Detské chorobyKoža

Ako sa zbaviť kurích ôk

 Mária Kopčíková   10.07.2020   7

Na túto otázku som hľadala odpoveď posledné pred časom, keď sme riešili synových 7 kusov na jednom chodidle. Rada by som sa s vami podelila o túto skúsenosť.

Otravné oká

Pixabay

 

Niekedy v júni sa synovi objavilo jedno kurie oko na palci na nohe, zospodu. Keď nepomohli náplaste, zašli sme na chirurgiu a oko dali odstrániť.

Keď som sa pýtala pani dr., že ako sme sa k tomu oku dopracovali, podala informáciu, že je to vírus a že deti chodia stále v tých teniskách a majú spotené nohy a v takom prostredí sa vírus šíri pomerne rýchlo.

Takže sme nohu vymáčali v repíku, zahojili, chodili v sandáloch a podľa možnosti bez ponožiek, aby sa nôžka vetrala.

Po krátkom čase som zistila, že sa mu len o pár milimetrov ďalej objavilo ďalšie kurie oko, a postupne ako taká malá lavína sa objavovali ďalšie, na prstoch, zospodu na chodidle a jedno aj zboku, dokopy 7 kusov.

Niečo som si prečítala na nete, ale informácie sa týkali skôr prostriedkov, ktoré by mali slúžiť ako odstraňovače existujúcich ôk, ale nie ako likvidátor vírusu.

Keďže bolo leto, poctivo sme počas pobytu na vidieku chodili dva razy do dňa na čerstvý lastovičník, ktorého šťava oká rozleptať. Nič.

Vyskúšali sme tri druhy náplastí – efekt len čiastočný a krátkodobý.

Na odporúčanie sme vyskúšali aj Kolodium forte – taký akoby „lak“, ktorým sme poctivo dva razy do dňa „lakovali“ postihnuté miesta – efekt ako pri náplastiach.

Vždy to po pár dňoch vyzeralo, že oká sme zlikvidovali, no o ďalšie 2 – 3 dni tu boli znova.

Napriek tomu, že toho mal „plné nohy“, nebolelo ho to a normálne chodil, behal, tancoval aj hral futbal.

Keď sa nám to nepodarilo zlikvidovať ničím, znova sme začali zvažovať návštevu chirurgickej ambulancie. Ešte tu bola možnosť vypáliť oká dusíkom, no viacerí známi hovorili o tom, že ani táto metóda nemala u ich detí trvalý efekt. Chirurgie som sa síce hrozila, pretože „kuracie oká“ boli na veľa miestach a mala som pocit, že keď zarežú, tak mu odfaklia polku nohy ...

Nakoniec sme sa tam vybrali a pani dr. po vzhliadnutí synovej nohy rovno nakázala ponožku obuť späť, že nič rezať nebude a aby sme si kúpili homeopatiká. Toto odporúčanie ma trochu zarazilo, ale povedala som si, že keď už sme vyskúšali toľko vecí, už môžeme skúsiť aj toto. Syn užíval homeopatiká Thuya 15 CH, 2 x týždenne 5 gulôčok a Antimonium crudum 9 CH, 2 x denne 5 guľôčok.

Po 10 dňoch oká „vypadali“, resp. sme ich bezbolestne vylúpli, po ďalších pár dňoch je koža takmer zahojená. Podľa slov pani dr. by sa spomenuté homeopatiká mali užívať 3 – 4 týždne.

Bradavice – kurie oká

Sú to výbežky na koži, ktoré spôsobuje HPV vírus. Vznikajú postupným hrubnutím pokožky. Tá hrubne vďaka zrýchlenému množeniu buniek práve pod vplyvom HPV vírusu. Tento  vírus sa množí v bunke, infikovanú bunku si potom možno predstaviť ako vrecko naplnené infekčnými časticami. Z každého takéhoto vrecka sa vysypú tisícky vírusov a infekcia postupuje ďalej a bradavica sa zväčšuje. Prípadne sa môže nakaziť koža na inom mieste a vznikajú tak nové bradavice. 

Vírus napáda výlučne bunky pokožky, nepreniká do hlbšej vrstvy kože (dermy, tam, kde sú kolagénové vlákna), nešíri sa krvou.

Naše telá prichádzajú s vírusom spôsobujúcim bradavice do kontaktu neustále, a ak je organizmus oslabený a imunitný systém nefunguje na sto percent, tak sa bradavice môžu zaradiť k zoznamu zdravotných problémov. Jemná pleť detí je na bradavice náchylnejšia.

Podľa Ústavu lekárskej kozmetiky infekcia vírusom bradavíc môže byť pre postihnutého relatívne neškodná, ale treba mať na pamäti, že sa jedná o HPV infekciu, čiže je to presne ten istý vírus , ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice.

Lastovičník

Prevencia

K preventívnym opatreniam patria základné hygienické postupy, hlavne na rôznych verejných miestach, akými sú spoločné umyvárne, bazény či telocvične (ja by som teda s dieťaťom, ktoré malo bradavice na žiadne takéto miesta nechodila).

 • Na miestach ako plaváreň, spoločné umyvárne dajte dieťaťu vždy náhradnú obuv.
 • Ak trpí niekto v domácnosti bradavicami, rozhodne sa s ním nedeľte o uterák.
 • Vírusu sa darí na miestach, kde je teplo a vlhko. Denne dieťaťu dajte čisté ponožky, oddelene aj na šport. Ponožky a pančušky by mali byť zo 100% bavlny alebo iného prírodného materiálu.
 • Ak je to možné, denne meňte topánky. Obuv by mala byť z prírodného materiálu, lebo napríklad kožené podrážky prepúšťajú vzduch a umožňujú „dýchať“ aj pokožke chodidiel. Po použití by sa mala obuv aspoň hodinku vetrať na vzduchu. Neodporúča sa každodenné a celodenné nosenie tenisiek.
 • Vhodná je aj masáž nôh. Zlepšuje krvný obeh, pomáha prekrveniu chodidla, uvoľňuje svalstvo a osviežuje ho. Chodidlo chytíme oboma rukami a palcom masírujeme priehlavok od prstov až po členok. Masírujeme po kosti každého prsta a pritom ho na tri až päť sekúnd trocha silnejšie stlačíme. Potom postupne potlačíme každý prst medzi palcom a ukazovákom.

Možnosti na riešenie

 • Dlhodobo sa kurie oká liečili chirurgicky – vyrezávaním alebo vypaľovaním. Po zákroku však ostávali jazvy, a nákaza nemusela byť naplno odstránená.
 • Pri liečbe zmrazovaním tekutým dusíkom sa zákrok vo väčšine prípadov opakuje, najmä ak sú bradavice na chodidle, tak to býva aj 10-15 opakovaní.
 • Liečba laserom N-lite. Účinnosť podobná ako pri tekutom dusíku, ale zákrok vraj podstatne menej bolí.
 • Náplaste na bradavice  neriešia samotnú príčinu, teda infekciu, ale iba následok a tým je zhrubnutá koža. Ku vyliečeniu môže prísť iba pri odstránení všetkých infikovaných buniek pokožky, ktoré siahajú do hĺbky kože, kde sú aj cievky. Účinok náplaste nesiaha tak hlboko a takéto niečo ani zďaleka nespôsobí.
 • Lastovičník väčší je bylina, ktorá pri poškodení stonky vylučuje žltú tekutinu. Práve táto tekutina obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú zabrániť šíreniu bradavíc a kurieho oka.
 • Na bradavice sú známe aj mnohé domáce lieky, ktoré majú pomôcť s ich liečením. Potierajú sa šťavou z citróna, cesnakom, cibuľovou šťavou, alebo sa používa opakovaný obklad sušenou slivkou, ktorú dobre upevnenú na kurom oku necháme celú noc. Prípadne sa používa šťava z figy.
 • Posledný bodík v zozname sú už vyššie spomenuté homeopatiká.

Nech siahnete po ktoromkoľvek prostriedku, musíte myslieť predovšetkým na to, že jednorazová aplikácia nepostačí, ale zasiahnutým miestam sa budete musieť venovať s absolútnou pravidelnosťou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
katka napísané 08.07.2020 16:26

Tak my sme po xy neuspesnych pokusoch s naplastami, mastami, propolisom a neviem cim este skusili tie homeopatika. Dcera ich mala snad 20 na nohach a stale pribudali, pol roka sme s tym trapili. A predstav si svete, ze po tydni uzivani tych homeopatik zacali akoby tie kurie oka schnut, tmavnut, zmensovat sa, az sme ich proste jednoducho odlupili. Doteraz som v soku, ze sladke gulicky toto dokazali.

Ignác napísané 11.09.2018 16:09

Chaotický, zle zrozumiteľný článok. Miestami ani nie je jasné o čom je reč, a tiež sa významovo zamieňajú bradavice a k. oká. 2/10

Nika napísané 09.08.2020 12:16

Veľmi ma udivuje tento článok nakoľko ho poznám a čítala som ho už pred pár rokmi. Avšak napriek tomu že vraj to plati na kurie oká, to čo opisuje autorka v článku, ako sa im vyvarovať sú rady proti bradaviciam. Tie su nákazlivé prenosom. Nie kurie oká. Čiže vidím to ako CTRL+C a CTRL+V. Sklamalo ma že si autorka neoverila dôveryhodnosť zdrojov nakoľko je to dosť citlivá téma viacero ľudí dôveruje tomuto portálu.

Martina napísané 14.08.2018 14:38

Dakujem za clanok aj ked ma s casti zmiatol. Kurie oko je vysledkom HPV virusu ci ta bradavica. Co to vase dieta vlastne malo bradavice ci kurie oka pretoze je to znacny rozdiel aj ked v clanku ako vidim sa to zlieva do jedinej dg. Dakujem vsak za dalsiu alternatinu liecbu vo forme homeopat. Ak nic nepomoze vyskusame aj to.

strojar napísané 18.10.2015 01:54

Mne dobru radu na odstranenie kurieho oka dal znamy...

Najprv som sa z toho smial, zdalo sa mi to "sadomaso" - ale funguje to...pouzil som pajkovacku- samozrejme kratke dotyky horucim drotom...je to vlastne spominane vypalovanie... treba vydrzat trosku bolesti ale vyhoda je, ze si ju "davkujem sam" - takze kolko znesiem..

ale mozno najblizsie pouzijem tu cibulu Rolleyes

Jana napísané 04.08.2014 14:07

Ja som dcerke davala iba Antimonium crudum, trvalo to sice 3 mesiace, ale nakoniec samo vypadlo. Skusala som aj naplaste ale nula bodov. O rezani a vypalovani nemohlo byt ani reci, z toho mala dcerka hrozu.

mimi napísané 09.11.2012 08:37

Váš komentárChcela by som reagovať na článok. Kurie oká sú hnusné potvory ktoré znepríjemňujú život. Dcérka mala kurie oko na palci. Tak brutálne začalo rásť a zväčšovať sa, že som rozmýšľaľa tiež nad alternatívou poradiť sa s lekárom... Vyskúšali sme náplasť ale to bolo ešte horšie. S kurím Okom to ani nepohlo, skôr to narobilo šarapatu na prste, všetko ostatné sa spálilo a kurie oko existovalo naďalej. Tak som sa chopila babských receptov, ktoré sú pre niekoho babské povedačky no topiaci sa aj slamky chytá. Vyskúšali sme potierať kurie oko posolenou a ocitrónovanou cibuľou. NA nejaký čas som tú cibuľu obviazala dcérke na prste. Po troch dňoch kurie oko začalo odumierať. Bolo som z toho v,,šoku,,. Nechcela som veriť vlastným očiam. Funguje to. Týmto by som chcela osloviť maminky, ktoré riešia podobný problém, vyskúšajte. Stojí to za to. Vypaľovanie by som brala ako už poslednú možnú alternatívu.... JA ako dieťa som bojovala tiež s kurími okami, no po náplasťach a nejakom tom dlhom čase všetko pomizlo. Nikdy sme toneriešili chirurgicky.

Veľa šťastia pri bojovaní s kurími okami. Cibuľke, soli a citónu veľká vďaka.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
katka napísané 08.07.2020 16:26

Tak my sme po xy neuspesnych pokusoch s naplastami, mastami, propolisom a neviem cim este skusili tie homeopatika. Dcera ich mala snad 20 na nohach a stale pribudali, pol roka sme s tym trapili. A predstav si svete, ze po tydni uzivani tych homeopatik zacali akoby tie kurie oka schnut, tmavnut, zmensovat sa, az sme ich proste jednoducho odlupili. Doteraz som v soku, ze sladke gulicky toto dokazali.

Ignác napísané 11.09.2018 16:09

Chaotický, zle zrozumiteľný článok. Miestami ani nie je jasné o čom je reč, a tiež sa významovo zamieňajú bradavice a k. oká. 2/10

Nika napísané 09.08.2020 12:16

Veľmi ma udivuje tento článok nakoľko ho poznám a čítala som ho už pred pár rokmi. Avšak napriek tomu že vraj to plati na kurie oká, to čo opisuje autorka v článku, ako sa im vyvarovať sú rady proti bradaviciam. Tie su nákazlivé prenosom. Nie kurie oká. Čiže vidím to ako CTRL+C a CTRL+V. Sklamalo ma že si autorka neoverila dôveryhodnosť zdrojov nakoľko je to dosť citlivá téma viacero ľudí dôveruje tomuto portálu.

Martina napísané 14.08.2018 14:38

Dakujem za clanok aj ked ma s casti zmiatol. Kurie oko je vysledkom HPV virusu ci ta bradavica. Co to vase dieta vlastne malo bradavice ci kurie oka pretoze je to znacny rozdiel aj ked v clanku ako vidim sa to zlieva do jedinej dg. Dakujem vsak za dalsiu alternatinu liecbu vo forme homeopat. Ak nic nepomoze vyskusame aj to.

strojar napísané 18.10.2015 01:54

Mne dobru radu na odstranenie kurieho oka dal znamy...

Najprv som sa z toho smial, zdalo sa mi to "sadomaso" - ale funguje to...pouzil som pajkovacku- samozrejme kratke dotyky horucim drotom...je to vlastne spominane vypalovanie... treba vydrzat trosku bolesti ale vyhoda je, ze si ju "davkujem sam" - takze kolko znesiem..

ale mozno najblizsie pouzijem tu cibulu Rolleyes

Jana napísané 04.08.2014 14:07

Ja som dcerke davala iba Antimonium crudum, trvalo to sice 3 mesiace, ale nakoniec samo vypadlo. Skusala som aj naplaste ale nula bodov. O rezani a vypalovani nemohlo byt ani reci, z toho mala dcerka hrozu.

mimi napísané 09.11.2012 08:37

Váš komentárChcela by som reagovať na článok. Kurie oká sú hnusné potvory ktoré znepríjemňujú život. Dcérka mala kurie oko na palci. Tak brutálne začalo rásť a zväčšovať sa, že som rozmýšľaľa tiež nad alternatívou poradiť sa s lekárom... Vyskúšali sme náplasť ale to bolo ešte horšie. S kurím Okom to ani nepohlo, skôr to narobilo šarapatu na prste, všetko ostatné sa spálilo a kurie oko existovalo naďalej. Tak som sa chopila babských receptov, ktoré sú pre niekoho babské povedačky no topiaci sa aj slamky chytá. Vyskúšali sme potierať kurie oko posolenou a ocitrónovanou cibuľou. NA nejaký čas som tú cibuľu obviazala dcérke na prste. Po troch dňoch kurie oko začalo odumierať. Bolo som z toho v,,šoku,,. Nechcela som veriť vlastným očiam. Funguje to. Týmto by som chcela osloviť maminky, ktoré riešia podobný problém, vyskúšajte. Stojí to za to. Vypaľovanie by som brala ako už poslednú možnú alternatívu.... JA ako dieťa som bojovala tiež s kurími okami, no po náplasťach a nejakom tom dlhom čase všetko pomizlo. Nikdy sme toneriešili chirurgicky.

Veľa šťastia pri bojovaní s kurími okami. Cibuľke, soli a citónu veľká vďaka.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised