Koronavírus: Ako sa účinne chrániť v piatich bodoch

Kristína Kováčiková 0

Aj keď Slovensko patrí zatiaľ ku krajinám s nízkym rizikom a zatiaľ u nás nebol potvrdený prípad vírusového ochorenia Covid-19, do istej miery nás môže stresovať situácia v okolitých krajinách.

Úzkosť a obavy pomáha zmierniť, keď sa budeme zameriavať na preventívne opatrenia. Niektoré z nich sú naozaj triviálne a veľmi sa podceňujú, napríklad umývanie rúk. Výrazne však znižujú riziko infekcie.

Koronavírus v základných bodoch

  • Koronavírus, ktorý je bez testov nerozlíšiteľný od bežnej chrípky, sa prejavuje suchým kašľom, zvýšenou teplotou, chorý človek je unavený, má ťažkosti s dýchaním.
  • Vírus sa prenáša najmä kvapôčkami z úst a nosa pri kýchaní a kašli.
  • Zatiaľ sa predpokladá, že inkubačná doba je najviac 14 dní (toľko trvá aj doba karantény). Nakaziť sa však možno aj od človeka, ktorý neprejavuje žiadne príznaky.
  • Najviac ohrození sú starší ľudia nad 65 rokov, deti do troch rokov a osoby s oslabenou imunitou alebo chronickými zdravotnými ťažkosťami.

Akú preventívnu taktiku zvoliť na ochranu pred koronavírusom?

1. Umývať si ruky, ale naozaj.

Častejšie si umývajte ruky aj tvár teplou vodou a mydlom. Úrad pre verejné zdravotníctvo odporúča používať dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu. Na cestách sa dá použiť dezinfekčný prostriedok na ruky.

Umývajte si ruky dôkladne – stačí 20 až 30 sekúnd dôsledného umývania rúk, aby sa počet zárodkov na rukách znížil až na tisícinu. Tým sa zmenšuje riziko, že sa patogény dostanú do tela.

Umývajte si ruky vždy – po príchode domov, návšteve toalety, vyfúknutí nosa, kašľaní alebo kýchaní, príchode do kontaktu s odpadom, výmene plienok alebo pomoci dieťaťu ísť na záchod, stretnutí so zvieratami, krmivom alebo živočíšnym odpadom; vždy pred jedlom, manipuláciou s liekmi alebo kozmetikou,  pred a po príprave jedla a častejšie medzi spracovaním surového mäsa;  pri kontakte s chorými a pred a po ošetrovaní rán.

2. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky nádchy alebo chrípky

Vyhýbajte sa zhustenému kontaktu napríklad v dopravných prostriedkoch. Udržujte väčšiu fyzickú vzdialenosť od ľudí. Jeden a pol až dva metre od ľudí, ktorí kašlú a kýchajú, dokáže výrazne znížiť riziko infekcie.

3. Nepodávajte si ruky

V prípade choroby by ste sa mali vyhnúť aj tesnému kontaktu s telom. Bozkávanie, objímanie, držanie za ruky, aj to sú cesty, ako sa vírus dostane do očí, nosa alebo úst a potom cez sliznicu do celého tela.

4. Ako kašľať a kýchať

Prvou možnosťou je držať vreckovku pred ústami a nosom a odvrátiť sa od ostatných ľudí. Ak vreckovku nemáte,  pri kašli či pri kýchnutí si nezakrývajte ústa dlaňou, ale lakťom alebo chrbtom ruky. To môže zastaviť aspoň niektoré kvapôčky. Potom si vždy umyte ruky.

5. Rúška na tvár?

Ochranné masky na tvár proti nákaze nepomáhajú, nie sú účinnou ochranou pred vírusmi alebo baktériami prenášanými vo vzduchu. Aj pri nosení masiek môžu patogény stále vstúpiť do tela cez sliznice očí. Môžu však pomôcť znížiť riziko šírenia vírusu, eliminovať kvapôčkovú infekciu, ak už je človek chorý. Masky sa musia pravidelne vymieňať.

Čo robiť, keď sa u vás vyskytnú príznaky ochorenia

Ak sa vrátite domov z oblastí, kde boli potvrdené prípady choroby (najmä Čína a Taliansko, regióny Lombardsko, Benátsko, Piemont, Emilia-Romagna a Lazio), a máte niektoré príznaky ako pri chrípke, mali by ste zostať doma.

Kontaktuje svojho lekára telefonicky, aby ste nenakazili v čakárni ďalších ľudí alebo si zavolajte lekársku pohotovostnú službu. Informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.

Dovolenkárom, ktorí strávili posledné dni na severe Talianska odporúčajú, aby v prípade potreby a bližších informácií k ochoreniu COVID-19 kontaktovali odborníkov na telefonických linkách, ktoré rezort pre tento účel zriadil.

Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na nasledujúcich telefónnych číslach:

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

0917 222 682

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici

0918 659 580

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave

0917 426 075

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre

0948 495 915

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave

0905 903 053

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne

0911 763 203

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach

0918 389 841

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove

0911 908 823

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline

0905 342 812

Aktuálne informácie a tlačové správy môžete sledovať priamo na webe

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár