Pri plochej nohe je klenba buď znížená alebo neexistuje. Nejde iba o estetický problém, nad ktorým môžeme mávnuť rukou (alebo nohou?). Deformita chodidiel sa môže prejavovať bolesťami – nielen nôh, ale aj kolien, bedier, či chrbtice. Vtedy už odborníci hovoria o plochej nohe ako o diagnóze.
S plochými nohami sa človek môže narodiť, alebo sa k nim môže „prepracovať“ počas celého života. Napríklad nesprávnou obuvou, vďaka nadváhe, pri úraze (najmä fraktúry), ale môžu ju zapríčiniť aj ochorenia ako napríklad reuma. Ploché nohy môžeme získať v tehotenstve.
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.

1. Chodenie po špičkách
Skúste prejsť po špičkách po celom byte. Rovnako to môžete skúsiť na pätách.

2. Špičky – päty – boky
Obdobné cvičenie: striedame postavenie chodidla na špičky a päty. Rovnako môžeme skúsiť postaviť sa na vnútornú stranu chodidiel a vonkajšiu stranu chodidiel. Takto ich vyobraciame z každej svetovej strany.
3. „Sťahováci“
Budeme potrebovať nejaký ťažší predmet, ktorý budeme posúvať, „sťahovať“ po podlahe. Cvičíme v sede. Nohou sa pokúšame posunúť predmet najprv vnútornou a potom vonkajšou stranou chodidla.
4. Valčekovanie
Či už máme nejaký valček, hladkú alebo drsnú „masážnu“ loptičku, obopneme predmet obidvoma chodidlami a posúvame ho hore dole medzi chodidlami. Jedna noha ide dopredu, druhá dozadu.

5. Kružidlo
Sedíme. Chodidlá sa nám dotýkajú podložky. Krúžime špičkami k sebe a opačne. Potom zmena: podložky sa dotýkajú päty, krúžime k sebe a od seba.
6. Bicykel
Ľahneme si na chrbát. Nohami pohybujeme ako pri bicyklovaní tam aj naspäť.
7. Masáž
Valček alebo loptičku si dáme na zem a v stoji posúvame chodidlom predmet, čím si nohu dobre „premasírujeme.“

8. Ako magnety
Cvičíme posediačky. Chodidlá priložíme k sebe ako magnety. Snažíme sa ich udržať zopnuté celou plochou pri tom, ako napíname a krčíme končatiny.
9. Oblečte si ponožky nohou
Skúste si ponožky navliecť prstami na nohách. Bude to o to väčšia zábava, keď sa stavíte, kto ich bude mať oblečené ako prvý.

10. Uchopenie predmetov nohou
Tento cvik sa dá robiť v sede, aj postojačky. Snažíme sa nohou uchopiť drobné predmety na dlážke a manipulovať s nimi.
11. Kreslenie nohou
Papier s ceruzkou si tentokrát nedáme na stôl, ale na dlážku. Ceruzku si vsunieme medzi palec a prsty na nohách a skúsime niečo nakresliť alebo napísať.

12. Hádzanie mäkkej loptičky
Prstami na nohách sa pokúsime uchopiť mäkkú loptičku, ktorú si môžeme buď „hádzať“ medzi sebou alebo o stenu.
13. Kto z koho
Uterák zaťažíme napríklad knihou a snažíme sa nohou vyslobodiť ho spod knihy a pritiahnuť si ho k sebe.

15. Skákanie na trampolíne
Toto je asi najzábavnejšie cvičenie. Možno sa to nezdá, ale pri skákaní sa posilňujú lýtkové svaly, a tie modelujú chodidlo. Treba ho robiť naboso.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Malé a tučné deti by nemali skákať na trampolíne.
