Retinoblastóm

0

Retinoblastóm patrí k zriedkavejším nádorom v detskom veku. Vychádza z buniek sietnice oka. V 25 až 30% postihuje obe oči. Postihnuté sú najme dojčatá a malé deti. Náchylnosť ochorieť na retinoblastóm môže byť dedičná. Ak sa v jednej rodine retinoblastóm zjaví častejšie, je veľké riziko ochorenia aj pre súrodencov a potomkov chorého dieťaťa. Tomuto javu sa hovorí rodinný výskyt. V takýchto prípadoch sa odporúča pravidelné vyšetrenie súrodencov a potomkov u očného lekára. Choroba sa dlho obmedzuje na oblasť oka, ale v pokročilom štádiu môže napadnúť aj mozog alebo iné časti tela.

Varovné signály retinoblastómu sú

  • jedna alebo obe zreničky sú rozšírené alebo bielo-žlto zafarbené,
  • oko je začervenalé a bolí,
  • škúlenie a poruchy zraku.

Najdôležitejšie je vyšetrenie očného pozadia v narkóze. K presnému zisteniu rozsahu choroby prispejú röntgenové a ultrazvukové vyšetrenia, počítačová tomografia (CT), vyšetrenie krvi a mozgomiešneho moku.

Zrak sa dá často zachovať

Ak sa retinoblastóm zistí a lieči včas, dá sa ožarovaním v mnohých prípadoch zrak zachrániť. V pokročilejšom štádiu sa musí oko odstrániť. Ak sa zjavia metastázy, použije sa kombinovaná liečba ožarovaním a chemoterapiou. Včasnou liečbou retinoblastómu možno vyliečiť okolo 80% detí.

Zdroj:

ZHUBNÉ NÁDORY V DETSKOM VEKU-Rady pre rodičov detí a mladistvých chorých na zhubné nádory, Liga proti rakovine SR, 2003 (materiál bol uverejnený na základe písomného súhlasu vydavateľa)

Viac na www.lpr.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár