Týmto ochorením bývajú postihnuté skoro výlučne malé deti do ôsmeho roku života. V 25 až 30% sa prvé príznaky ochorenia zjavujú už v prvých dvanástich mesiacoch života dieťaťa.
Pri neuroblastóme sa malígne zvrhnú veľmi mladé bunky autonómneho nervového systému, ktorý okrem iného ovplyvňuje aj krvný tlak. Pretože tieto nervy prebiehajú na zadnej stene brušnej dutiny a hrudného koša, neuroblastómy sa vyskytujú v bruchu, panve, hrudníku a na krku. Viac ako polovica týchto nádorov vzniká v dreni nadobličky, ktorú tvoria aj bunky autonómneho nervového systému.
Varovné signály, ktoré môžu u malých detí upozorniť na prítomnosť neuroblastómu, sú:
- hrčky, zdureniny, bolesti v kostiach, krívanie,
- únava, horúčka, bledosť, potenie, tvrdošijný kašeľ,
- krvavé podliatiny okolo oka, pretrvávajúca hnačka.
Diagnóza sa stanoví na základe vyšetrenia krvi, moču, sonografiou, vyňatím kúska tkaniva nádoru na mikroskopické vyšetrenie (biopsia) a vyšetrením kostnej drene.
Malé deti majú dobré vyhliadky na vyliečenie
Keď sa zistí presné umiestnenie nádoru, pristúpi sa k jeho operatívnemu odstráneniu. Ak pri operácii nebolo možné vyňať celý nádor, nasleduje ožarovanie, alebo chemoterapia. Veľkým problémom je v mnohých prípadoch veľmi skorá tvorba metastáz. Dobré vyhliadky na vyliečenie majú najmä dojčatá. U starších detí s metastázujúcim neuroblastómom sa možno pokúsiť zlepšiť šance na prežitie veľmi intenzívnou liečbou.
Zdroj:
ZHUBNÉ NÁDORY V DETSKOM VEKU-Rady pre rodičov detí a mladistvých chorých na zhubné nádory, Liga proti rakovine SR, 2003 (materiál bol uverejnený na základe písomného súhlasu vydavateľa)
Viac na www.lpr.sk