Návrat do školských lavíc každoročne sprevádza nielen výmena zážitkov z prázdnin, ale aj otravných potvoriek – vší. Vši sú témou mnohých rozhovorov rodičov, najmä mamičiek, vyplýva to aj z diskusných fór na internete.
Viete, ako spoľahlivo zistíte, že vaše dieťa má vši?
Okrem hľadania účinných spôsobov ich odstránenia, nevedia často identifikovať, či sa vo vlasoch vši a hnidy skutočne nachádzajú alebo ide len o lupiny a iné nečistoty. Prípravok na detekciu vší je novinka, vďaka ktorej bezpečne rozpoznajú, s čím majú dočinenia.
Podľa prieskumov rieši každé dva roky problém so všami 15 až 18 % slovenských domácností. Avšak počet osôb, ktoré sú vystavené riziku napadnutia všou detskou je najmenej 10krát vyšší.
Zvýšenie výskytu vši detskej zaznamenávajú škôlky a základné školy pravidelne po návrate detí z letných prázdnin. Ohrozené sú najmä dievčatá s dlhými vlasmi. Škola je povinná upozorniť rodičov na výskyt vší. Keďže sa mnohí rodičia k všiam u svojich detí verejne nepriznajú, často sa tak stane, až keď je situácia skutočne vypuklá. V takom prípade treba okamžite skontrolovať hlavu dieťaťa. Avšak zistiť, či má vaše dieťa vši, nie je vždy jednoduché.
Ako to vyzerá, keď sa vši vyskytnú v škôlke.
Spoľahlivý detektor
Aj keď sú vši často viditeľné aj voľným okom, rodičia si nie sú istí. Niekedy vôbec nevedia, čo majú vo vlasoch hľadať.
Vši sú skutoční majstri kamufláže. Voš detská má veľkosť sezamového semienka, jej vajíčko – hnida – len ako zrnko piesku. Vši navyše dokážu meniť farbu podľa farby vlasov hostiteľa. Sú tiež veľmi rýchle a vyhýbajú sa svetlu. Pri hľadaní vší oceníte nielen hrebeň, ale aj lupu. Spravidla býva jednoduchšie nájsť hnidu, ktorá je pevne prichytená k vlasu blízko pokožky. Svetlú hnidu si však možno ľahko pomýliť s lupinami, zvyškami šampónu alebo nečistotami.
Spoľahlivo odhaliť vši vo vlasoch pomáha Paranit gél. Táto novinka predstavuje najjednoduchší spôsob detekcie vší a hníd. Do dvoch minút od nanesenia priehľadného červeného gélu sfarbí všetky vši a hnidy do červena, aby boli lepšie viditeľné okom. Gél pritom nefarbí vlasy ani pokožku hlavy a z vlasov sa zase ľahko vymyje. Vďaka šikovnému uzáveru s hrebeňom je nanesenie na detské vlásky otázkou okamihu, bez rukavíc a zbytočného neporiadku.
Nepodceniť riziko
Ak ste na hlávke žiadne vši nenašli, ale dieťa sa pohybuje v rizikovom prostredí, je vhodné chrániť sa. Nedôslednosť niektorých rodičov spôsobuje, že problém so všami sa v 75 % prípadov vracia zas a znova. Prevencia je vhodná aj prvých pár dní po začiatku školy, aby ste predišli hrozbe, ktorú môžu spôsobiť nezodpovední rodičia.
Ak pri kontrole detskej hlávky nájdete vši, netreba uvažovať nad radikálnym strihaním vlasov. Vďaka mnohým prípravkom, ktoré nájdete na pultoch našich predajní si so všami ľahko poradíte. Zakročiť však treba okamžite, inak hrozí nakazenie celej rodiny.
Kompletné poradenstvo v aplikácii
Celým procesom napadnutia vlasov všami vás krok za krokom prevedie nová aplikácia pre smartfóny a tablety. Nájdete v nej kompletný postup od detekcie zavšivení, cez účinné spôsoby zbavenia sa vší, vhodné ošetrenie vláskov, až po rady, ako sa preventívne brániť pred prípadnou recidívou. Praktickú aplikáciu si môžete stiahnuť od septembra v Google Play alebo v AppStore.
Možno by vám prišli vhod aj informácie, ako na vši prírodnou cestou.