ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyKeď to bolí

Cestujete? Vypýtaje si medzinárodný očkovací preukaz

 Mgr. Ružena Maťašeje   13.06.2018   0

Ľudia cestujúci do zahraničia, predovšetkým do rizikových oblastí, by mali myslieť aj na prevenciu a ochranu pred infekčnými ochoreniami.

shutterstock

 

V ambulancii cestovnej medicíny odborník – infektológ poradí,

do akej krajiny a pred akými infekčnými ochoreniami sa môžete chrániť očkovaním. Predpíše vám vhodnú vakcínu a zaočkuje vás. Vo vedľajšej budove sídliaci Regionálny úrad verejného zdravotníctva vám vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz.

Zaočkovať sa v dostatočnom časovom predstihu pred odchodom môžete dať najmä proti vírusovej hepatitíde typu A, B, brušnému týfusu, japonskej encefalitíde, či meningokokovej meningitíde. Očkovanie proti žltej zimnici je povinné do niektorých krajín Južnej Ameriky a subsaharskej Afriky.

Tieto očkovania sú dobrovoľné a nie sú hradené z verejného zdravotného. Ambulancia sídli v starom areáli FNsP F.D. Roosevelta na adrese Cesta k nemocnici 1 v Banskej Bystrici. Je potrebné sa vopred objednať na telefónnom čísle 048/433 53 15.

 

Ešte nebezpečnejší suvenír z trópov si môže cestovateľ priniesť v podobe závažných infekčných ochorení ako Ebola, iné hemoragické horúčky či MERS. Proti týmto nákazám sa však očkovaním ochrániť nedá a ich privlečenie do našich končín môže ohroziť značnú časť obyvateľstva. 

 „Vysoko nebezpečné nákazy predstavujú významné zdravotné riziko pre pacienta, vyznačujú sa ťažkým klinickým priebehom ochorenia a vysokou úmrtnosťou. Môžu mať vážny verejno-zdravotný dosah. Vyžadujú si špeciálne preventívne opatrenia a vyšší stupeň biologickej bezpečnosti s primeraným technickým zabezpečením“ vystríha MUDr. Diana Vološinová,  primárka Oddelenia infektológie.

Nielen zaočkujú, v prípade núdze zabezpečujú aj vyšší stupeň biologickej bezpečnosti

Oddelenie infektológie v Banskej Bystrici je, okrem zabezpečenia prevencie a vakcinácie, zároveň jedným  z troch pracovísk na Slovensku, ktoré dokážu zabezpečiť špeciálne preventívne opatrenia a vyšší stupeň biologickej bezpečnosti - BSL3 pri hospitalizácii pacienta s vysokovirulentnou nákazou.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised