Zámerom projektu je založenie samostatnej zložky Spoločnosti Downovho syndrómu. Túto činnosť vykonávajú rodičia detí s Downovým syndrómom, dobrovoľníci, ktorí sami, na vlastnej koži prežili krízové obdobie po narodení svojho dieťatka. Je to záruka, že svoju prácu budú vykonávať s radosťou a s obrovskou vnútornou motiváciou, aj súčasne v súlade s mravnými a etickými normami.
Východisková situácia
Pri zakladaní rodičovskej služby sme vychádzali z toho, že rodičia, ktorí prežívajú traumu a šok, majú pocit menejcennosti, prípadne prehry v živote v súvislosti s narodením dieťaťa s postihnutím a ktorí bez pomocnej ruky nedokážu tento krízový stav dlhé mesiace prekonať, nedokážu ani vytvoriť pre svoje dieťa s postihnutím vhodné láskavé, bezpečné a starostlivé rodinné zázemie. Optimálne rodinné zázemie je veľmi dôležité pre takéto dieťa už od raného veku. V prvom a v druhom roku života sa môže rozhodovať nielen o tom, či sa deti naučia správne chodiť, jesť, rozprávať, ale najmä či budú schopné vytvárať normálne sociálne vzťahy s druhými deťmi a dospelými. Navyše sa rozhoduje aj o tom, či sa budú môcť integrovať medzi ostatné deti do materskej školy, neskôr do školy a či ako dospelí budú schopní viesť samostatný život.
Popis projektu
Podľa našich, ale aj zahraničných skúseností príjmu rodičia v krízovom období pri novonarodenom dieťatku s Downovým syndrómom skôr informáciu o probléme Downov syndróm a o výchove ich dieťaťa od iného rodiča. Ten na pozitívnom príklade výsledkov výchovy svojho potomka môže pozitívne vplývať na psychiku nových rodičov.
Základom pre vznik Rodičovskej organizácie Down-pestún je, aby rodičia (manželské páry, prípadne iba niektorý z nich), ktorí sú ochotní pracovať z vlastného presvedčenia v rámci tejto služby, absolvovali komunikačný tréning. Tento je zameraný na sebapoznávanie, riešenie konfliktných a krízových situácií spojených s narodením bábätka s Downovým syndrómom, ako aj na vzdelávanie každého dobrovoľníka – budúceho pestúna.
Pestúna môže robiť iba ten, kto absolvuje minimálne jeden prípravný komunikačný tréning. Neskoršiu prácu podporujú udržiavacie komunikačné tréningy, aspoň raz za dva roky, ako aj pravidelné porady pestúnov. Súčasne pestúnom pomáhajú tzv. supervízori (vývinový pediater, neurológ, lekár s inou odbornosťou), na ktorých je možnosť obrátiť sa so špecifickými otázkami, problémami.
Cieľ projektu
Založením Rodičovskej služby Down-pestún v rámci Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku sa snažíme konkrétne docieliť nasledovné:
- Spoluprácu s nemocnicami, pôrodnicami a detskými lekármi, najmä neonatológmi v tom smere, aby rodičia dostali prvú informáciu o diagnóze dieťatka od lekára vhodnou formou, s pozitívnym naladením a v žiadnom prípade nie v negatívnom zmysle ako sa to často stáva – pod úroveň ľudskej dôstojnosti, urážajúc matku aj dieťa. Chceme docieliť, aby toto oznámenie vo všetkých nemocniciach bolo zo strany lekára humánne, citlivé, s pozitívnou perspektívou, v súlade s mravnými a etickými normami.
- Rodičom, poprípade osamelej matke poskytnúť (pokiaľ o takúto službu sami prejavia záujem) v krízovom období potrebnú duševnú podporu a pomoc. Pokiaľ je možné, zabrániť tomu, aby dieťatko bolo rodičmi opustené a prenechané na ústavnú starostlivosť.
- Poskytovať rodičom včas pravdivé, pohotové informácie o možnostiach ranej stimulácie, rehabilitácie, kontaktné adresy odborných lekárov a služieb.
- Poskytovať bežnú poradenskú službu aj rodinám s väčšími deťmi, informácie o dostupnej literatúre, videokaziet a podobne.
REALIZÁTOR PROJEKTU Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku |
|
Zdroj: www.rojko.sk (Článok je uverejnený s písomným súhlasom zdroja.)
REALIZÁTOR PROJEKTU
Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku
Obdobie realizácie
2002 až do súčastnosti
KONTAKT
Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovenksu
Limbová 14
833 30 Bratislava
tel.: 0903 634 396
e-mail: ds(at)downovsyndrom.sk
web: www.downovsyndrom.sk