Väčšina solídnych nádorov sa na začiatku alebo po predoperačnej liečbe chirurgicky odstraňuje. Tým sa počet nádorových buniek v tele dieťaťa významne zmenší. Snahou je odstrániť celý nádor alebo jeho najväčšiu časť tak, aby rozsah operačného zákroku neovplyvnili negatívne celkový stav dieťaťa.
Ak je nádor príliš veľký nato, aby sa dal hneď operovať a odstrániť, treba sa pokúsiť cytostatikami alebo ožarovaním ho zmenšiť natoľko, aby sa dal vyňať s malým rizikom pre dieťa. Každý človek a ešte skôr dieťa, má prirodzený strach pred operáciou. Lekári a ostatný ošetrujúci personál – často v spolupráci so psychológom – sa snažia dieťaťu vysvetliť dôvod operácie. Takáto vecná informácia podporuje snahu ošetrujúceho tímu získať dôveryhodný vzťah k dieťaťu. Je to nevyhnutné, pretože protinádorová liečba trvá mesiace, niekedy až roky a je, podľa skúseností, bez spolupráce dieťaťa menej efektívna.
Keďže samotné chirurgické odstránenie pri mnohých nádoroch nestačí, rozšíri sa liečba aj o iné liečebné formy. Ich úlohou je zničiť všetky nádorové bunky, ktoré ostali v tele.
Zdroj:
ZHUBNÉ NÁDORY V DETSKOM VEKU-Rady pre rodičov detí a mladistvých chorých na zhubné nádory, Liga proti rakovine SR, 2003 (materiál bol uverejnený na základe písomného súhlasu vydavateľa)
Viac na www.lpr.sk