Prípadne pod pazuchami, prípadne v iných kožných záhyboch.
Možno to poznáte aj vy ako rodičia – nikde sa tým nechválite, ale v lete je to neskutočné utrpenie, pokiaľ nemáte twigiovskú postavičku … A možno to musíte riešiť s vašimi deťmi. Prídu, tí troška rozmernejších postavičiek a sťažujú sa, že ich štípe medzi stehnami, pod mieškom alebo pod pazuchami. Pri prehliadke toho problému tam nájdete exkluzívnu zapareninu.

Zapareninami netrpia len obézne deti
Stačí, ak majú troška bacuľatejšie nohy či rúčky. Potom nie je nezvyčajné, že sa im v letných mesiacoch zaparujú oblasti medzi stehnami, v rozkroku blízko genitálií – pretože sa tieto miesta pri chôdzi o seba trú a nedostáva sa tam vzduch. Na zaparenej a „ošúchanej“ pokožke sa potom tvoria vriedky. Ak je vaše dieťa „potivec“, môže byť jeho stav prežívaný subjektívne ešte horšie.
Okrem oblasti nôh sa zapareniny môžu objaviť v oblastiach s kožnými záhybmi – teda v podpazuší, či v záhyboch veľkých kožných rias (pod prsiami, prípadne pod prevísajúcim bruškom). Vytvára sa tam teplé a vlhké prostredia, ktoré je potom ideálnym miestom pre množenie plesní, kvasiniek a baktérií. Keďže sa pokožka dlhodobejšie nachádza vo vlhku a otiera sa o seba, obvykle sa poškodí – tým je náchylnejšia na poškodenie a vzniká tak miesto pre zachytenie infekcii.
Ak sa takýto problém objaví, obvykle postupuje dole po vnútornej strane stehien. Okraj môže byť šupinatý a ľahko ho od ostatnej kože rozlíšime.
Nielen teplo, ale aj oblečenie môže za zapareniny
Opäť – vďaka poteniu. Ak máme na sebe dlhší čas spotené oblečenie, vytvárame skvelé podmienky pre poškodenie pokožky.

Keď sú naše deti malé, zvyčajne nosia plienky. Aj vďaka nim môžu vzniknúť zapareniny. Na rozdiel od plienok, väčšie deti mávajú často na sebe „umelohmotnú“ bielizeň. Ak koža nedýcha, sčervenie a mechanický pohyb na takto podráždenej koži spôsobuje bolesť. Často potrápi deti počiatkom leta, keď ešte dlho sedávajú v škole a pokožka má tak obmedzený priestor na vetranie.
Ako viete urobiť prevenciu týchto zaparenín
Rodičia sa často pýtajú, ako sa zapareninám u väčších detí dá predísť a ako sa s nimi vysporiadať tak, aby deti netrpeli.
- V prvom rade treba myslieť na vzdušnú, bavlnenú spodnú bielizeň.
- Po sprchovaní či kúpaní poriadne vysušiť pokožku v oblasti triesiel.
- Ak sa vonkajšia teplota vyšplhá nad dvadsať osem stupňov Celzia, nech si deti neobliekajú obtiahnuté oblečenie. Z oblečenia treba vyradiť všetko, čo dieťa príliš sťahuje a stláča.
- Niekedy sa väčšie dievčatá sťažujú na to, že sa im stehná „oderú“, keď v lete nosia sukne. Možno pomôže, ak si pod sukňu dajú krátke, bavlnené legíny.
- Ak sa zaparenina objaví, hneď v počiatočnom štádiu treba dbať na dostatočné vetranie pokožky. Ak je dieťa doma, nech chodí bez spodnej bielizne, nech napr. v čase oddychu leží bez oblečenia, len prikryté čistou plachtou.
Ak už je na pokožke rozvinuté plesňové ochorenie, zvýšená hygiena nepomôže. Častý kontakt s vodou naopak podporuje rozvoj kožných plesní.
Na zapareninu masť či púder?

Na zapareninu viacej odborníkov odporúča krém, ktorý má hutnejšiu konzistenciu a vydrží na pokožke dlhšie ako púder. Ten sa môže „zosypať“ z miest, na ktoré bol určený alebo ho dieťa prepotí. V istých situáciách však môže pomôcť aj púder. Prípravok by dieťa malo dobre znášať, aby ešte nebodaj nevyvolal nežiaducu reakciu.
Dobre fungujú maste so zinkovou pastou alebo prípravky s panthenolom.
Ak by ste sa rozhodli pre prírodný prostriedok, môžete použiť napr. bazalku. Je to voňavá korenina do jedál a je vhodná aj na umývanie zaparených miest na koži. Okrem vitamínov, obsahuje aj enzýmy na regeneráciu kože.
Spracované s použitím: celostnimedicina.cz, kidsehealth.org.

Moj syn (16r) najvacsi problem, ze sa mu miesok lepi v lete z potu a vsetkeho okolo … neviete ako to zminimalizovat ?
Moj syn (16r) najvacsi problem, ze sa mu miesok lepi v lete z potu a vsetkeho okolo … neviete ako to zminimalizovat ?
my sme umyvali a susili a potom natierali detskou vazelinou notino.sk/bione-cosmetics/kids-vazelina-proti-zapareninam/ a po dvoch dnoch nebol ani naznak po zapareninach
na zapareniny všeobecne je super bepanthen care mastička. Postihnuté miesta treba dobre umyť, ponatierať a za na druhý deň je to už oveľa lepšie.
Riešila som to veľmi dlho, mažem preventíne Propanthenom 365 Baby
Vyskusaj toto a uvidis. Mam ho pre deti a niekedy aj pre seba. Vzdy nam pomohol.
Z mojich skúseností, keď už treba, vhodný je sezamový olej
Prave som na tuto temu natrafila v jednej skupine na FB. Okrem pudru, kremov s obsahom zinku a elastakov, tam odznela rada davat si na tie miesta tuhy dezodorant.