Detské chorobyKrk

Speleoterapia

 Mária Kopčíková   03.08.2015   1

Názov, ktorý asi väčšina z vás pozná. Liečba v jaskyni, speleoterapia.

Čo je vlastne priaznivé na jaskynnom vzduchu a prostredí a prečo je speleoterapia efektívna? Uhrádza liečebné pobyty v jaskyni zdravotná poisťovňa? Čítajte ďalej.

Ochorenia dýchacích ciest a speleoterapia

Zdroj: speleofinal.webnode.sk

Počet alergikov, detí, či dospelých stále stúpa. Riešime astmu v detskom veku, riešime imunostimulanciá, antihistaminiká, rozmýšľame, ako deťom – ak aj tie naše patria do kategórie alergikov – uľahčiť život. Až 80 percent detí – astmatikov a alergikov – v dospelosti aj naďalej trpí týmito ochoreniami.

Efektívnou metódou liečby sa ukazuje byť speleoterapia. Nie je to novinka posledných rokov. O speleoterapii vedia naši lekári už dávno a majú dostatok poznatkov a výstupov výskumov, ktoré hovoria v prospech tejto liečby. Po 10 rokoch z detí, ktoré jedenkrát absolvovali jaskynnú liečbu, trpí zdravotnými problémami v dospelosti len 24 percent.

O čom je speleoterapia

Je to liečebná metóda, ktorá využíva unikátne vlastnosti prostredia, hlavne ovzdušia aerosólu, prevažne krasových jaskýň, na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov. Liečivý účinok speleoterapie je podmienený zložením mikroklímy jaskynného ovzdušia. To je špecifické nízkou teplotou, 100% vlhkosťou, vysokou koncentráciou vápnika. Je to prostredie takmer sterilné, bez baktérií, plesní a alergénov. Aerosól jaskynného ovzdušia hojí zápalové deje, obnovuje celistvosť slizníc dýchacích ciest, upravuje ich čistiacu schopnosť.

Ako uvádzajú odborníci, želané výsledky prináša nielen samotný pobyt v jaskyni, ale aj odborná rehabilitačná starostlivosť priamo počas pobytu. 

Účinok speleoterapie začali na Slovensku testovať už v 60.tych rokoch minulého storočia v Gombaseckej jaskyni.

Zdroj: speleofinal.webnode.sk

 

Na liečbu musia dozerať odborníci

Speleoterapia nie je len ležanie v spacáku a dýchanie jaskynného vzduchu. Pobyt v podzemí je spojený s aktívnymi dychovými cvičeniami, s prvkami autogénneho tréningu a relaxácie pri hudbe. To všetko pod vedením zdravotníckych pracovníkov. Bezpečnosť zabezpečuje profesionál – speleológ.

Odborníci na speleoterapiu pripomínajú fakt, že samotný pobyt v jaskyni je len jednou časťou liečby dýchacích ciest. Ďalej by ho mali dopĺňať aktivity mimo jaskyne, zamerané na pohyb, rehabilitačné cvičenia, športové a turistické aktivity. Ich cieľom je celkové zvýšenie odolnosti organizmu, otužilosť.

Výhody a nevýhody speleoterapie

Výhody sme už zmienili a potvrdzujú ich aj výskumy. Pobyt v jaskyni redukuje počet záchvatov astmy a infekcií dýchacích orgánov z priemerného počtu päťkrát za rok na jeden až dvakrát ročne. Poklesol aj počet detí v starostlivosti alergológov po 10. rokoch od absolvovania speleoterapeutických pobytov. Pacienti sú po liečbe speleoterapiou menej náchylní na infekcie, ich chorobnosť sa znižuje a výrazne klesá spotreba antibiotík.

Medzi nevýhody speleoterapie môžeme zaradiť jej dostupnosť a poplatky s ňou spojené. Speleoterapia sa nemôže realizovať v každej jaskyni, aktuálne sa na Slovensku prihlásiť na pobyt môžete do troch jaskýň - Belianskej, Bystrianskej a Jasovskej jaskyni.

Zdroj: speleofinal.webnode.sk

 

Okrem toho, že pobyt v jaskyni aktuálne neuhrádza v plnej výške žiadna zdravotná poisťovňa, čiže si ho podľa cenníka platíte sami (svojim poistencom vo veku 2 – 18 rokov prispieva na liečbu ZP Dôvera), tak je so samotným pobytom v jaskyni je spojená potreba cca dvojtýždňového pobytu v danej lokalite, čiže úhrada ubytovania a stravy (cena samotného pobytu v jaskyni sa pohybuje okolo 8 – 10€/hodina).

Prof. Dluholucký hovorí, že ideálna doba pobytu v jaskyni je minimálne 14 dní po 2 hodiny denne.

  • Belianska jaskyňazačala sa na dýchacie cvičenia využívať v roku 1991. Speleoterapiu v tejto jaskyni manažuje Sanatórium v Tatranskej Kotline.
  • Jasovská jaskyňa – pobyty v nej vykonávajú od roku 1995. Ak by ste mali namierené do tejto jaskyne, obráťte sa na Kúpele Štós.
  • Bystrianska jaskyňapre účely speleoterapie funguje od roku 1972. V prípade záujmu sa obráťte na fy Svejan.

Spracované s použitím: speleofinal.webnode.sk, krasy.gymuo.cz, is.muni.cz.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Anežka Tomaščíková napísané 16.03.2017 16:59

Dobrý deň,

 

ako by som mohla začať so speleoterapiou u mojich detí?

Na koho sa môžem obrátiť?

Najbližšie máme Jasovskú jaskyňu.

 

Ďakujem,

 

Tomaščíková

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Anežka Tomaščíková napísané 16.03.2017 16:59

Dobrý deň,

 

ako by som mohla začať so speleoterapiou u mojich detí?

Na koho sa môžem obrátiť?

Najbližšie máme Jasovskú jaskyňu.

 

Ďakujem,

 

Tomaščíková

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised