Duševný stav dieťaťa chorého na nádorové ochorenie

LPR 0
foto: isifa.com

Každé dieťa reaguje na správu, že bude musieť byť dlhší čas v nemocnici a že tak bude vytrhnuté zo svojho dobre známeho rodinného prostredia, strachom a obranným postojom.

Veľmi rozšírený je strach zo samoty a z myšlienky na smrť, čo si uvedomujú najmä staršie deti a mladiství.

Bojazlivé reakcie môžu byť aj výrazom pocitu z nepríjemných a často aj bolestivých liečebných výkonov, ako i toho, že dieťa je bezmocne vystavené znepokojúcej chorobe, akou je zhubný nádor. Iným zdrojom detského strachu je skutočnosť, že bude nadlho odlúčené od obvyklých a uznávaných sociálnych skupín, ako je rodina, školská trieda, škôlka alebo skupina detí, s ktorými sa pravidelne hráva.

Vysvetlenie pomáha prekonať strach

Čím je dieťa menej informované o svojej chorobe, o význame liečby a o svojej nezmenenej osobnej hodnote, tým väčšmi sa v ňom utvrdzuje strach. Dieťa sa uzavrie do seba a stáva sa mlčanlivým. Aby sa zabránilo trvalým psychickým a/alebo sociálnym škodám, treba dieťa podporovať opatrným, ale najmä láskavým vedením.

Starostlivosť od prvého dňa

Psychosociálna starostlivosť psychológa detského onkologického centra o dieťa choré na zhubný nádor sa začína hneď po jeho prijatí na oddelenie. Jej cieľom je dosiahnuť čo najskôr blízky dôveryhodný vzťah medzi všetkými, ktorými sa budú na liečbe podieľať, t.j. medzi lekármi, psychológom, zdravotnými sestrami, sociálnym pracovníkom, učiteľmi na jednej strane a chorým dieťaťom, jeho rodičmi a súrodencami na strane druhej. Súčasne treba dieťa – primerane jeho veku – hneď od začiatku veľmi otvorene, ale s patričnou ohľaduplnosťou oboznámiť s vážnosťou jeho choroby. Bežná denná starostlivosť sa pri plánovaní liečby prispôsobuje veku dieťaťa a jeho potrebám. Spočíva v hre, v liečbe zamestnaním, v intenzívnych rozhovoroch.

Maľovanie, rozhovory, hry alebo už aj samotná prítomnosť pomáha vyrovnať sa s chorobou. Tým sa zmenšuje strach, uľahčuje sa príprava na lekárske výkony a podporuje sa chuť do života.

Duševná pomoc pri vyšetreniach a zákrokoch

Dieťa choré na zhubný nádor si často praje, aby ho psychológ sprevádzal na diagnostické vyšetrenia alebo na operačnú sálu. Aj pri prekonávaní rôznych problémov, ako je vypadávanie vlasov a iné vedľajšie účinky chemoterapie alebo rádioterapie, sa rozhovor so psychológom považuje za veľmi osožný a upokojujúci.

Mimoriadne intenzívnu duševnú podporu potrebujú deti, ktoré musia byť dlho izolované v sterilných priestoroch. Na takýchto pracoviskách majú vypracovaný program ako prekonať osamelosť. Strieda sa v ňom učiteľka zo škôlky, učiteľka a psychológ oddelenia. Touto deľbou práce sa významne odľahčí opatrovateľská funkcia rodičov, ktorých prítomnosť je pre dieťa najväčšou oporou a istotou.

Čo môžu urobiť rodičia?

Rodičia sú pre deti tie najdôležitejšie osoby. Sú najvhodnejší na posilnenie chuti dieťaťa do života a na motiváciu, aby sa počas liečby správalo statočne a disciplinovane.

Pozitívny postoj dieťaťa a jeho vôľa prežiť má pre úspech liečby mimoriadne veľký význam.

Ponúkame teraz niekoľko rád, ktorými rodičia dieťaťa môžu počas nemocničnej liečby prispieť k jej úspechu:

  • Pokúste sa stráviť so svojím dieťaťom toľko času, koľko je len možné. Ak môžete, zostaňte s ním počas akútnej liečebnej fázy prípadne aj v noci. Budete mať možnosť porozprávať sa o svojich problémoch s rovnako postihnutými rodičmi a s opatrovníkmi.
  • Ak nemôžete zostať so svojím dieťaťom dlhší čas, pravidelne ho navštevujte. Výhodnejšie sú pravidelné krátke denné návštevy ako dlhšie, ale nepravidelné. Aby sa denná rozlúčka uľahčila, pripravte svoje dieťa na ňu. Uistite ho, že budúci deň prídete zasa. Dodržte, čo ste sľúbili!
  • Vaše správanie pri nemocničnom lôžku sa má riadiť stavom dieťaťa. Ak sa má zle, buďte len s ním. Upokojujte ho a hladkajte, lebo telesný kontakt je mimoriadne dôležitý. Ak je dieťa čulé, rozmýšľajte, ako by ste mu vyplnili dlhú chvíľu: čítajte mu, spolu prezerajte obrázkové knižky, maľujte, vystrihujte, spievajte a hrajte sa.
  • Podporujte kontakt s ostatnými deťmi na oddelení. Deň v nemocnici je kratší, keď dieťa pri hre s ostatnými deťmi na oddelení zabudne na svoje starosti.
  • Už od prvého dňa pobytu v nemocnici je dôležité, aby ste so svojím dieťaťom zaobchádzali s vážnosťou a otvorenosťou. Posilňuje sa tým dôvera. Nezatajujte svojmu dieťaťu, že je veľmi choré a že bude treba veľa úsilia, aby sa vyliečilo. Ono i tak pociťuje svoj stav. Povedzte mu, že nádory u detí sú vo veľmi mnohých prípadoch vyliečiteľné. To mu dodá dôveru.
  • Dajte dieťaťu najavo, že s ním cítite a že ho nenecháte osamote. Potrebuje istotu, že sa aj teraz môže na Vás spoľahnúť.
  • Snažte sa vžiť do jeho pocitov. Dodávajte mu odvahu a nádej, aj keď momentálna situácia vyzerá zle. Odpovedajte dieťaťu podrobne na všetky otázky, ale nezaťažujte ho nadmerným množstvom informácií. Hovorte pritom vecne o všetkom, čo súvisí s jeho chorobou.
  • Dajte sa od lekárskeho tímu svojho dieťaťa informovať čo najpresnejšie o všetkom, čo s jeho chorobou súvisí. Ak niečomu nerozumiete, pýtajte sa pokojne i viackrát. Iba tak môžete odpovedať dieťaťu na jeho otázky. Nedostatočné znalosti len zvyšujú jeho neistotu a znepokojujú ho.
  • Starostlivo pripravujte – dopĺňajúc tým jeho rozhovory s psychológom – svoje dieťa na lekárske zákroky. Ak je dieťa už dosť staré, prehovorte si s ním o liečebnom postupe a o význame liečby. Zdôrazňujte pri tom, že nepríjemné zákroky sú potrebné, aby sa podarilo chorobu zdolať. Sprevádzajte dieťa na vyšetrenia a liečebné výkony a ukážte mu, aká(ý) ste pyšná(ý) na to, že sa tak odvážne správa. To mu dodá pocit, že na svojom vyliečení môže aktívne spolupracovať.
  • Ak má Vaše choré dieťa súrodencov, dbajte na to, aby sa počas nemocničnej fázy liečby neprerušil styk medzi nimi. Veďte ich k tomu, aby svoju sestru alebo brata pravidelne spolu s Vami navštevovali, ak je to na oddelení dovolené. Samozrejme, že predtým musíte zdravé deti pripraviť na nemocničnú atmosféru, prípadne aj na zmenený vzhľad a správanie chorého súrodenca. Počas obdobia nemocničnej liečby tieto kontakty prispievajú k tomu, aby sa vzťahy medzi súrodencami neprerušili. Okrem návštev sa tento cieľ dá dosiahnuť aj listami alebo vlastnoručne zhotovenými darčekmi.

Zdroj:

ZHUBNÉ NÁDORY V DETSKOM VEKU-Rady pre rodičov detí a mladistvých chorých na zhubné nádory, Liga proti rakovine SR, 2003 (materiál bol uverejnený na základe písomného súhlasu vydavateľa).

Viac na www.lpr.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár