O plochých nohách sa toho popísalo už mnoho, nebudem Vás tým zaťažovať. Navyše, ak máte dieťatko s plochými nôžkami – viete o tom prvé i posledné.
Čo však môžete urobiť pre to, aby sme pomohli detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru?

Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút. Pokojne i celá rodina. I dospelému chodidlu prospeje trocha telocviku a starostlivosti.
A tu sú sľúbené cviky:

Fúkaj, fúkaj
Sedíme na zemi s pokrčenými kolenami, nohou zdvíhame zo zeme rozprestretú šatku a zamávame s ňou (chytíme ju pod prsty a nie medzi prsty). Potom vystrieme koleno, roztvoríme prsty a necháme ju padať ako padák. Nohy vystriedame.
Obmena: Zdvíhame papierovú servítku, uchopíme ju oboma nohami (pod prstami) a roztrháme ju na čo najviac častí (snehové vločky).
Fúkaj, fúkaj vetríčku, zhoď mi jednu hruštičku. Zhoď mi jednu lebo dve, sladké budú obidve.

Vejár
V sede na stoličke (tak, aby boli chodidlá opreté o zem) sa snažíme zdvihnúť len prsty a odtiahnuť ich čo najviac od seba – vejárik. Potom nohu oprieme o pätu a prsty pokrčíme. Cvik dokončíme opretím celého chodidla o zem.
Chodenie…
- Po špičkách
- Po pätách

Pozeráme nožičkami – vnímavá dráha
Rozložíme na zem čo najviac vecí rôznych povrchov. Ježkov, vankúše, laná, chodníky, balančné taniere, atď. Zaviažeme si oči a pomaly spoznávame predmety – pozeráme očkami.
Obmena: Keď deti úlohu zvládnu môžeme si dávať a zahrať sa na
Hádanky: Kto nájde vankúšik? Kto nájde štipec? Lano? Atď.
Ťap, ťap, ťapušky
Ľahneme si na chrbát, ruky dáme pod hlavu. Nohy zdvihneme vysoko hore, pokrčíme kolená a chodidlami tlieskame s pomocou textu známej detskej riekanky Ťap, ťap ťapušky.

Zbierame sklené guľôčky – že nemáte? Nevadí. Veľká fazuľa postačí.
Na zem rozsypeme guľôčky, či fazuľu a zbierame nožičkami do nádoby. Dôležité je kontrolovať deti, aby si guľôčky nevkladali medzi prsty, ale zdvíhali ich pomocou ohnutých prstov a uchopenia predmetu. Viď foto.
Nezabudnite nôžky striedať! A že je už hrniec plný? Uvarme si kašičku. Vložte nohu do hrnca a miešajte ako vareškou. Zaspievajte si pri tom : Varila myšička kašičku… pri slovách „tomu dala…“ vyberajte guľôčky z hrnca a rozdeľuje :O)
Prajem Vám veľa zábavy. Nezabudnite – ak má byť cvičenie účinné, treba sa mu venovať každý deň.
Autorku nájdete tu: www.bublinka.org.

takže pan mudr. fatrsik podkast
aj narazeny malíček napr z boku chodidlá môže znamenať napuchnutie zaseknhtie alebo znehybnenie na dva dni. aj takéto podľa teba banality máš ošetriť stačí niekedy normalne a niečo môžeš aj predpisat, s tým nemusí vedieť chodiť 3 mesiace, musí niečo jest. cize treba ošetriť aj iných keď pridu
môžeš nosiť jedlo ,dobrovoľník keď sa nedokrivka, pokiaľ nemá v mraznicke zasoby.
možno 30 rokov nebudes chcieť ošetriť niekoho zo zdrav. rodiny alebo inej podľa tvojej normy t. zn si to sam ma nastudovat/ nepojde navštíviť rodinu
V hlavnom meste by si mohol dostať po hube pri takomto mysleni /predpokladám ze svoju ženu sam osetujes/
Pan fatrsik robil vtedy vtipný podkast nadlahceny salamovy rozbovor