Vitiligo

Mária Kopčíková 0

Deti i dospelí majú obvykle rovnakú farbu kože po celom tele. Asi u 1 – 2% ľudí sa vyskytujú kožný problém – vitiligo. Čo to je a čím je spôsobené?

Vitiligo je v podstate strata kožného pigmentu, v asi 20 – 40% prípadov je dedičné a predpokladá sa, že sa jedná o autoimunitné ochorenie. Najčastejšie sa objavuje medzi 10. – 30. rokom života.

Vitiligo je

kožné ochorenie, ktoré spôsobuje zánik melanocytov. To sú kožné bunky uložené v epiderme, vonkajšej vrstve pokožky, ktoré majú produkovať melanín – kožný pigment. Ako dôsledok sa na koži postihnutého objavujú fľaky bielej – bledej farby, rôzneho tvaru a veľkosti. Obvykle na prstoch rúk a nôh, okolo členkov, lakťov, kolien, v bedrovej oblasti, na chrbte, no aj na tvári okolo očí, úst a vo vlasoch, tie potom v postihnutých miestach vyrastajú biele.

Prečo vzniká vitiligo

Prečo presne vitiligo vzniká nie je odborníkom stále známe. V podstate sa spomínajú tri možné teórie.

  • autoimunitná deštrukcia melanocytov. Predpokladá sa, že imunitný systém človeka po nejakom „zásahu, či udalosti“ začne melanocyty považovať za cudzie bunky a začne ich ničiť.  Tou spúšťacou udalosťou môže byť napr. nejaká výrazne stresová situácia, prekonanie infekčného ochorenia alebo úraz.
  • autodeštrukcia vlastnými enzymatickými procesmi – tu sa predpokladá porucha regulácia cyklu v bunkách.
  • neurohumorálna hypotéza – podľa nej sú zase melanocyty ničené látkami (neuromediátormi), ktoré zabezpečujú výmenu informácií medzi nervovými bunkami.

To, čo sa vie je, že riziko vzniku vitiliga stúpa u detí, u ktorých sa vyskytlo ochorenie štítnej žľazy (buď priamo u dieťaťa alebo v rodine), cukrovka alebo sa objavila napr. alopécia (vypadávanie vlasov na autoimunitnom podklade).

Vitiligo nie je prenosné ochorenie a dieťa ho nemôže len tak „chytiť“ od niekoho iného.

Diagnostika a liečba vitiliga

Vitiligo zväčša diagnostikuje kožný lekár, pohľadom na biele škvrny na pokožke. U detí, ktoré majú veľmi jemnú a bledú pokožku, sa môže použiť tzv. Wood lampa, ktorá ultrafialovým žiarením, v tmavej miestnosti odhaľuje postihnuté miesta na koži, ktoré by voľným okom neboli viditeľné.

Lekár tiež odoberá podrobnú osobnú i rodinnú anamnézu dieťaťa, zameranú na výskyt autoimunitných ochorení, poškodení kože – spálenie a emocionálnu situáciu dieťaťa.

Odporúčajú sa tiež krvné testy na zistenie možných problémov so štítnou žľazou a cukrovkou. Veľmi zriedka môže lekár nariadiť biopsiu, na zistenie pigmentových buniek v koži. Ak sa tak neobjavia žiadne, potvrdzuje to diagnózu vitiliga.

Niekedy sa odporúča vyšetrenie na vylúčenie tzv. fokálnej infekcie (väčšinou stomatologické a otorinolaryngologické vyšetrenie).

Rast vitiliga nemožno predpovedať. Niekedy sa môžu škvrny rýchlo rozšíriť, inokedy stabilné vitiligo ostáva dlho rovnaké a aj následne pigmentuje.

Čo sa týka liečby vitiliga, v podstate nie je. V princípe pre deti existuje len pomoc na vyrovnanie tónu farby kože, čiže kozmetické riešenie, nie medicínske. Výsledky použitých metód môžu byť veľmi rôzne – a nič nezabezpečí, aby fľaky úplne vymizli. Čo môže pomôcť:

  • Ochrana proti slnku – opaľovací krém by dieťa malo používať stále. Zabráni opáleniu pokožky a tým nedá šancu bledým fľakom tak veľmi vyniknúť.
  • Krycie krémy – na zjednotenie tónu pokožky. Poraďte sa s lekárom a vyskúšajte, ktorý bude dieťaťu vyhovovať.
  • Kortikosteroidné krémy – ak sa aplikujú na postihnuté miesta v začiatku ochorenia, môžu pomôcť „repigmentovať“ pokožku. Problém je s ich dlhodobým používaním a predpisovať ich vždy musí lekár.
  • Fototerapia – odborníci spomínajú viacero druhov fototerapie, pričom pri nej hrozia isté riziká – od pripálenia kože, až po rakovinu kože. Potrebné je vždy dochádzať na pracovisko, kde je žiarič a je nutný vysoký počet opakoví ožarovania.
  • Transplantácia melanocytov – existujú techniky odberu tkaniva, ktoré sa potom transplantuje na postihnuté plochy. Pigmentácia po transplantácii vzniká v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Je to liečba nesmierne technicky náročná a tiež hrozí riziko nového vitiliga na ploche, z ktorej bol transplantát odobratý.

Emocionálne spracovanie problému vitiliga

Hoci vieme, že vitiligo nie je v podstate pre telesné zdravie nebezpečné, pre dieťa je to vždy „výzva“. Akákoľvek príčina, ktorá spôsobí, že dieťa vyzerá inak než jeho rovesníci, môže byť emocionálne náročná. Najmä v období puberty, keď sa každý snaží „zapadnúť“.

Niektoré deti sú prirodzene viacej odolné a s týmto „kozmetickým“ problémom sa vysporiadajú pomerne dobre, no iné potrebujú viacej pomoci. Rodičia im môžu pomôcť posilniť ich sebavedomie, napr. aj takto:

  • Nezdôrazňujte vitiligo, netlačte na dieťa, by rozdiel na koži prekrývalo. Dieťa potrebuje vedieť a cítiť, že vaša láska je „bezpodmienečná“. Že ho máte radi aj „s fľakmi.“
  • Upozorňujte dieťa na všetky veci, v ktorých je dobré, v ktorých sa mu darí a ktoré nemajú nič spoločné s farbou kože.
  • Pomôžte dieťaťu necítiť sa nepríjemne pri objasňovaní toho, čo vitiligo je a čo nie je druhým deťom. Keď je „záhada vyriešená“, keď deti vedia o čo sa u kamaráta jedná, prestanú sa vypytovať a „divne pozerať“.
  • Podporte svoje dieťa, aby sa zúčastňovalo na aktivitách s inými deťmi, aj keď by sa im ono chcelo vyhnúť – plávanie, výlety a podobne. Nenúťte ho, len podporte v tom, aby si to vyskúšalo.
  • Vždy poskytnite dieťaťu emocionálnu podporu, ak vidíte, že ju potrebuje, najmä ak vidíte nejaké príznaky vyčerpania, depresie alebo úzkosti. Niekedy môže pomôcť aj odborník, ak máte pocit, že situáciu neviete zvládnuť sami s dieťaťom.

Spracované s použitím: kidshealth.org, add.org, solen.sk, vitiligosupport.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár