Všimli ste si, že na uliciach, v autobusoch či obchodoch stretávate ľudí s rúškami cez ústa? Nemajte obavy, nejde o nič vážne. Títo ľudia sa len chránia pred nástrahami chrípky, ktorá na nás začína vo veľkom číhať.
Náhle zmeny počasia a nedostatok vlhkosti spôsobujú nepríjemné škrabanie v hrdle. Keď sa však k nemu pridá upchatý nos a kašeľ, je načase začať sa liečiť. Včasnou prevenciou sa však liečeniu dokážete vyhnúť.
Niekoľko dôležitých faktov
Chrípkou každý rok trpí asi 15 % ľudí na celo svete, len na Slovensku je sú to asi dva milióny. Šíri sa rýchlo a ľahko, kvapôčkami vo vzduchu. Postihuje najčastejšie generáciu detí a dospievajúcich, no nevyhnú sa jej ani starí rodičia. Proti chrípke sa môžete nechať zaočkovať, no existuje aj „príjemnešia“ forma, ako sa jej ubrániť.
Chrípka verzus nachladnutie
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je medzi nimi rozdiel. Kým pri chrípke vás horúčka či silná únava neobíde, pri nachladnutí sa nemusíte cítiť príliš vyčerpaní, ani znižovať teplotu, pretože ju pravdepodobne ani nebudete mať. Najjednoduchšími príznakmi, ktorými možno rozlíšiť prechladnutie od vážnejšieho ochorenia, sú kýchanie a výtok z nosa. Pri prechladnutí sú to typické znaky, pri chrípke sa, naopak, vyskytujú len výnimočne.
Čas na prevenciu
Nečakajte, kým vás vírusy položia do postele. Buďte predvídaví a zavrite pre chorobou dvere. Ako na to?
- VEĽA PITE. Nealkoholické nápoje sú výbornou prevenciou, odplavujú z tela škodliviny. Vhodná je vlažná čistá voda alebo aj čaj, avšak nesladený. Namiesto cukru slaďte medom – dobre chutí a pohladí aj podráždené hrdlo.
- VEĽA VETRAJTE. Radšej zvoľte teplejšie oblečenie a svieži vzduch v miestnosti ako suché a horúce prostredie. Presne to chrípkové vírusy priam milujú.
- VITAMINY NADOVŠETKO. Ak vaša ratolesť neľúbi hryzkať ovocie či zeleninu, urobte mu čerstvú domácu výživu. Obľúbená je napríklad strúhaná mrkva s jabĺčkom, dosladená medom. Vitamín C by vo vašej kuchyni nemal chýbať.
- BYLINKY AKO PREVENCIA. Skorocel pomáha pri kašli a zahlienení, materina dúška zasa pri problémoch s hornými dýchacími cestami. Navyše podporuje chuť do jedla. Obe tieto zložky obsahuje napríklad sladký sirup Vincentka, vyrobený z prírodnej liečivej minerálnej vody, ktorej pitie priaznivo obsahuje vnútorné prostredie človeka.
- NEZANEDBÁVAJTE POHYB. Aj keď je vonku sychravo, premôžte sa. Nemusíte zrovna behať na kilometre, stačí vystúpiť o zastávku – dve skôr a prejsť domov či do práce pešo.
Zdravie z hlbín prírody.
Príroda nám dáva svoje dary a tie sa k nám dostávajú nielen z rozprávania múdrych starých mám, ale sú aj rokmi overenou tradičnou domácou kúrou, pokiaľ nás choroba predsa len premôže.
Vincentka má vo svojom portfóliu bohatú radu produktov, ktoré sa starajú o nosnú a ústnu dutinu, pomáhajú rozpúšťať hlieny v prieduškach a pôsobia ako prírodné liečivo a pomáhajú v prevencii proti rôznym ochoreniam. A jesenný sychravý čas je ten správny na ich vyskúšanie, nakoľko vírusy už klopú na dvere.
Prevencia je zaklad, ja tiez nosim rusku v autobusoch, lebo je to castokrat nechutne ako tam ti ludia kychaju a kaslu, potom aby nenakazili dalsich. Deti aj ja jeme najma zeleninu a ovocie namiesto sladkosti a roznych maskrt. Radsej im urobim domacu vyzivu z jablcok. Chodime plavat aj do sauny, vecer si dame fajne bylinkove caje s medikom. Keď uz sa stane, ze sa niekde nakazime, velmi dobre je spolu s liekmi a domacimi receptami uzivat Wobenzym podporuje liecbu nasledne aj imunitu. Takze aspon sme trosku odolnejsi hned po chorobe a neochorieme znova. Kamoska ho dava svojej dcere, ktora ma oslabenu imunitu a mala je naozaj menej chora.