Prečo presne vitiligo vzniká nie je odborníkom stále známe. V podstate sa spomínajú tri možné teórie.
To, čo sa vie je, že riziko vzniku vitiliga stúpa u detí, u ktorých sa vyskytlo ochorenie štítnej žľazy (buď priamo u dieťaťa alebo v rodine), cukrovka alebo sa objavila napr. alopécia (vypadávanie vlasov na autoimunitnom podklade).
Vitiligo nie je prenosné ochorenie a dieťa ho nemôže len tak „chytiť“ od niekoho iného.
Diagnostika a liečba vitiliga Vitiligo zväčša diagnostikuje kožný lekár, pohľadom na biele škvrny na pokožke. U detí, ktoré majú veľmi jemnú a bledú pokožku, sa môže použiť tzv. Wood lampa, ktorá ultrafialovým žiarením, v tmavej miestnosti odhaľuje postihnuté miesta na koži, ktoré by voľným okom neboli viditeľné.
Lekár tiež odoberá podrobnú osobnú i rodinnú anamnézu dieťaťa, zameranú na výskyt autoimunitných ochorení, poškodení kože – spálenie a emocionálnu situáciu dieťaťa.
Odporúčajú sa tiež krvné testy na zistenie možných problémov so štítnou žľazou a cukrovkou . Veľmi zriedka môže lekár nariadiť biopsiu, na zistenie pigmentových buniek v koži. Ak sa tak neobjavia žiadne, potvrdzuje to diagnózu vitiliga.
Niekedy sa odporúča vyšetrenie na vylúčenie tzv. fokálnej infekcie (väčšinou stomatologické a otorinolaryngologické vyšetrenie).
Rast vitiliga nemožno predpovedať. Niekedy sa môžu škvrny rýchlo rozšíriť, inokedy stabilné vitiligo ostáva dlho rovnaké a aj následne pigmentuje.
Čo sa týka liečby vitiliga, v podstate nie je. V princípe pre deti existuje len pomoc na vyrovnanie tónu farby kože, čiže kozmetické riešenie , nie medicínske. Výsledky použitých metód môžu byť veľmi rôzne – a nič nezabezpečí, aby fľaky úplne vymizli. Čo môže pomôcť:
Ochrana proti slnku – opaľovací krém by dieťa malo používať stále. Zabráni opáleniu pokožky a tým nedá šancu bledým fľakom tak veľmi vyniknúť.Krycie krémy – na zjednotenie tónu pokožky. Poraďte sa s lekárom a vyskúšajte, ktorý bude dieťaťu vyhovovať.Kortikosteroidné krémy – ak sa aplikujú na postihnuté miesta v začiatku ochorenia, môžu pomôcť „repigmentovať“ pokožku. Problém je s ich dlhodobým používaním a predpisovať ich vždy musí lekár.Fototerapia – odborníci spomínajú viacero druhov fototerapie, pričom pri nej hrozia isté riziká – od pripálenia kože, až po rakovinu kože. Potrebné je vždy dochádzať na pracovisko, kde je žiarič a je nutný vysoký počet opakoví ožarovania.Transplantácia melanocytov – existujú techniky odberu tkaniva, ktoré sa potom transplantuje na postihnuté plochy. Pigmentácia po transplantácii vzniká v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Je to liečba nesmierne technicky náročná a tiež hrozí riziko nového vitiliga na ploche, z ktorej bol transplantát odobratý.Emocionálne spracovanie problému vitiliga Hoci vieme, že vitiligo nie je v podstate pre telesné zdravie nebezpečné, pre dieťa je to vždy „výzva“. Akákoľvek príčina, ktorá spôsobí, že dieťa vyzerá inak než jeho rovesníci, môže byť emocionálne náročná. Najmä v období puberty, keď sa každý snaží „zapadnúť“.
Niektoré deti sú prirodzene viacej odolné a s týmto „kozmetickým“ problémom sa vysporiadajú pomerne dobre, no iné potrebujú viacej pomoci. Rodičia im môžu pomôcť posilniť ich sebavedomie , napr. aj takto:
Nezdôrazňujte vitiligo, netlačte na dieťa , by rozdiel na koži prekrývalo. Dieťa potrebuje vedieť a cítiť, že vaša láska je „bezpodmienečná“. Že ho máte radi aj „s fľakmi.“ Upozorňujte dieťa na všetky veci, v ktorých je dobré, v ktorých sa mu darí a ktoré nemajú nič spoločné s farbou kože. Pomôžte dieťaťu necítiť sa nepríjemne pri objasňovaní toho, čo vitiligo je a čo nie je druhým deťom. Keď je „záhada vyriešená“, keď deti vedia o čo sa u kamaráta jedná, prestanú sa vypytovať a „divne pozerať“. Podporte svoje dieťa, aby sa zúčastňovalo na aktivitách s inými deťmi, aj keď by sa im ono chcelo vyhnúť – plávanie, výlety a podobne. Nenúťte ho, len podporte v tom, aby si to vyskúšalo. Vždy poskytnite dieťaťu emocionálnu podporu , ak vidíte, že ju potrebuje, najmä ak vidíte nejaké príznaky vyčerpania, depresie alebo úzkosti. Niekedy môže pomôcť aj odborník, ak máte pocit, že situáciu neviete zvládnuť sami s dieťaťom. Spracované s použitím: kidshealth.org, add.org, solen.sk, vitiligosupport.org.
Loading...