Choroba z ožiarenia

0

Keď je osoba vystavená miernemu stupňu radiácie, do niekoľkých hodín začne trpieť nevoľnosťou, vracaním, hnačkou, bolesťami hlavy a teplotou. Rádioaktívne žiarenie poškodzuje v prvom rade bunky, ktoré sa rýchlo delia.

Po týchto symptómoch môže nasledovať bezpríznakové štádium, ktoré však o niekoľko týždňov vystriedajú seriózne ťažkosti. Pri vyšších dávkach radiácie nasledujú prakticky ihneď.

Ide o vypadávanie vlasov, vážne narušenie slizníc. Ak je poškodená kostná dreň, môže nastať jej útlm alebo úplne zlyhanie. Prestanú sa tvoriť krvinky alebo sa začnú tvoriť poškodené krvinky, čo môže ohroziť postihnutého ťažkou imunosupresiou – útlmom imunity, anémiou a krvácavosťou.

U ožiarenej osoby môže byť zvýšené riziko vývinu leukémie. Ožiareným osobám je preto potrebné najskôr zabezpečiť chránený izolovaný priestor, sledovať ich krvný obraz a vnútorné prostredie, podávať im antibiotiká, krvné deriváty a podporné lieky.

Liečba

Ak by došlo k najhoršiemu a ožiarenej osobe by úplne zlyhala krvotvorba v kostnej dreni, bolo by ju potrebné čo najskôr nahradiť transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek. Ideálny zdroj na takúto transplantáciu predstavujú vlastné, pred nehodou odobraté neožiarené krvotvorné kmeňové bunky.

Ak ich však pacient nemá uskladnené, vhodný darca sa bude hľadať najskôr medzi súrodencami a v širšej rodine. Keď sa nenájde, môžu sa na transplantáciu využiť bunky od darcov kostnej drene alebo pupočníkovej krvi z medzinárodnej databázy BMDW, ktorej súčasťou je aj slovenská verejná banka pupočníkovej krvi.

Hlavný nepriateľ ožiarených ľudí  je čas. Vyhľadanie živého kompatibilného darcu kostnej drene z registrov dobrovoľných darcov a jeho príprava na odber trvá 6 až 8 týždňov, pri pupočníkovej krvi ide o časový horizont 2 týždňov. Za ten čas môžu pacienti podľahnúť komplikáciám poškodenia kostnej drene. Ide o nezvládnuteľné infekcie a krvácanie v dôsledku chýbania bielych krviniek a krvných doštičiek, ktoré sústavne produkuje kostná dreň. Pre približne tretinu pacientov sa kompatibilný darca ani nenájde.

Podobne ako leukémia

Terapia krvotvornými bunkami nie je príliš odlišná od tej, ktorú dostávajú ľudia chorí na leukémiu. Transplantácia krvotvorných kmeňových buniek nesie so sebou riziká. Najzávažnejšou komplikáciou je skrytá inkompatibilita medzi pacientom a kostnou dreňou nepríbuzného darcu, ktorá spôsobuje smrť až tretine transplantovaných pacientov. Na rozdiel od kostnej drene, kde sa vyžaduje najvyššia zhoda transplantačných znakov medzi darcom a príjemcom (6 zo 6), je u pupočníkovej krvi prípustná aj miera zhody 5 alebo aj 4 zo 6. Samozrejme, tým sa zvyšuje pre ožiarených pacientov šanca nájdenia vhodného transplantátu.

V Japonsku sa pupočníková krv teší veľkej obľube a dokonca sa jej tu transplantuje viac než kostnej drene.  Majú už svoju smutnú skúsenosť. V roku 2011 zasiahla vlna cunami jadrú elektráreň Fukušima, robotníci boli zasiahnutí vysokou radiáciou.  Kontaminovaná voda udržiavaná vo Fukušime je dodnes veľkou enviromentálnou témou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár