Aromaterapeutická lekárnička: rozmarín, citrón a eukalyptus

Mária Kopčíková 1
foto: isifa.com

predošlom článku sme sa venovali olejom levanduľovému, čajovníkovému a fenyklovému. Pokračujeme ďalšími tromi, ktoré by mohli patriť do základnej aromaterapeutickej lekárničky.

Oleje si vždy vyberajte v kvalite NATURAL.

Rozmarínový olej

Priraďuje sa mu vlastnosť spoľahlivého života budiča. Má silné aktivujúce účinky, pomáha pri stavoch vyčerpanosti, zlepšuje mikrocirkuláciu (mikrocirkulácia sa odohráva v jemnej rozvetvenej sieti najmenších krvných vlásočníc, vďaka nej sú cievy a orgány zásobované kyslíkom a živinami, podporovaná látková výmena a imunitný systém. V prípade porušenej mikrocirkulácie starnú bunky rýchlejšie a dochádza ku poruchám zdravotného stavu a chorobám).

  • Rozmarínový olej je vhodný na masáž, do kúpeľa aj na prevoňanie vzduchu – to podporuje koncentráciu a je vhodné pre unavených študentov alebo aj na pracoviská.
  • Pomáha odstraňovať slabosť a prípadné mdloby pri dlhodobo nízkom krvnom tlaku.
  • Pozor: je nevhodný v začiatkoch tehotnosti, pri hypertenzii a epilepsii.

Citrónový olej

Získava sa zo šupiek a dužín citrónov. Má silné detoxikačné účinky, osviežuje a ničí baktérie. Podporuje imunitu, pomáha stimulovať krvotvorbu, zabraňuje svrbeniu. Používa sa na ošetrovanie slizníc, chrupu a ústnej dutiny.

  • Pri problémoch s aftami a ďasnami je dobré vyplachovať ústa zmesou 2 dcl vody a 3 kv oleja.
  • Pri škriabaní v krku a angíne vyplachujeme hrdlo zmesou 2 kv silice, 1 čajovej lyžičky morskej soli a 2 dcl vlažnej vody.
  • Ak máte zápal zvukovodu či stredného ucha, pomaličky kvapkáme do ucha zmes 1 kv tohto éterického oleja vmiešaného do 1 čajovej lyžičky vlažného za studena lisovaného oleja.
  • Na bradavice môžeme nanášať silicu priamo, na večer zalepíme ešte náplasťou.
  • Tento olej sa dá použiť aj na zosvetlenie pigmentových škvŕn a vlásočnicových kresieb na koži. Zmiešame 3 kv citrónovej silice, 4 kv harmančekového oleja, 7 kv nejakého za studena lisovaného oleja a 1/3 čajovej lyžičky morskej soli. Túto zmes nanášame na postihnuté miesta na koži.

Eukalyptový olej

Podobne ako rozmarín, pomáha aktivizovať duševnú činnosť, má dezinfekčné a protizápalové účinky. Riedi bronchiálny sekrét – teda napomáha vykašliavaniu.

  • Je výborný na aromatizáciu vzduchu, k inhaláciám, do vonných vankúšikov. Dá sa použiť v saune alebo do kúpeľa.
  • Inhalovaním tejto silice môžeme zmierniť zdurenie slizníc. 3 kv oleja zmiešame s ½ litrom vriacej vody. Procedúra inhalovania by mala trvať 10 minút. Priebežne pri nej smrkáme.
  • Pri angínach je veľmi účinné kloktať zmes 4 kv eukalyptovej silice s 2 dcl vlažnej vody a 1 lyžičkou morskej soli.
  • Je tiež vraj účinný pri ničení roztočov v prádle pri praní. Keď zmiešame 6 kv tejto silice s 3 lyžicami tekutého pracieho prostriedku, dostaneme výbornú dezinfekčnú zmes. Prádlo do nej na hodinu namočíme a potom normálne vyperieme.

Spracované s použitím knihy Děti a bylinky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár