Aké čaje by mali piť naše deti a aké pijú? Sypané, čajové zmesi, ovocné, bylinkové? Naši predkovia by hádam očami prevracali nad týmito otázkami, bolo akosi samozrejmé, že ako šiel rok a kvitli rôzne bylinky, tak ich zbierali, sušili a potom vo vhodný čas používali na všetky bolesti a neduhy, ktoré ich trápili.
![](https://detskechoroby.rodinka.sk/wp-content/uploads/sites/6/2024/01/54bd4bf09d.jpg)
Bylinky z lesa a lúky
Zbierali ste už niekedy v prírode materinu dúšku, skorocel, myší chvost? Mali ste doma nasušený lipový kvet za najstaršej lipy v dedine? Bylinkárčenie v prírode, vo vlastnej záhrade alebo len tak doma za oknom je nádherná činnosť. Vonku ste pri zbere rastliniek na vzduchu, hýbete sa, myseľ sústreďujete na iné veci, než na každodenný stres.
U nás doma vždy boli bylinky a rastlinky „kopanice made“ – šípky, lipa, skorocel, slez, materina dúška, malinový list, nechtík, mäta, medovka, myší chvost, žihľava, šalvia … Vo veľkomeste sa nám žiaľ už nedarí dostať sa ku všetkým, ktoré by sme chceli. Našťastie nejaké vidiecke zdroje ešte máme, aj keď značne oklieštené. Pokiaľ sa u nás objaví nachladnutie, bolesti brucha, kašeľ – prvá voľba je vždy bylinkový čaj.
V článku MAJÚ PIŤ DETI BYLINKOVÉ ČAJE? nájdete niekoľko dobrých receptov na čajové zmesi pre deti.
![](https://detskechoroby.rodinka.sk/wp-content/uploads/sites/6/2024/01/working.gif)