Hantavírusy sú vírusy patriace do rodu Hantavirus, RNA vírusy, ktoré vytvárajú prírodné ohniská, šíria sa medzi hlodavcami a môžu nakaziť aj človeka.
Prírodné ohnisko je určitá lokalita, v ktorej sa vyvinie vzájomný a dlhodobý vzťah medzi pôvodcom nákazy a prenášačom nákazy, čo umožňuje prenos nákazy na vnímavých jedincov, ktorí v ohnisku žijú alebo do neho vstupujú.
V Európe boli hantavírusy dokázané vo viacerých krajinách: Holandsko, Francúzsko, Veľká Británia, Bulharsko, Maďarsko, Taliansko, Rusko, Rakúsko atď. V bývalom Československu boli prvé prípady ochorenia zaznamenané v roku 1953 a 1954.
Ako sa môžeme nakaziť hantavírusom
Hantavírusy prenášajú hlodavce, najmä myši.
Cesta prenosu: Infikované zviera vylučuje vírus močom, stolicou, slinami. Ľudia sa môžu nakaziť, ak sa dostanú do kontaktu napr. s prachom, v ktorom sa nachádzajú zvyšky moču hlodavcov – napr. pri upratovaní domu, garáže alebo pivničných priestorov.
Vstupnou bránou infekcie sú najčastejšie dýchacie cesty. Infikovaný hlodavec z prírody môže byť prameňom nákazy niekoľko mesiacov až 2 roky. Prenos medzi ľuďmi nebol zaznamenaný.
Inkubačná doba kolíše od niekoľkých dní do dvoch mesiacov, v priemere 2 – 4 týždne.
Ako sa prejavuje nakazenie hantavírusom
Ochorenie má rôznu intenzitu. Môže prebiehať bez zjavných príznakov. Ľahké formy ochorenia sú spojené s horúčkou, bolesťami hlavy, s pocitom na zvracanie, s bolesťou svalov – teda typickými chrípkovými príznakmi.
Ostatné príznaky dýchacieho a tráviaceho systému sa vyskytujú nepravidelne. V ťažkých prípadoch sa na koži objavujú petechie /bodkovité krvácanie do kože/, dochádza ku krvácaniu z nosa a ďasien.
Za niekoľko dní dochádza k poklesu teploty, krvného tlaku a zníženému močeniu. Vo veľmi závažných prípadoch dochádza k akútnemu zlyhaniu obličiek, čo je sprevádzané krutými bolesťami v bedrovej oblasti a šokovým stavom.
Diagnostika a liečba hantavírusovej infekcie
Ľudia s podozrením na hantavírusovú infekciu sú obvykle hospitalizovaní a absolvujú celú sériu vyšetrení:
- krvné testy na kontrolu príznakov hantavírusu
- sérologické vyšetrenie krvi
- kompletný krvný obraz
- obličkové a pečeňové testy
- RTG hrudníka
Pokiaľ sa týka liečby, treba vedieť, že špecifická liečba nie je k dispozícii. Symptomatická liečba závisí od klinického stavu pacienta a môže zahŕňať protišokovú liečbu, rehydratáiu, hemodialýzu, liečbu kyslíkom pri problémoch s dýchaním …
Syndrómy vyvolané hantavírusmi
Hantavírusy spôsobujú aj ďalšie, vážnejšie zdravotné problémy. Patria medzi ne:
- Hemoragická horúčka s renálnym syndrómom /HFRS/ – hlavnými príznakmi sú horúčka a akútne zlyhanie obličiek s hemoragickými /krvácajúcimi/ príznakmi alebo bez nich. Úmrtnosť je do 10 %.
- Nephropathia epidemica /NE/ – ochorenie postihujúce obličky, s bolesťami hlavy, brucha, bedrovej oblasti a s horúčkou. Úmrtnosť je nízka – 0,2 %.
- Hantavírusový pľúcny syndróm /HPS/ – akútne pľúcne zlyhanie s vysokou úmrtnosťou – až 76 %.
Prevencia proti hantavírusom
Jediná prevencia spočíva v dodržiavaní hygienických návykov a dodržiavaní hygienického a protiepidemického režimu pri pobyte a práci v prírode – umývanie rúk pred jedlom, vyhýbať sa pitiu vody z lesných studničiek, ktoré nie sú udržiavané a čistené.
Možno vás bude zaujímať: Viac o meningitíde.
Pomôcť prevencii môžete aj:
- zabezpečením chát, stanov, obydlí a skladov potravín pred vniknutím hlodavcov,
- ochranou jedla, ktoré si nesiete na výlet,
- pri práci v skladoch krmív, zrna, sena a slamy si chráňte dýchacie cesty pomocou rúška,
- používajte ochranné rukavice pri práci v záhrade, na poli,
- používajte ochranné rukavice a rúšku pri prácach na stavbách,
- ak sa vo vašom dome, na sídlisku objavili potkany, zabezpečte deratizáciu,
- nepite z plechovky nikdy bez toho, že by ste si ju predtým umyli (predstavte si, kde v sklade tie plechovky stáli a koľko hlodavcov po nich mohlo behať!
Spracované s použitím: ruvzpo.sk, nlm.nih.gov.