Detské chorobyHrudník

Anémia u detí: ktoré potraviny sú bohaté na železo

 Mária Kopčíková   04.03.2022   0

Anémia spôsobená nedostatkom železa, ktoré deti prijímajú v strave, je pomerne bežný problém. Príčiny sú rôzne a lekári upozorňujú, že anémiou trpí značná časť detskej populácie, v UK je to napríklad 8% detí.

Kedy vzniká anémia u detí

pexels

 

Rezervy, ktoré si dieťa prinieslo na svet po 9 mesiacoch v maternici, sa spotrebujú už v ranom postnatálnom veku. Potom závisí bilancia železa u dieťaťa od príjmu dostatočného množstva železa.

Najskôr prostredníctvom materského mlieka, potom zmenou stravovacích návykov, prípadného podávania umelej výživy, množstva skonzumovaného neupraveného kravského mlieka.

 

Neupravené mlieko a železo

Podľa odborníkov sa často stáva, že batoľatá po 1. narodeninách uprednostňujú veľa neupraveného mlieka alebo ovocné džúsy na úkor zdravých výživových produktov bohatých na železo.

V 200 ml neupraveného kravského mlieka sa nachádza iba 0,06 mg železa, čo je asi 1 % z odporúčanej dennej dávky tohto prvku pre batoľatá.

Podľa súčasných odporúčaní môže strava na konci prvého roku života obsahovať až 600 ml mlieka denne. Problém je ale v tom, že tento objem mlieka obsahuje iba minimálnu časť potrebného železa, ale zároveň kryje viac ako jednu tretinu dennej energetickej potreby.

Príčiny vzniku anémie u detí

Ak malé dieťa hradí značné percento svojho denného kalorického príjmu zo zdrojov chudobných na železo (neupravené kravské mlieko, iné potraviny s nízkym obsahom železa), nezostáva mu už dostatočný priestor na „zaradenie“ potrebných potravín s dostatočným obsahom tohto dôležitého minerálu.

Neupravené kravské mlieko má tiež výrazne negatívny vplyv na resorpciu (vstrebávanie) železa z tráviaceho traktu. Nedostatok môže viesť k dlhotrvajúcemu kognitívnemu deficitu a poruchám správania sa detí.


Prevencia vzniku anémie: dojčenie

Prevencia anémie sa dá praktizovať, len ak je spôsobená vonkajšími príčinami. Nie je možná prevencia anémie pri dedičných ochoreniach. Ak hovoríme o prevencii anémie, máme na mysli prevenciu z nedostatku železa.

Na prvom mieste je stále dojčenie a v rámci neho primeraná strava matky. Dojčené deti zvyčajne nepociťujú nedostatok železa. Toto je z materského mlieka podľa niektorých autorov lepšie vstrebateľné než neskôr pri zavádzaní tuhej stravy napr. z mäsa.

Kravské mlieko

Kravské mlieko by dieťa nemalo dostať minimálne do roka života (niektorí autori posúvajú túto hranicu až na tri roky).

Štandardné odporúčanie je, že deti okolo roku života by po ukončení dojčenia mali byť prevedené na "fortifikovanú formulu" – teda umelé mlieko obohatené o železo (a iné ďalšie prvky).

Oveľa dôležitejšie je podľa môjho názoru vhodne dieťaťu poskladať stravu a zaradiť do nej potraviny, ktoré sú na železo bohaté. Ponúkať ich dieťaťu v rôznych podobách.

Dôležité je, aby sa vyhlo nadmernému podávaniu komerčných ovocných džúsov.

Keď dieťa neje mäso

Nie je celkom pravdou, že deti, ktoré nejedia mäso, musia byť nutne anemické. Opäť ide len o vhodné vyskladanie potravy.

Hoci sa železo z rastlinných potravín vstrebáva horšie v porovnaní so železom, ktoré sa nachádza v krvi a mäse zvierat, opäť ide o správnu úpravu potravín, ktorou môžeme podporiť vstrebateľnosť železa, aj iných minerálov, napríklad praženie orechov, klíčenie semien a strukovín, viacnásobné namáčanie strukovín, či varenie zeleniny.

Nuž a nesmieme zabudnúť na to, že vstrebávanie železa ovplyvňuje prítomnosť organických kyselín (kys. askorbovej – vit. C, jablčnej, octovej, hroznovej alebo citrónovej), ktoré môžu vstrebateľnosť železa zvýšiť až 4-5-krát.

Zdroj: ingimage.com

 

Potraviny bohaté na železo

Ktoré to teda sú? V rôznych zoznamoch sa autori líšia v názoroch, niektorí uprednostňujú červené mäso a pečeň iní zase viac listovú zeleninu. Asi si každý rodič bude musieť vybrať, čo jeho dieťa ochotné jesť jest.

 

 cerálie – kukuričná múka, celozrnný chlieb, celozrnné výrobky

 červené mäso (ideálne teľacie, divina, jahňacie), pečienka a iné vnútornosti, vaječný žĺtok,

 listová zelenina (šaláty, špenát, žerucha), žltá zelenina a ovocie, rajčiny, hrozno,

 strukoviny, ovsené vločky, nelúpaná ryža

 sušené ovocie – nesírené marhule, slivky, figy, hrozienka, orechy,

 iné potraviny – pohánka, droždie, šípkový lekvár, mak, mletý kokos, sézam, melasa.

 lúpané proso – pšeno

 orechy a semienka - slnečnicové a tekvicové

 jablká, pomaranče, jahody, ostružiny

 čerstvé vňate

 červená zelenina: cvikla, paradajky, červená kapusta, špenát (Cu, vit. C, A, E, kys. listová)

 cibuľa a pór

 žihľavový a šípkový čaj alebo macerát

Spracované a inšpirované s použitím: solen.sk, akv.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised