Znížený svalový tonus – hypotónia

Mária Kopčíková 2

Pod hypotóniou neurológia rozumie zníženie, pokles svalového napätia pod normálnu úroveň. Je to odchýlka opačným smerom ako hypertonus. Primerané svalové napätie (normotonus) je jednou z podmienok na uskutočnenie pohybu.

Hodnotenie svalového tonusu v detskom veku patrí k bežným vyšetreniam u pediatra, nakoľko poskytuje informáciu o tom, v akom stave je CNS.

Lekári hovoria, že hypotónia ako taká nie je ochorenie, je len prejavom iného možného ochorenia alebo oneskoreného vyzrievania mozgu. Rozpoznanie hypotónie obvykle nie je náročné, väčším problémom je určiť skutočnú príčinu, prečo sa hypotónia objavila. To, na čo treba pamätať, je vplyv hypotónie na vývin dieťaťa a na jeho ďalší život. Čo je vždy závislé od skutočnej príčiny a závažnosti poruchy.

Hypotónia špecifikom detského veku

V neurologickej praxi sa lekári najčastejšie stretávajú s hypotóniou u detí vo veku do troch rokov. Takáto hypotónia má obvykle iné príčiny, ako v neskoršom veku.

V prvých rokoch života sa hypotónia môže objavovať v rámci fyziologického variantu. Sú deti, ktoré majú svalový tonus nižší už pri narodení (je to súčasť hodnotenie Apgar skóre), avšak obvykle sa nejedná o výraznejší problém. Ako dieťa rastie, znížený tonus sa zlepšuje. Znížený svalový tonu sa spája so spomalením motorického vývinu dieťaťa – neskôr sa začína otáčať, sedieť, loziť, chodiť. Hypotonické dieťatko môže byť celkovo menej obratné. Za príčinu tohto typu hypotónie sa označuje nevyzretosť niektorých častí mozgu, ale nie jeho poškodenie.

zdroj: livingwithcerebralpalsy.com

Rehabilitácia u takýchto detí je odporúčaná len pri vážnejšom zaostávaní motoriky, veľmi sa odporúča plávanie. Niekedy je potrebné aj ortopedické vyšetrenie, nakoľko u týchto detí sa často objavujú ploché nohy.  

Problémy, ktoré môžu s hypotóniou súvisieť

  • Spomalený motorický vývin – deti neskôr držia hlavičku v polohe na brušku, neskôr sa otáčajú z chrbátika na bruško, neskôr si sami sadajú a vstávajú pričom môžu mať problém s udržaním rovnováhy.
  • Problémy v jemnej motorike – oneskoruje sa uchopovanie predmetov, prekladanie predmetov z ruky do ruky, ukazovanie na predmety, sledovanie predmetov očami, samostatné kŕmenie…
  • Problémy vo vývine reči – nízky svalový tonus sa odzrkadľuje aj v oblasti úst, svalov tváre a jazyka. Môže to spôsobovať problémy s výslovnosťou hlások a slov. Preto dieťa síce rozumie značnému počtu slov, ale nehovorí, alebo slová komolí.

Hypotónia v súvislosti s iným ochorením

Ako sme už uviedli, hypotónia môže byť aj nefyziologická a súvisí s iným ochorením. Objavuje sa často v spojitosti s:

  • Detskou mozgovou obrnou – napriek rehabilitácii upravuje sa len pomaly. Zaostávanie vo vývine je výraznejšie než vo vyššie spomenutom prípade.
  • Ochorením svalov – svalová atrofia.
  • Metabolickými, genetickými a vývinovými poruchami mozgu – patria sme napr. ochorenia ako hypotyreóza alebo hydrocefalus. Hypotónia mávaťažší charakter a vždy sa spája s výrazným zaostávaním pohybových schopností, ale závažnejšie býva zaostávanie rečových a rozumových schopností, ktoré často spejú k obrazu mentálnej retardácie.

Diagnostika hypotónie

V rámci diagnostiky sa sleduje zdravotná história rodiny, robia sa rôzne fyzické testy a môže sa vyžadovať aj doplňujúce vyšetrenie, napt. CT, magnetická rezonancia, EEG, krvné a genetické testy, elektromyografia, prípadne biopsia zo svalov.

Samozrejme, že je potrebné sledovanie dieťaťa fyzioterapeutom. Napriek tomu, že dieťa má problém s pohybom, môže si vytvoriť rôzne alternatívne pohybové vzorce – zvládacie mechanizmy a je potrebné ich odhaliť. Je potrebné, aby dieťa vyšetroval odborník – neurológ a ten v spolupráci s inými medicínskymi odbornosťami hľadal presnú príčinu problémov dieťaťa.

V liečbe sa potom sleduje prvotná príčina hypotónie.

Hypotonické dieťa a dojčenie

Deti s nízkym svalovým tonusom môžu mať problém pri dojčení, najmä pri koordinácií svalov, ktoré sú ovládané sacím reflexom. Včasná diagnostika môže pomôcť matke, aby hľadala pomoc a podporu a naučila sa správny spôsob dojčenia.

Hypotonickým deťom trvá jednotlivé dojčenie dlhšie, potrebujú dlhšie prestávky, lebo sa ľahko unavia. Podľa toho, ako sa dojčenie javí, možno bude potrebné hľadať vhodnejšiu polohu.

Spracované s použitím: livingwithcerebralpalsy.com, kidshealth.org, ozinfodom.sk, solen.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň,

    Skúste sa poradiť s cvičiteľmi Dr. Vojtu, tzv. cvičenie vojtovou metódou. Pokiaľ viem su aj v Košiciach. Je to uznávané a veľmi vyhľadávané cvičenie aj pre deti od namansieho veku. Je doležité to začať čo najskor. Nahoďte si to do vyhľadávača a dozviete sa viac.

  2. Dobry den: mojej vnucke je uz 26 mesiacov, nechodi, rozprave len nesuvisle slova. Prosim kde moze diety byt odborne vysetrene. Syn pochodil po rozlicnych vysetreniach, ktore spominate. lekari sa jednoznacne nevyjadruju. mam pocit, ze dieta bolo poskodene pri porode. Ale o to mi teraz nejde. potrebujem odbornika, ktory presne stanovy liecbu. na uzemi slovenska dakujem Juraj Platko st. Presov

Pridaj komentár