S každým zdravotným postihnutím sú zvyčajne spojené predsudky a strach z neznámeho a nepoznaného. Neistota býva o to väčšia, keď sa
postihnutie týka nášho dieťaťa.
Zrakové postihnutie sa nevyhýba ani najmenším. Dieťatko sa môže s ochorením narodiť, alebo ho získať neskôr. Takisto môže o zrak prísť napríklad pri nehode. Prvou reakciou rodičov býva zväčša šok, v niektorých prípadoch i odmietanie dieťaťa. To, že jeho zrak nie je v poriadku však ešte neznamená, že by malo skončiť na okraji pozornosti rodiny či spoločnosti. Hoci to často nie je ľahké, rodičia by si k hendikepovanému dieťaťu mali vytvoriť primeraný vzťah – nie chladný, ale ani nadmieru ochranný.
Ako vyzerá život detí so zrakovým postihnutím?
Môžu navštevovať základné školy pre slabozrakých a nevidiacich alebo v rámci integrovaných tried aj bežné základné školy, čo je stále populárnejšia a vyhľadávanejšia možnosť. Školy pre slabozraké a nevidiace deti sú na Slovensku dve – v Bratislave a v Levoči. Spojené sú tiež so škôlkou, ktorú môžu navštevovať deti už od troch rokov. Vzdelanie, ktoré deti dostanú v týchto školách, má rovnaký obsah ako bežné školy. Odlišnosti by sme našli vo vyučovaní telesnej či výtvarnej výchovy, deti, samozrejme, pracujú aj s kompenzačnými pomôckami. Obe školy sú internátne, deti tu môžu tráviť aj víkendy.
Samozrejme, aj deti so zrakovým postihnutím chodia radi na výlety a spoznávajú nové veci – len trocha iným spôsobom ako vidiace detičky. Veľkými pomocníkmi sú reliéfne modely, ktorými disponuje napríklad Archeologické múzeum Bratislava. Exponátov sa tak môžu dotknúť, čo nahráva ich predstavivosti. Zaujímavou bola pre deti z bratislavskej školy tiež nedávna prehliadka Dómu sv. Martina, kde sa mohli dotýkať vyrezávaných lavíc, tí odvážnejší si mohli vystúpiť po rebríku aj k sochám.
Ak sa dieťaťu so zrakovým postihnutím dostáva správna starostlivosť, láska rodiny a pochopenie okolia, môže viesť plnohodnotný život. Ľudia so zrakovým postihnutím športujú – bicyklujú na tandemovom bicykli, plávajú, hrajú showdown (aplikovaný tenis pre nevidiacich) , goalball (obdoba futbalu pre nevidiacich, hrá sa s loptou, v ktorej je rolnička), tancujú alebo lyžujú. Môžu byť hercami, novinármi, učiteľmi aj IT špecialistami. Všetko je otázkou cieľavedomosti a osobných predpokladov dieťaťa.
Pomoc pre rodičov a deti
Rodičia slabozrakých a nevidiacich detí sa môžu obrátiť na Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorá poskytuje bezplatne sociálne i právne poradenstvo, pomôže pri výbere vhodnej kompenzačnej pomôcky i so zvládaním každodenných činností. ÚNSS v rámci celého Slovenska poskytuje svoje služby bezplatne prevažne individuálnou formou ambulantne na svojich pracoviskách alebo terénnou formou v domácom prostredí klienta.
Kontakty nájdete na www.unss.sk.