Detské chorobyKončatiny

Balenie naširoko - áno či nie?

 MUDr. Denisa Martanovičová   25.05.2018   0

pôrodnice sú niektoré mamičky prepúšťané s informáciou, že bábätko stačí baliť len do jednej jednorazovej plienky, iným mamičkám je zasa duplikované, že balenie naširoko do plienočky a aj do poštolkových nohavičiek po dobu niekoľko mesiacov, niekedy až do doby prvých krokov, je stále potrebné.

iStock

 

Poštolkové nohavičky - odkedy, dokedy

Aké sú trendy v skutočnosti a ako je to usmerňované v našej legislatíve? 

Balenie bábätiek naširoko s použitím poštolkových nohavičiek bolo u nás zaužívané už desaťročia a ako povinnosť bolo takéto balenie, ako preventívne opatrenie  pre správny vývoj bedrových kĺbikov, ustanovené v roku 1973.

V minulosti sa na „vyšetrenie koxičiek“ chodilo až v treťom mesiaci života a vyšetrenie bolo röntgenologické, až neskôr ultrasonografické. No a do doby vyšetrenia mamičky balili bábätká naširoko do poštolkových nohavičiek, aby bola zabezpečená centralizácia kĺbikov v takejto rozšírenej polohe.

Ako je to v súčasnosti s balením do poštolkových nohavičiek?

Ako tvrdia mnohí odborníci, venujúci sa detskej ortopédii, možnosti dnešnej diagnostiky a liečby vývojovej dysplázie bedrového kĺbu tak pokročili, že balenie naširoko už nie je automaticky nutné u všetkých detí.

Novorodenec je už v pôrodnici vyšetrený neonatológom alebo pediatrom aj so zameraním sa na možnú vývojovú chybu bedrového kĺbu. Pri akomkoľvek podozrení sa mu už v prvé dni života môže urobiť ortopedické vyšetrenie a „sono kĺbikov,“ a tak môže byť dieťatko hneď adekvátne liečené.

Ortopédom je najneskôr do 4 týždňa života vyšetrený každý novorodenec a je mu urobené ultrasonografické vyšetrenie kĺbikov.

O prípadných ďalších následných vyšetreniach sa rozhoduje ošetrujúci ortopéd podľa klinického stavu a podľa ďalších skutočností – napr. prítomnosť vývojovej dysplázie bedrového kĺbu v rodine, pôrod panvovým koncom, prítomnosť iných deformít a i.

Podľa názoru odborníkov po sonografickom vyšetrení a v prípade normálneho nálezu postačuje jednorazová plienka a preto sa neodporúča „preventívne“ balenie naširoko, avšak v prípade iného nálezu samozrejme ortopéd odporučí ďalšie liečenie, či už konzervatívne, ktoré o. i. zahŕňa aj balenie naširoko, alebo aj operačnú liečbu.

Takýto postup je popísaný aj v Odbornom usmernení Ministerstva zdravotníctva SR o skríningu, diagnostike a liečbe vývojovej dysplázie bedrového kĺbu u detí, ktoré je účinné od novembra 2008.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised