Pásový opar u detí

Mária Kopčíková 0

Ak vaše dieťa trápi pálenie, pichanie a napnutá koža, sprevádzané výsevom pruhu červených škvrniek, ktoré sa postupne menia na pľuzgiere a chrasty, príčinou môže byť pásový opar.

Dieťa je v tomto prípade malátne a slabé, môže mať aj teplotu. Návštevu lekára v tomto prípade neodkladajte.

Herpes zoster – pásový opar

Jedná sa o herpetickú infekciu, ktorá najčastejšie postihuje ľudí po päťdesiatke, ale ani výskyt u detí nie je ničím výnimočným. Vo vekovej skupine do 10 rokov je diagnostikovaných cca 5% prípadov.

Ochorenie spôsobuje vírus varicella zoster.  Ten pri prvom prieniku do organizmu spôsobí ochorenie na kiahne. Po prekonaní kiahní vzniká u človeka imunita a ďalšie kiahne sa s pravdepodobnosťou limitne blízkou 100% už nikdy u človeka neobjavia.

Vírus ale po zvyšok života pretrváva v organizme človeka, v nervových bunkách a za istých okolností sa môže aktivovať. Prejaví sa ako pásový opar. Riziko vzniku u ľudí, ktorí prekonali kiahne, je 25 – 30%.

Kedy, ako a kde sa pásový opar prejaví

Veľmi často pri výraznom oslabení imunity, pri nadmernom strese, únave, inom závažnom ochorení alebo pri užívaní liekov, ktoré potláčajú imunitnú reakciu organizmu (imunosupresíva).

Prvé príznaky pásového oparu však môžu byť veľmi nešpecifické, napríklad bolesti v oblasti hrudníka, pálenie, zvýšená citlivosť  na ohraničenej ploche. Až neskôr sa objaví výsev vyrážok podobných ovčím kiahňam. Bolesť môže byť aj veľmi silná, s postupným zosilňovaním a pretrvávaním aj po zhojení kožných prejavov.

Cca polovica pásových oparov sa objaví v hrudnej oblasti. Objavuje sa často i na tvári a v driekovej oblasti. Pojem „pásový opar“ však  nie je odvodený od toho, že by sa vyskytoval výlučne v oblasti pása, ale že sa prejavuje ako pás vyrážok na tele.

Niekedy sa objaví aj v oblasti trojklanného či tvárového nervu.

Komplikácie tohto ochorenia ohrozujú najmä pacientov s vážnou poruchou imunity. Jedná sa o druhotné infekcie baktériami, zápal pľúc, či zápal mozgových blán. Medzi častými komplikáciami sa však uvádza tzv. postherpetická neuralgia – teda silné bolesti, ktoré pretrvávajú aj po ústupe vyrážok.

Liečba a prevencia pásového oparu

Pásový opar sa lieči antivirotikami (aciklovir, valaciklovir i famciklovir), ktoré vždy indikuje lekár. Ak sa u dieťaťa objaví lokalizácia oparu v oblasti trojklanného nervu, s možnosťou vzniku herpes ophthalmicus (opar postihne oči), je liečba spomenutými antivirotikami vysoko odporúčaná.

U inak zdravých detí sa však antivirotiká na herpes zoster neodporúčajú.

Na liečbu bolesti a prípadnej neuralgie sa podávajú analgetiká, prípadne kortikosteroidy. Pľuzgieriky sa môžu ošetrovať lokálnymi prípravkami, podobne ako pri kiahňach (propolis, zinková pasta, iné vysušujúce prípravky, prípade sekundárnej infekcie i maste s antibiotickou zložkou). 

Prečítajte si aj: Ako sme prežili kiahne.

Liečba by mala byť podaná veľmi skoro, najlepšie do 24 hodín od prvých prejavov ochorenia, najneskôr do tretieho dňa. Zabráni sa tak množeniu vírusu a riziku komplikácií v podobe dlho (týždne i mesiace) pretrvávajúcej neuralgie.

S použitím: www.pediatriepropraxi.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár