Všeobecne by ste sa mali svoje dieťa obliekať tak, ako obliekate seba.
Keď je vaše dieťa vo vnútri, vyberte mu ľahké odevy, ktoré sú voľné a vyrobené z bavlny alebo iných prírodných vlákien. Tie lepšie sajú pot.
Pri pobyte na slnku sú vhodné dlhé svetlé nohavice, tenké košele s dlhými rukávmi a klobúky so širokým okrajom.
Malé deti sa nepotia tak ako dospelí, čo spôsobuje, že sú náchylnejšie na prehrievanie. Z tohto dôvodu by nemali nikdy ostať v horúcej miestnosti. Už niekoľko málo minút strávených v takomto prostredí môže viesť k zvýšenej telesnej teplote. Takže deti by mali byť tam, kde sa vetrá, kde vzduch cirkuluje, a tak sa prirodzene ochladzuje.
Ak idete s deťmi von, do parku, na výlet, zistite si, či je v danom mieste aj tienistá časť – slnečníky, prístrešky alebo prirodzený tieň zo stromov. Prípadne si so sebou vezmite látkový stan, ideálne s ochranou proti UV lúčom.
Vyhnite sa najhorúcejšej dobe počas dňa Vyhnite sa pobytu vonku počas hodín, kedy je vonkajšia teplota najvyššie. Obvykle je to medzi 10:00 – 15:00. Choďte s deťmi von skoro ráno alebo až podvečer.
Vyhnite sa dehydratácii Hoci sa vaše dieťa nepotí, môže strácať tekutiny už len prostým dýchaním. Príznaky dehydratácie zahŕňajú nepokoj, rýchle dýchanie, pokožku, ktorá je na dotyk teplá. a vyplavená tvár. Najmenším bábätkám, ktoré sú dojčené, netreba dávať vodu, len ich častejšie dojčiť. Pamätajte, že deti počas horúcich dní potrebujú až o 50% viac tekutín, ako je pre ne bežné.
Zdržiavajte sa blízko pri vode Deti si v lete užívajú hry vo vode, či s vodou a pomôže im to osviežiť sa. Využite detský nafukovací bazénik alebo hocijakú staršiu vaničku či lavór. Dajte dieťatku pár hračiek a nechajte ho počvachtať sa. Nezabudnite však dieťa bedlivo sledovať a nenechávajte ho počas pobytu v bazéne osamote.
Vyberte vhodné plienky Aj čo sa teplých dní týka, pre deti sú vhodnejšie bavlnené plienky, než jednorazové. Tie často spôsobujú potničky, pretože sa v nich kumuluje vlhkosť. Ak si zvolíte bavlnené plienky, robíte jednak prevenciu poškodenia pokožky, ale zároveň sa vaše dieťa bude cítiť komfortnejšie.
Ak používate jednorazové plienky, dbajte na dostatočné vetranie zadočku, pobyt „naholo“, aby si jemná pokožka oddýchla a poriadne sa vysušila (po umytí alebo po vycikaní sa dieťatka).
Používajte ochranné krémy U detí do 6. mesiacov je pokožka nesmierne tenká a citlivá, preto by sme sa s dieťaťom mali vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Neznamená to, že dieťa nemá ísť na slnko, len treba zabezpečiť primeranú ochranu – buď oblečením alebo vhodným krémom.
U malých detí s krémami opatrne, u väčších detí ich môžete už používať slobodnejšie, a to vždy aspoň 30 minút pred pobytom vonku, na slnku.
Poriadne zmyte masážny olej Mamičky radi masírujú svoje deti a je to naozaj výborný spôsob, ako sa zbaviť napr. bolestí bruška alebo dieťatko upokojiť. Zvyšky oleja však v teple môžu spôsobiť poškodenia kože, najmä potničky. Preto po masáži olej vždy poriadne otrite, aby koža ostala čo najsuchšia.