Ako vybrať kliešťa – pinzetou alebo olejom ako staré mamy?

Kika Kováčiková 0

Kliešte. Malé parazity, ktoré môžu spôsobiť veľkú paniku, pretože dokážu na človeka preniesť nebezpečné ochorenia. Najčastejšie sa spomína kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Prvá možnosť znamená zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán, ktoré môže mať smrteľné následky. Pri borelióze zase hrozí postihnutie nervov, kĺbov a ďalšie komplikácie, napríklad choroby srdca.

Nakazí vás nakazený kliešť

Nie každý kliešť musí byť infikovaný a nakaziť človeka. Avšak každý kliešť, ktorý človeka uštipne, už predtým v rámci svojho vývinového štádia bol prisatý na inom hostiteľovi (najčastejšie myš, vták).

Od vajíčka po dospelého kliešťa prechádza dvomi štádiami – larvou a nymfou – a v každej fáze sa potrebuje dostať na hostiteľa, napiť sa jeho krvi, odpadnúť z neho, aby došiel do dospelého štádia.

Čím dlhšie sú kliešte prisaté, tým väčšia je šanca nákazy. Preto je dôležité kliešťa čo najskôr odstrániť z tela – v podstate akýmkoľvek spôsobom, len aby bol rýchlo preč.

Hoci nie každý kus je infikovaný, na toho „nášho,“ ktorý sa nám prisal na telo, sa budeme dívať s nedôverou a urobíme všetko preto, aby sme sa ho čo najskôr zbavili.

Ako naschvál, s pribúdajúcim časom kliešťa odstraňujeme ťažšie, lebo je na našom tele pevnejšie prichytený ako na začiatku, keď sa do nás ešte len zahryzne. Je doslova zabetónovaný. Keď sa nám prevŕtava kožou, v slinách má cement, ktorý funguje ako sekundové lepidlo.

A všetko znamená niekedy naozaj všetko.

Niekto zoberie pinzetu, niekto olej, niekto telefón, aby zavolal babke, či sa to má točiť ako hodinky alebo proti smeru ručičiek.

Ako sa má vybrať kliešť podľa Úradu verejného zdravotníctva SR:

Žiadne mazanie kliešťa

Toto sa neodporúča:

  • Na kliešťa nekvapkajte olej, ani ho nepotierajte masťami, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv so slinami späť do rany.
  • Chybou je i vyťahovať ho krúžením pomocou navlhčeného tampónu. Takýmto spôsobom ostane vnútri fixačný orgán – chobôtik. Podobá sa skobe so zúbkami a spolu s klepietkami vytvára kanálik, ktorým kliešť cicia krv.

Radšej vykývať, ako vytočiť

Toto sa odporúča:

  • Pri vyberaní použite pinzetu, háčik alebo klieštiky.
  • Kliešťa uchopte pinzetou alebo háčikom čo najbližšie k hlave (resp. čo najbližšie ku koži).
  • Jemne ním hýbte do strán (kývavým pohybom bez točenia) a potom pomaly, kolmo k pokožke, ho pinzetou alebo háčikom vytiahnite.
  • Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa.
  • Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte, rovnako vydezinfikujte použitú pinzetu, háčik alebo klieštiky a dôkladne si umyte ruky mydlom a vodou.
  • Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu.

Čo ak ostane kus kliešťa v tele?

Žiaľ, niekedy ani pri všetkých snahách celého sveta (a pokusoch nerobiť z toho drámu, veď je to len obyčajný kliešť!) sa nie vždy podarí vybrať celého kliešťa.

Ak nám po “domácej operácii” ostane v tele akýkoľvek kus kliešťa, či už hlavička alebo nožička, vtedy vieme, že sme to nerobili správne.

Kompetentný úrad (ÚVZ SR) píše:

„Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť, v takom prípade choďte k lekárovi, aby ho odstránil.“

Alebo na inom mieste : „Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.“

S kliešťom na pohotovosť?

Banálny kliešť, a predsa môžete skončiť na urgente. Pripravte sa na to, že zaplatíte poplatok 10 eur. Vlastná skúsenosť 🙂

Päťkrát sa mi podarilo a vďaka pinzete som vybrala ešte živého kliešťa, šiesty pokus však nevyšiel.

Na pohotovosti na Kramároch mi odporúčali namiesto pinzety veriť receptom našich starých mám, čiže klasika, olej, masť, vata. 

No takýto postup rozhodne neodporúčajú vedci Parazitologického ústavu SAV v príručke Mapa potenciálneho výskytu kliešťov na Slovensku, podľa ktorých je ľudový recept mýtus a neplatí, že sa pricicaný kliešť po pokvapkaní olejom alebo natretí krémom sám pustí:

Ak kliešťa namastíme olejom, upchajú sa mu dýchacie otvory na boku tela (stigmy) a začne sa dusiť. Snaží sa z miesta uniknúť, a tak začne rozpúšťať cement zvýšeným slinením. Tým sa zvyšuje riziko prenosu patogénov do kože hostiteľa (pacienta) a zvyšuje sa riziko infekcie. Žiaden olej, žiaden krém!

Za mýtus považujú vedci aj vyberať kliešťa točením proti/v smere hodinových ručičiek, pretože by sme ho mohli ľahko vylomiť a ostane nám časť kliešťa v koži.

So zbytkom kliešťa v tele si náš organizmus pravdepodobne poradí – dôležité však je, aby sme konali hneď, ako si kliešťa nájdeme na tele a pokúsili sa ho odstrániť – nečakajte s tým niekoľko dní, kým bude ordinovať váš obvodný lekár. Konajte.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár