.

Problémom zvyčajne nie sú malé ranky a škrabance, ale najmä hlboké rany znečistené od hliny, prachu, triesok a cudzích častíc, ukryznutia od zvierat a popáleniny. Tetanus sa zvyčajne prejaví do niekoľkých dní až 1 mesiaca po nakazení.

Za nesterilných podmienok pri pôrode sa môže objaviť novorodenecký tetanus, ktorý sa prejavuje stratou schopnosti sať, tvárovými grimasami a svalovou stuhnutosťou.

Prečítajte si aj: 12 tipov na domácu liečbu herpesu

Zriedkavo sa objavuje aj lokalizovaný tetanus, keď sa kŕče a slabosť vyskytujú len okolo rany. Ak sa tetanus rozšíri cez poranenie na hlave, hrozí pacientovi afalická forma tetanu, ktorá sa prejavuje ochrnutím očných svalov.

Ako sa tetanus prejavuje?

Prvým prejavom infikovania tetanu je kŕč žuvacieho svalu (trizmus) a stupňujúce svalové napätie v tvári a krku.

Kŕče postupne zasahujú svaly celého tela. Typickým znakom tetanu je silný kŕč chrbtového svalu, ktorý spôsobuje, že sa chrbtica prehýba dozadu. K prejavom sa pridružujú kŕče dýchacieho svalstva a hrtanu, ktoré znemožnia dýchanie.

Nedostatok kyslíka vedie k modraniu kože a slizníc. Vedomie pacienta nakazeného tetanom zostáva zachované.

Diagnostika a liečba tetanu

Infekcia v tele sa diagnostikuje podľa príznakov a mikrobiologicky. Pri počiatočných príznakoch sa dá tetanus zneškodniť ešte v krvnom obehu. V prípade vážnej rany alebo  ak už infekcia zasiahla svalstvo, sa používa liečba ľudským imunoglobulínom, ktorý sa vpichuje priamo do svalu.

Lekár doplní liečbu antibiotikami, liekmi proti kŕčom (napríklad diazepan) a pacienta preočkuje. Niekedy je nutná aj hospitalizácia.

Neliečený tetanus má vážne dôsledky. Silné kŕče svalov môžu spôsobiť zlomeniny, stuhnutie hrudných kostí, poškodenie srdcového rytmu alebo srdcovej činnosti, zaadusenie či smrť. Následkom infekcie môže byť aj psychosomatická porucha, zmeny v správaní a poškodenie intelektu.

Očkovanie proti tetanu

Najlepšu prevenciou proti tomuto ochoreniu je očkovanie. Na Slovensku sa podáva vakcína kombinovane nielen proti tetanu, ale aj záškrtu, čiernemu kašľu, detskej obrne, hemofilným nákazám a  hepatitíde typu B. Bábätka sa očkujú v 3., 5. a 11. mesiaci.  

Ďalšie preočkovanie nasleduje v 6. a 13. roku. V 30. roku začínajú látky v organizme, ktoré chránia proti tetanu, klesať, preto je nutné opätovné preočkovanie. Každé ďalšie preočkovanie by malo nasledovať vždy po 15 rokoch.

Očkovanie proti tetanu je na Slovensku povinné. Odporúča sa predovšetkým preto, lebo baktrérie prenášajúce tetanus sú veľmi odolné a zrejme sa ich nikdy nepodarí úplne zničiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár