Speleoterapia

Mária Kopčíková 1

Názov, ktorý asi väčšina z vás pozná. Liečba v jaskyni, speleoterapia.

Čo je vlastne priaznivé na jaskynnom vzduchu a prostredí a prečo je speleoterapia efektívna? Uhrádza liečebné pobyty v jaskyni zdravotná poisťovňa? Čítajte ďalej.

Ochorenia dýchacích ciest a speleoterapia

Zdroj: speleofinal.webnode.sk

Počet alergikov, detí, či dospelých stále stúpa. Riešime astmu v detskom veku, riešime imunostimulanciá, antihistaminiká, rozmýšľame, ako deťom – ak aj tie naše patria do kategórie alergikov – uľahčiť život. Až 80 percent detí – astmatikov a alergikov – v dospelosti aj naďalej trpí týmito ochoreniami.

Efektívnou metódou liečby sa ukazuje byť speleoterapia. Nie je to novinka posledných rokov. O speleoterapii vedia naši lekári už dávno a majú dostatok poznatkov a výstupov výskumov, ktoré hovoria v prospech tejto liečby. Po 10 rokoch z detí, ktoré jedenkrát absolvovali jaskynnú liečbu, trpí zdravotnými problémami v dospelosti len 24 percent.

O čom je speleoterapia

Je to liečebná metóda, ktorá využíva unikátne vlastnosti prostredia, hlavne ovzdušia aerosólu, prevažne krasových jaskýň, na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov. Liečivý účinok speleoterapie je podmienený zložením mikroklímy jaskynného ovzdušia. To je špecifické nízkou teplotou, 100% vlhkosťou, vysokou koncentráciou vápnika. Je to prostredie takmer sterilné, bez baktérií, plesní a alergénov. Aerosól jaskynného ovzdušia hojí zápalové deje, obnovuje celistvosť slizníc dýchacích ciest, upravuje ich čistiacu schopnosť.

Ako uvádzajú odborníci, želané výsledky prináša nielen samotný pobyt v jaskyni, ale aj odborná rehabilitačná starostlivosť priamo počas pobytu. 

Účinok speleoterapie začali na Slovensku testovať už v 60.tych rokoch minulého storočia v Gombaseckej jaskyni.

Zdroj: speleofinal.webnode.sk

Na liečbu musia dozerať odborníci

Speleoterapia nie je len ležanie v spacáku a dýchanie jaskynného vzduchu. Pobyt v podzemí je spojený s aktívnymi dychovými cvičeniami, s prvkami autogénneho tréningu a relaxácie pri hudbe. To všetko pod vedením zdravotníckych pracovníkov. Bezpečnosť zabezpečuje profesionál – speleológ.

Odborníci na speleoterapiu pripomínajú fakt, že samotný pobyt v jaskyni je len jednou časťou liečby dýchacích ciest. Ďalej by ho mali dopĺňať aktivity mimo jaskyne, zamerané na pohyb, rehabilitačné cvičenia, športové a turistické aktivity. Ich cieľom je celkové zvýšenie odolnosti organizmu, otužilosť.

Výhody a nevýhody speleoterapie

Výhody sme už zmienili a potvrdzujú ich aj výskumy. Pobyt v jaskyni redukuje počet záchvatov astmy a infekcií dýchacích orgánov z priemerného počtu päťkrát za rok na jeden až dvakrát ročne. Poklesol aj počet detí v starostlivosti alergológov po 10. rokoch od absolvovania speleoterapeutických pobytov. Pacienti sú po liečbe speleoterapiou menej náchylní na infekcie, ich chorobnosť sa znižuje a výrazne klesá spotreba antibiotík.

Medzi nevýhody speleoterapie môžeme zaradiť jej dostupnosť a poplatky s ňou spojené. Speleoterapia sa nemôže realizovať v každej jaskyni, aktuálne sa na Slovensku prihlásiť na pobyt môžete do troch jaskýň – Belianskej, Bystrianskej a Jasovskej jaskyni.

Zdroj: speleofinal.webnode.sk

Okrem toho, že pobyt v jaskyni aktuálne neuhrádza v plnej výške žiadna zdravotná poisťovňa, čiže si ho podľa cenníka platíte sami (svojim poistencom vo veku 2 – 18 rokov prispieva na liečbu ZP Dôvera), tak je so samotným pobytom v jaskyni je spojená potreba cca dvojtýždňového pobytu v danej lokalite, čiže úhrada ubytovania a stravy (cena samotného pobytu v jaskyni sa pohybuje okolo 8 – 10€/hodina).

Prof. Dluholucký hovorí, že ideálna doba pobytu v jaskyni je minimálne 14 dní po 2 hodiny denne.

  • Belianska jaskyňazačala sa na dýchacie cvičenia využívať v roku 1991. Speleoterapiu v tejto jaskyni manažuje Sanatórium v Tatranskej Kotline.
  • Jasovská jaskyňa – pobyty v nej vykonávajú od roku 1995. Ak by ste mali namierené do tejto jaskyne, obráťte sa na Kúpele Štós.
  • Bystrianska jaskyňapre účely speleoterapie funguje od roku 1972. V prípade záujmu sa obráťte na fy Svejan.

Spracované s použitím: speleofinal.webnode.sk, krasy.gymuo.cz, is.muni.cz.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň,

     

    ako by som mohla začať so speleoterapiou u mojich detí?

    Na koho sa môžem obrátiť?

    Najbližšie máme Jasovskú jaskyňu.

     

    Ďakujem,

     

    Tomaščíková

Pridaj komentár