ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyKončatiny

Skolióza

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   07.03.2018   0

Skolióza je chorobné vychýlenie chrbtice nabok. Toto vykrivenie je spojené s otáčaním (rotáciou) tiel stavcov okolo dlhej osi na strane vykrivenia.

Najčastejšie formy sú veľkooblúková jednokrivková skolióza, v tvare C a dvojkrivková skolióza v tvare S. Stupeň skoliózy sa udáva uhlom zakrivenia. Čím väčšie chorobné zakrivenie tým vyšší stupeň (1. – 4.)

shutterstock

 

Príčiny vzniku skoliózy

Viac ako 8 z 10 prípadov predstavuje neznáma príčina, tzv. idiopatická skolióza. Väčšinou sa objavuje v detstve vo veku od 10-18 rokov. Často je skrytým dôvodom jednostranné zaťažovanie chrbtice.

Mnohé prípady vznikajú na genetickom podklade. Príčinou môžu byť aj choroby detského veku (rachitída, osteomalácia), či zápalové ochorenia chrbtice a okolia. Ďalej pri úrazoch chrbtice a hrudníka, po operáciach hrudníka, pri poliomyelitíde (detskej mozgovej obrne), vrodených abnormalitách, ráštepe chrtbice alebo pri svalových dystrofiách.

Príznaky skoliózy

 • zvyčajne bez bolesti,
 • jedno rameno sa zdá byť vyššie ako druhé,
 • vyčnievajúca lopatka,
 • nerovná panva,
 • skrátený trup,
 • únava po dlhom sedení alebo státí,
 • tupá, nevýrazná bolesť alebo dýchacie ťažkosti.

Diagnostika

Diagnóza vychádza z vyšetrenia trupu a končatín u praktického detského lekára a následne u ortopéda. Súčasťou vyšetrenia býva i zhotovenie rentgenového snímku chrbtice. Snímka chrbtice určí stupeň a vážnosť skoliózy a odhalí prípadné ďalšie chorobné zmeny na chrbtici.

 

Liečba

Liečba spočíva v intenzívnom posilňovaní chrbtových a brušných svalov pod odborným dohľadom. Profesionálne rehabilitačné centrá zabezpečia všetko od diagnostiky, cez odporúčania konkrétnych procedúr, po praktické rehabilitácie a cvičenia. V Bratislave také nájdete napríklad  v Poliklinike Mlynská dolina, kde sa venujú deťom od 3.rokov i dospelým. 

shutterstock

Dieťa nie je podľa možností obmedzované v pohybovej aktivite. Vhodná je fyzikálna liečba, elektrostimulácie, plávanie, trakcie (naťahovanie).

Deformitu možno výrazne pozitívne ovplyvniť použitím korzetu. Sledovanie skoliózy je potrebné každých 6 mesiacov. Liečba skoliózy je dlhodobá, vyžaduje si trpezlivosťmamdobrú spoluprácu pacienta a jeho rodiny.

Použité zdroje

 • Vademecum medici, Osveta 2003
 • Vademékum pediatra, Buchanec,J. a kol, Osveta 2001
 • zdravie.sk
 • kidshealth.com
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised