Listerióza

Mária Kopčíková 0

Listerióza je nie veľmi bežné infekčné ochorenie, spôsobené baktériou Listeria monocytogenes. Ak už k tomuto ochoreniu dôjde, obvykle postihuje tehotné ženy, novorodenca, deti a dospelých s oslabenou imunitou a vo väčšom riziku sú aj ľudia po transplantáciách.

Zdroj: ingimage.com

Čo to vlastne je listerióza

Niekedy sa tomuto ochoreniu hovorí aj „ochorenie domácich a divých zvierat“. Keďže zo zvierat sa môže preniesť na človeka, označuje sa ako zoonóza. Baktéria je pomenovaná podľa Angličana Josepha Barona Listera, ktorý sa venoval výskumom ohľadne liečenia rán. Listerióza je ochorenie, ktoré u zdravého dospelého človeka zväčša prebehne skryte, alebo ako mierne, chrípke podobné, ochorenie.

U ľudí s oslabenou imunitou a tehotných žien však listérie predstavujú pomerne vysoké nebezpečenstvo. Často dochádza k meningitíde, k sepse a len u 5% novorodencov infikovaných matiek sa toto ochorenie neprejaví. Tu je značné riziko s ohľadom na zdravotný stav novorodenca – kde sa tiež môže objaviť sepsa, problémy CNS

Ako sa listéria prenáša na človeka

Baktéria sa kontamináciou ľudskými a zvieracími fekáliami dostáva do vody a do zeme, zároveň tak na rastliny či krmivo. Môžeme sa nakaziť aj konzumáciou istých potravín – napr. surového mäsa, údenín, mäkkých zrejúcich syrov, mlieka, kuracieho mäsa. Ale aj marinovaných rýb či plodov mora. Rizikom môže byť aj nedostatočne tepelne upravený hot-dog. Nakaziť sa môžeme aj počas prípravy jedál, ak sa hotové jedlo uskladňuje pri izbovej teplote. Pri nedostatočnej  hygiene  zamestnancov manipulujúcich s potravinami môže dôjsť k sekundárnej kontaminácii.

Zdroj: ingimage.com

Iným spôsobom nákazy môže byť kontakt s chorým zvieraťom alebo kontaminovanou zeminou.

Špecifickým spôsobom nákazy je novorodenecká infekcia u tehotných. Pôvodcovia ochorenia môžu byť prenesený buď placentou, t.zn. transplacentárne, alebo počas pôrodu pri prechádzaní dieťaťa vagínou.

Inkubačná doba ochorenia je veľmi široká, uvádza sa medzi 3 dňami a 2 mesiacmi.

Listérie prežívajú pri nízkych teplotách, takže sú schopné množiť sa aj v chladničke, pri cca 4 st. Celzia.

Príznaky a diagnostika

Keď je organizmus oslabený, listéria sa šíri lymfatickými a krvnými cestami a preniká do tkanív. Listérie môžu spôsobiť celý rad príznakov – horúčka, zvracanie, hnačka, letargia, ťažkosti s dýchaním a u detí aj zlé kŕmenie. Listérie môžu spôsobiť mnoho infekcií, vrátane gastroenteritídy („črevná chrípka“), bacteremie (bakteriálna infekcia v krvi), meningitídu, pneumóniu, osteomyelitída (infekcia v kosti) a endokarditída (zápal vnútornej srdcovej blany).

malých detí sa ochorenie môže prejavovať apatiou a nezáujmom piť (dojčiť sa). Môžu sa objaviť záchvaty kŕčov.

Pri nákaze kontaktom s kontaminovanou zeminou alebo s chorými zvieratami sa môžu na kontaktných miestach, väčšinou na rukách, objaviť vyrážky.

Diagnóza nastáva dôkazom pôvodcu ochorenia v krvi, mozgomiešnom moku, stolici alebo vaginálnom sekréte.

Liečba

Listerióza sa zvyčajne lieči antibiotikami podávanými intravenózne. Zvyknú sa podávať penicilamíny (napr. ampicilín). Liečba obvykle trvá cca 10 dní, ale všetko je závislé od schopnosti tela bojovať s infekciou.

Zdroj: ingimage.com

Prevencia nákazy listériami

Pre svoje deti a svoju rodinu môžete znížiť riziko nákazy listériami tým, že budete dodržiavať opatrenia týkajúce sa bezpečnosti potravín:

  • Jedlo pripravujte starostlivo (najmä mäso a vajcia) a dostatočne ho tepelne upravujte.
  • Ovocie a zeleninu pred jedlom dôkladne umývajte.
  • Pite len pasterizované mlieko a uistite sa, že ho skladujete v chladničke pri vhodnej teplote, ktorá je nižšia ako (4 ° C).
  • Vyhýbajte sa potravinám vyrobeným z nepasterizovaného mlieka.
  • Ak patríte do rizikovej skupiny (tehotné, choré deti s oslabenou imunitou, deti po transplantáciách) vyvarujte sa mäkkých syrov, ako je feta, brie, camembert, niva.
  • Po manipulácii so surovým mäsom si dôkladne umyte ruky a kuchynské náradie, ktoré ste použili.

Nezabudnite sa informovať: Ako vyzerá streptokokový zápal v hrdle.

Na lekára sa obráťte

ihneď, ak sa u vášho dieťaťa objaví rýchle alebo ťažké dýchanie, horúčka, zlé kŕmenie sa, vracanie, dehydratácia, prenikavé výkriky, letargia (nadmerná ospalosť), alebo podráždenosť. Ak by vaše dieťa malo listeriózu, lekár môže vylúčiť iné ochorenia a začať liečbu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár