Liečba zhubného nádorového ochorenia trvá aj niekoľko rokov. Na to sa musia rodičia hneď od začiatku pripraviť.
Je samozrejmé, že sa choré dieťa stane stredobodom pozornosti v rodine. Pre ostatných členov rodiny to znamená, že ich požiadavky a nároky budú menej dôležité, čo môže v rodine vyvolávať napätie. Aby bolo čo najmenšie, je len jedna možnosť: musíte si uvedomiť, že s ťažkosťami sa vyrovnáte len ak budete jednotní. Veľa sa o tom rozprávajte a do opatery chorého dieťaťa zapojte všetkých členov rodiny.
Obavy a zaťaženie rodičov
Otras z nádorového ochorenia dieťaťa vyvolá u všetkých rodičov množstvo rôznych reakcií a obáv. K nim patrí:
Z m ä t o k
Mnoho rodičov je po oznámení výsledkov vyšetrení lekárom tak vydesených a zmätených, že nie sú schopní pochopiť budúcu liečbu dieťaťa. Ak ste už prekonali prvý otras, mali by ste po určitom čase požiadať lekára, aby Vám ešte raz všetko vysvetlil.
O d m i e t a n i e
Je ťažké uveriť, že vlastné dieťa ochorelo na zhubný nádor. Uvedomte si, že potrebujete čas, aby ste sa s tým vyrovnali. Vyvarujte sa toho, že nebudete chcieť chorobu akceptovať. Len keď sa vyrovnáte so skutočnosťou, môžete byť pri svojom dieťati v situácii, keď nevyhnutne potrebuje Vašu pomoc a pozornosť.
O b a v y
Pravdepodobne sa spočiatku – rovnako ako mnohí rodičia detí chorých na zhubný nádor – obávate, že nie ste dostatočne silný, aby ste sa s novými okolnosťami vyrovnali. Obávate sa reakcií priateľov, príbuzných a neviete, ako sa máte zachovať voči iným deťom. Zo skúseností je známe, že skoro všetci rodičia sa novej situácii, o existencii ktorej nemali ani potuchy, rýchlo prispôsobia. Rodičia chorého dieťaťa nezostanú sami. Psychológovia a sociálni pracovníci ošetrujúceho tímu a pomocných rodičovských skupín sa o nich postarajú.
H n e v
Nech Vás neprekvapí, ak na zhubné ochorenie dieťaťa zareagujete hnevom. Vyjadrujete tým iba svoju neochotu podľahnúť bez boja.
P o c i t v i n y
Mnohí rodičia vidia v chorobe svojho dieťaťa trest za nedobré alebo neláskavé správanie k nemu v minulosti. Táto výčitka nie je namieste. Veď ani najláskavejšia pozornosť k dieťaťu nezabráni vzniku zhubnej choroby.
S m ú t o k
Diagnóza zhubného nádoru u dieťaťa môže vyvolať u jeho príbuzných silné depresie. Uvedomte si, že ničomu nepomôžete, ak sa zahalíte smútkom. Iba sa izolujete a sami seba oberiete o možnosť pomáhať svojmu dieťaťu.
S t r a c h p r e d s p o l o č e n s k o u i z o l á c i o u
Reakcie okolia na chorobu dieťaťa môžu byť veľmi rozdielne. Môže sa stať, že sa niektorí priatelia a známi od Vás odvrátia a prerušia styky s Vašou rodinou. Zo skúseností je však známe, že určitá skupina ľudí bude reagovať celkom prirodzene, keď Vy sám(a) budete hovoriť o chorobe svojho dieťaťa otvorene.
Zdroj: www.lpr.sk