U novorodencov a detí nosiacich plienky sa môžete stretnúť s reakciou detskej pokožky na plienku.
Je jedno, či na látkovú alebo jednorazovú, i keď je väčšia pravdepodobnosť, že pri tej druhej sa pri nesprávnej starostlivosti o pokožku k plienkovej dermatitíde dopracujete asi skôr.
Čo je plienková dermatitída?
Je to zápal kože spôsobený zmáčaním pokožky pri kontakte s močom, stolicou, potom a zvyškami mydla a detskej kozmetiky.
Pokiaľ k tomu prirátame „fóliovník“, ktorý deťom vyrábame na zadočku pri používaní jednorazových plienok, tak dôsledok môže byť niekedy nepríjemný. Najmä ak rodičia podľahnú klamu reklamy, že ich dieťaťu stačia 4 plienky na deň.
Zápal vznikne na mieste, kde sa plienka dotýka kože. Enzýmy prítomné v moči a stolici reagujú vo vlhkom prostredí s baktériami a kvasinkami, ktoré sú normálne prítomné na pokožke. Dojčené deti majú kyslejšiu stolicu (nižšie pH), ktorá neoslabuje a nedráždi kožu.
Ďalším prispievateľom ku vzniku plienkovej dermatitídy je kvasinka Candida albicans. Infekcia kandidou sa pripája po 48 – 72 hodinách od začiatku vzniku zápalu kože. Túto kvasinku má síce na koži každý človek, no pre vznik zápalu sú potrebné oné „vhodné“ podmienky.
Prečítajte si aj: 5 pravidiel, ako nezničiť bábätku pokožku
Ako vyzerá plienková dermatitída?
Zapálená koža je červená, teplá a sú prítomné drobné vyrážky bez tekutiny, alebo s tekutinou, pričom nejde o hnis. Vyrážky často splývajú a bolia, dieťatko je nepokojné.
Prevencia plienkovej dermatitídy
Dieťa pri prebaľovaní vezmite umyť pod tečúcu vodu, pokožku zbytočne nedráždite vlhčenými utierkami (my sme s jednými, extra senzitívnymi, minule umyli nezmývateľné fixy z bielej tabule … tak nechcem vedieť, čo v tých utierkach je za chémiu).
Nebojte sa, že vám dieťa nezabalené v plienke prechladne, doprajte pokožke zadočka vzdušný kúpeľ.
Nepreháňajte to s kúpaním, deti netreba kúpať denne a ani ich zbytočne mydliť. Mydlo vysušuje pokožku a mení pH k zásaditému. Po každom kúpeli koža potrebuje čas na obnovu svojej obranyschopnosti.
Dieťa primerane obliekajte a v byte neprekurujte. Keď má dieťa jednorazové plienky, neumožňujú koži dýchať a nadmerným obliekaním to ešte zhoršujete.
Meňte plienky často. Spočiatku je to i 10 – 12 plienok denne. Nenechávajte dieťa dlhý čas v evidentne pomočenej plienke.
Prečítajte si aj: Ako často bábätku vymeniť plienku
Liečba plienkovej dermatitídy
Ak už zápal vznikne, používa sa zinkovú pastu (jekorisova masť, rybacia masť …) na postihnuté miesto, po každom prebaľovaní. Zinok má regenerujúci účinok na kožu. Pastu dostanete v každej lekárni.
Nepoužívať však veľmi dlho, lebo vysušuje pokožku. V prípade pridruženej kvasinkovej infekcie vám lekár pridáva aj pastu s obsahom clotrimazolu (Imazol krémpasta).
Pokožku môžete ošetriť tiež biolampou alebo soluxom.
Prečítajte si aj: Ty natieraš bábätko touto chémiou?!?
Nám sa veľmi osvedčil bepanthen care, na akútny problém aj ako prevencia