Energy drink by nemal piť nikto

Klára Grafová 5

Ochutnalo už vaše dieťa energy drink?

Odpoveď na túto otázku ani nemusíte vedieť, resp. si môžete myslieť, že s energetickým nápojom sa vaše dieťa nemalo kde stretnúť a teda ho neochutnalo. A – chyba lávky.

Sama som často videla deti vo veku 11 – 14 rokov, ako ráno po ceste do školy liali do seba takýto nápoj z plechovky. Nuž, veď ich v potravinách predávajú, tak prečo by si ich nedali aj deti, veď sú to nealkoholické nápoje…

Shutterstock

Energy drinky by nemal piť nikto

Niektorí odborníci tvrdia, že tieto nápoje by nemali byť voľne prístupné mladým ľuďom do 18 rokov a i potom s nimi treba veľmi opatrne. Optimálne je sa im vyhnúť úplne, pretože neprospievajú zdraviu.

Kanadskí kardiológovia upozorňujú, že čoraz väčšia obľuba energetických nápojov u mladých ľudí spôsobila významný negatívny dopad na výskyt ochorení srdca v kanadskej populácii.

Šokujúce sú štatistiky, ktoré hovoria o tom, že až 30% mladých ľudí pije tieto nápoje pravidelne. či už z frajeriny pred kamarátmi alebo z presvedčenia, že im pomôžu viac sa sústrediťť na učenie počas skúšok…

Osobne som energetický nápoj vypila raz, počas štúdia na vysokej škole práve v škúškovom období. Bolo mi potom neskutočne zle, búšilo mi srdce, takže ja osobne mám v téme jasno … Dúfam, že aj moje deti.

Čo obsahujú energetické nápoje?

Majú vysoký obsah kofeínu, ktorý, podľa výrobcov, poskytuje človeku viac energie ako akékoľvek bežné nápoje.

Tiež obsahujú cukry a/alebo sladidlá, aminokyseliny, ako napr. taurín, vitamíny a anorganické alebo rastlinné látky.

Shutterstock

Taurín sa prirodzene vyskytuje v mlieku a mliečnych výrobkoch – v tvarohu a tvrdých syroch, zemiakoch, ryži, v obilných klíčkoch a samozrejme v mäse. Napriek tomu, že v energy drinkoch sa nachádza „prírodný“ taurín, môže mať aj negatívne účinky.

Pri prekročení denného príjmu 5 000 mg taurínu sa môže napríklad vyskytnúť hnačka, útlm centrálneho nervového systému alebo poruchy krátkodobej pamäte.

Ako na človeka pôsobia zložky energy drinku?

Kofeín je „stimulant“, ktorý urýchľuje funkcie tela a mozgu. Zvyšuje tep, krvný tlak a telesnú teplotu. Pôsobí tiež odvodňujúco, teda zbavuje telo tak potrebnej vody. Vysoký obsah kofeínu v týchto nápojoch sa spája s možnými poruchami srdcového rytmu. Bolo dokázané, že ešte hodinu po vypití nápoja ľavá srdcová komora, ktorá pumpuje krv do tela, pracovala viac, než je bežné.

Rizikom je, že tieto nápoje, okrem deklarovaného kofeínu, obsahujú často aj guaranu – čo je síce rastlina, ale vo svojej podstate je to maskovaný kofeín. Až na to, že v dvojnásobnej koncentrácii. V kombinácii napr. s taurínom či ženšenom v rôznych množstvách môže vyvolať nepredstaviteľné reakcie.

Shutterstock

Cukry sú zdrojom energie. Bielkoviny zase základné stavebné zložky potrebné pre rast a rekonštrukciu tkanív, správne fungovanie a štruktúru všetkých živých buniek.

Výrobcovia deklarujú, že nápoje sú posilňujúce, zlepšujú fyzickú kondíciu, schopnosť sústrediť sa, zvyšujú energiu organizmu, mentálnu silu a pod. Avšak prax naznačuje, že pitie týchto nápojov zahŕňa riziko a že by mali byť konzumované s výstrahou, najmä pre deti, mládež, ľudí ktorí majú zdravotné problémy.

Naša štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje, že deti, ktoré konzumujú energetické nápoje, môžu s vysokou pravdepodobnosťou trpieť nespavosťou, samovoľným únikom moču počas spánku, úzkosťou a zvýšenou nervozitou.

Tínedžeri, experimenty a energy drinky

Tínedžerský vek je obdobím skúšania v tých najrôznejších súvislostiach, okrem alkoholu a cigariet sa môžu objaviť aj experimenty s ľahkými drogami.

Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že kofeín maskuje symptómy konzumácie alkoholu a často dochádza k preceneniu svojich schopností, keďže človek necíti dôsledky pitia alkoholu – a teda pri súbežnej konzumácii alkoholu a energetického nápoja môže dôjsť k otrave alkoholom.

Pri nadmernej konzumácii energy drinkov môže dôjsť k dehydratácii, keďže kofeín pôsobí odvodňujúco. Problém je, že konkrétnemu mladému človeku  zrejme nikto nepovie, čo je v jeho prípade „nadmerné“, čo jeho telo vydrží a čo už nie.

V zahraničí už boli zaznamenané aj prípady úmrtí mladých ľudí po konzumácii energetických nápojov. Preto je naozaj vhodné so svojimi deťmi hovoriť aj o tejto téme a hľadať spoločne vhodné alteratívy.

Spracované s použitím: svssr.sk, livescience.com, caffeineinformer.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Komentáre k článku

  1. pijem redbull s vodkou, kupujem si ich na dobrepitie, nedavam si cih ale často, ale cca 2x za rok určite. Ovela radšej mam aperol spritz a gin s tonikom

  2. Ja pijem energeťák často minim 4 kráť za týždeň ráno lebo mám manuálnu brigádu kosenie kopce a iné práce.

  3. energy drink som vyskúšala raz v živote a bol mi chuťovo taký odporný, že už nikdy viac. A to nehovorím o tom, že určite to nie je zdravé. To si dám radšej dobrú kávu.

Pridaj komentár