Lymfatický systém

MUDr. Zuzana Pitoňáková 6

Slezina, Lymfatické uzliny, Týmus…ako fungujú, čo ak nefungujú, príznaky ochorení…

Lymfatický systém sa skladá zo siete lymfatických ciev, skupín lymfatických uzlín, mandlí, sleziny, týmusu a ďalšieho lymfatického tkaniva v ostatných orgánoch.

Lymfatický systém sa podieľa na obrane organizmu a udržuje aj rovnováhu telesných tekutín. Lymfatické cievy zbierajú tekutinu, zvanú lymfa alebo miazga, z celého tela.

Lymfa vzniká z tekutiny, ktorá unikla vlásočnicami z krvi a z buniek do mezibunkových priestorov, zbiera tak z tkaniva prebytočné tekutiny a vo vlastných cievach ich vracia do krvného obehu.Tak pomáha zachovať rovnováhu telesných tekutín. Obsahuje aj biele krvinky, ktoré bojujú s infekciami. Hlavná časť lymfatického tkaniva sa nachádza v kostnej dreni, slezine, týmuse, mandliach a v lymfatických uzlinách.

Slezina

Slezina je veľká asi ako ľudská päsť. Je uložená v brušnej dutine hlboko pri chrbtici, vľavo. Za normálnych okolností nieje hmatná. Vo vnútri je vyplnená červenou a bielou hubovitou dreňou. V červenej sa nachádzajú cievy plné červených krviniek, v bielej klbôčka lymfatického tkaniva.

Funkcia sleziny: Jedna z hlavných úloh sleziny je kontrolovať množstvo krviniek v krvi. Slezina slúži ako sito pre červené krvinky. Poškodené krvinky sa totiž nedokážu predrať sieťou v červenej dreni, zachytia sa v nej a zanikajú. Pre ľudský plod je slezina orgánom krvotvorby. Biela dreň hrá dôležitú úlohu pri obranyschopnosti organizmu. Podieľa sa na tvorbe a dozrievaní niektorých druhov bielych krviniek a na tvorbe protilátok.

Keď nefunguje: Poranenie sleziny býva sprevádzané závažným krvácaním. Pri sepse (otrave krvi) sa slezina aktivuje, zväčšuje až na niekoľkonásobok svojej veľkosti. Zväčšenie sleziny sa odborne nazýva splenomegália. Slezina sa zväčšuje aj pri niektorých ochoreniach krvotvorby, ako je leukémia, Hodgkinov lymfóm, pravá polycytémia, či pečene, napr. pri hepatitíde či infekčnej mononukleóze.

Príznaky: Pri krvácaní zo sleziny, ktoré najčastejšie vzniká po úraze (pád nebo náraz), postihnutý bledne, zrýchľuje se mu pulz, môže sa dostať do šoku. Zvyknú sa objaviť bolesti brucha. Splenomegália nemusí mať žiadne príznaky. V prípade ak tlačí na okolité orgány, môže sa to prejaviť poruchami trávenia, zápchy, hnačky, bolesti brucha. Ochorenia sleziny býva sprevádzané únavou. Slezina nepatrí k životne dôležitým orgánom, takže v nutných prípadoch (krvácanie) sa zvykne odstrániť.

Lymfatické uzliny

Uzliny sú vsunuté do priebehu lymfatických ciev. Sú to oválne útvary fazuľovitého tvaru. Ich veľkosť je premenlivá: asi pol cm v kľude a niekoľko cm, keď sa aktivujú. Vnútro uzliny je vyplnené sieťovitým väzivom, v ktorom sú uložené biele krvinky z radu lymfocytov (B aj T), ktoré sa podieľajú na obranyschopnosti organizmu. Zhluky lymfatických uzlín sa nachádzajú na mnohých miestach v tele, napríklad v krku, podpazuší a slabinách.

Funkcia uzliny: Uzlina funguje ako finter pre pretekajúcu lymfu. Tá je v uzline čistená od škodlivín a cudzorodého materiálu vrátane nádorových buniek a je obohacovaná bielymi krvinkami a protilátkami. Keď je v uzline prítomných viac škodlivých látok, uzlina sa aktivuje – zväčšuje sa a cestujú do nej ďalšie biele krvinky.

Keď nefunguje: Aktivovaná uzlina sa behom mohutnej reakcie na škodlivinu môže „spotrebovať“- zhnisá alebo sa môže rozpadnúť. Nádorové bunky sa niekedy v uzline uchytia a mnamiesto toho, aby boli zničené, tu rastú ďalej. Pokiaľ biele krvinky v uzline nerozpoznajú nádorové bunky ako cudzie, prejdú uzlinou ďalej do tela a nádor sa šíri. Niektoré mikroorganizmy uzliny asídľujú a ničia.

Príznaky: Najčastejšou reakciou uzliny na škodlivinu, infekciu či nádorové bunky je jej zväčšenie. Rozdiel bývá v bolestivosti, tuhosti uzliny,či pohyblivosti voči podkladu (nádorová uzlina býva väčšinou nebolestivá, tuhá, prisadnutá, nepohyblivá).

Týmus

Čo je to: Škola pre biele krvinky. Týmus je žľaznatý orgán uložený v hornej časti hrudníka za hrudnou kosťou. Je zložený z dvoch lalokov, pravého a ľavého. Veľkosť týmusu sa v priebehu života mení. Pri narodení váži 10 až 15 gramov. Najväčší je medzi druhým a tretím rokom života. Od puberty se postupne zmenšuje a jeho tkanivo sa postupne nahrádza väzivom.

Ako funguje: V týmuse sa určitý typ bielych krviniek „školí“ na špeciálne obranné bunky T – lymfocyty, aby vedeli rozoznávať vlastné a cudzorodé štruktúry. Vyzreté T- lymfocyty potom putujú do celého tela a zúčastňujú sa na obranných mechanizmoch proti cudzorodým látkam.

Keď nefunguje: Ak sa týmus vôbec nevytvorí, T-lymfocyty prakticky nedozrievajú a je narušený vývoj ďalších lymfatických orgánov. Iná porucha týmusu vedie k nekontrolovanému a nesprávnemu označovaniu buniek vlastného tela T-lymfocytmi ako cudzorodé. To je podkladom niektorých autoimunitných ochorení.

Príznaky: Chýbanie týmusu sa prejaví častými a závažnými vírusovými, pliesňovými a bakteriálnymi infekciami. Asi najznámejším autoimunitým ochorením viazaným na týmus je myastenia gravis ( nadmerná svalová unaviteľnosť).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentár

    Dobrý deň.

    Diagnostikovali mi hraničné zvätšenie sleziny.

    Chcela sa spítať ako mám pomôcť svojej slezine aby sa vratila do normálu. Samozrejme okrem liekov. Skôr myslím na podpornú liečbu. Lebo lieky beriem.

    Ďakujem za odpoveď.

    1. Bez sleziny sa da skutocne zit. Je to jeden z mala organov brusnej dutiny, ktoreho absencia je zlucitelna so zivotom. Samozrejme vyzaduje celozivotnu dispenzarizaciu u odbornika a liecbu.
      Bola by som rada, keby sme si na tejto pode zachovali isty standard komunikacie. To, ze s niekym nesuhlasim, nemusi byt dovod na zhadzovanie…

  2. Dobry den.Mojmu rocnemu syncekovi som v jeho dvoch mes.nahmatala na pravej strane krku zvacsenu uzlinku.Asi ked mal 6 mes.na pravej strane hlavicky som mu nahmatala chrasticku velkosti šošovice.Neviem kedy sa mu tam objavila ani prečo no potom mu zmyzla.Vtedy sa mu uzlinka zvačšila.Je pohybliva a lekar vravel že je to reaktivna uzlinka s otaznikom.Velmi sa bojim.Potom sa mu trochu zmenšila ale stale ju citim.Je asi ako fazulka.Bojim sa že može ist o onkologicke ochorenie.Maly je inak zdravučky,čo mam pozorovat,alebo ake vyšetrenia by som mu mala dat urobit aby som si bola ista?

  3. Dobry den,

    uprimne, na vas problem vam neviem zodpovedne odpovedat, nakolko tento portal sa venuje detskym ochoreniam. Osobna konzultacia s lekarom by vasu otazku vyriesit mohla. Zelam Vam vsetko dobre.

  4. Váš komentár Mám 54 rokov, výšku 174, vahu 93, pracujem na Vojenskom katastr. úrade.

     

    Môj problém spočíva v tlaku a bolesti pod rebrom vľavo,aj na dotyk, nafukovanie, návaly horúčavy a vzápätí zimnica.

     

    V noci mi bolo zlé, podala som si čípok na uvoľnenie napätia v žalúdku pod rebrom, pridala som si SERLIFT 50 mg a pol Lexaurinu.

     

    Už 3 roky som na udržiavacej liečbe 25mg rano.

     

    Problém vnikol pri diagnoze mojej dcery-Morbus hodžking. Náraz som stratila mendzes a začali príšerne návaly horúčavy a vlny až do hlavy,tiež bez nálady a záujmu, myslela som že zomieram. Lekári sa s takým stavom ešte nestretli. Keď som im rozprávala neverili mi. Až liečba na psychiku mi zmiernila stav.Odvtedy beriem serlift a prešla som na udržiavacie minimum 25mg denne.

     

    Môže byť môj problém s tlakom a bolesťou pod ľavým prsníkom prejav toho istého? Alebo je to vnútorny orgán?

     

    Prosím odpovedzte mi.

Pridaj komentár