Zlatý stafylokok je najrozšírenejšou baktériou a často sme len jeho nosičmi. Ochorenie sa prejaví, keď je oslabená imunita. Potom však môže spôsobiť aj pomerne vážne zdravotné komplikácie.
Pomerne často je stafylokok prítomný v nose, a to najmä u malých detí.
Shutterstock
V rámci prevencie stafylokoka je dobré myslieť na:
Správne a dostatočne dlhé umývanie rúk – to by malo trvať aspoň 30 sekúnd. Ak ste s deťmi na verejných toaletách, na osušenie rúk použite papierové vreckovky.
Nezdieľať predmety osobnej hygieny a oblečenie – uteráky a niektoré kusy oblečenia môžu šíriť stafylokokovú baktériu. Stafylokok prežije aj mimo tela. Ak sa teda dotkneme niečoho, čo je stafylokokom nakazené, hrozí aj nám infekcia. Uteráky a posteľnú bielizeň meňte často a perte ich aspoň na 50st.
Ak má dieťa poškodenú kožu, uteráky použite len raz – po osušení treba uterák vymeniť za čistý.
Poškodenú kožu prekryte oblečením alebo bandážou/prelepte. Udržujte obväz suchý a často ho meňte, kým sa rana nezahojí. Hnis z rany alebo oderu môže obsahovať baktérie, takže prekrytie rany zabraňuje ich šíreniu.
Mária Kopčíková
Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA. Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.