Zápal pľúc je pomerne časté a nebezpečné ochorenie, ktoré si každý rok na celom svete nájde niekoľko miliónov obetí. Najviac ohrozené sú deti do 2 rokov a starší ľudia na 65 rokov.
Príznaky tohto ochorenia sú niekedy nejednoznačné a vždy závisia na tom, čo je pôvodcom zápalu. Preto sa aj príznaky môžu výrazne odlišovať. Odborníci upozorňujú, že pri liečbe je dôležité začaať čo najskôr a vytrvať, pretože zápal pľúc sa nelieči len dobraním antibiotík, ale vyžaduje si aj iné opatrenia a liečba trvá cca 4 týždne.
Zápal pľúc – o čo vlastne ide
Odborný názov neumónia je súhrnný názov pre poškodenie pľúcneho tkaniva spôsobené zápalovým procesom. V základe sa rozdeľuje na infekčný a neinfekčný zápal pľúc.
Pľúca sa skladajú z miliónov tenkostenných vačkov, pľúcnych komôrok (alveol), ktoré sú obklopené krvnými vlásočnicami. Do komôrok sa pri nádychu dostáva vzduch, kyslík z neho prechádza do krvi vo vlásočniciach a ďalej putuje do celého tela, kde následne plní svoje funkcie.
Tento náš dôležitý orgán má niekoľko obranných mechanizmov a tie majú zabraňovať vniknutiu cudzích látok alebo pôvodcov ochorení do pľúc. Malé chĺpky, cílie, na povrchu priedušnice a veľkých priedušiek, sa pohybujú v smere ústnej dutiny. Týmto pohybom posúvajú hlien smerom nahor zabraňujú tak prachovým časticiam dostať sa do pľúcnych alveol.
Keď sa do alveol predsa len dostanú nejaké častice, môžu byť v normálnom prípade strávené a zlikvidované bunkami. Ak sú mechanické obranné mechanizmy pľúc poškodené, tieto najmenšie cudzie telesá sa v pľúcach ukladajú. Dochádza k zápalovej reakcii, ktorá sa potom – v závislosti od stavu človeka – ďalej rozširuje.
Keď sú pľúca postihnuté zápalom, nemôžu dobre pracovať a môže dôjsť k ich poškodeniu a vážnym následkom.
Príčiny vzniku zápalu pľúc
Vo väčšine prípadov je dôvod vzniku ochorenia v infekcii – obvykle bakteriálnej alebo vírusovej. Zapríčiniť zápal pľúc môžu ale aj huby, plesne a parazity. Mycoplazmová pneumónia – pneumónia so suchým dráždivým kašľom, vyvoláva cca 70% pneumónií u detí vo veku 9 – 15 rokov.
Prečítajte si viac o bakteriálnom zápale pľúc.
Neinfekčný zápal pľúc býva zapríčinený chemikáliami, ktoré vniknú do dýchacích ciest, alergiou, či ako dôsledok užívania niektorých liekov. Sem patrí i tzv. aspiračná pneumónia – vzniká vdýchnutím žalúdočného obsahu do pľúc. Takýto stav môže vznikať, keď je porušený normálny mechanizmus prehĺtania, pri refluxe alebo pri vracaní. Zápal pľúc môže spôsobiť i vdýchnutie častí potravy alebo cudzieho telesa – mincí či hračiek.
Vedeli ste? Čo robiť, keď dieťa vdýchne niečo nebezpečné.
Môže sa objaviť i tzv. suchý zápal pľúc.
Príznaky zápalu pľúc
Tie sa líšia závisle od typu pôvodcu. Vo všeobecnosti sa však uvádzajú tieto príznaky:
- Bolesť na hrudníku pri dýchaní alebo kašli.
- Kašeľ, s produkciou hlienu.
- Horúčka, potenie a triaška.
- Nižšia ako normálna telesná teplota (u dospelých starších ako 65 rokov a osoby so slabým imunitným systémom).
- Nevoľnosť, vracanie alebo hnačka.
- Dýchavičnosť
Novorodenci a dojčatá nemusia vykazovať žiadne známky infekcie. Alebo môžu zvracať, mať horúčku a kašeľ, objaví sa nepokoj, únava. Deti môžu tiež vykazovať problémy s jedlom a dýchaním.
Pri mykoplazmovej pneumónii sa môže objaviť bolesť hlavy, suchý kašeľ, nádcha, bolesť svalov a kĺbov.
Mohlo by vás zaujímať: Vírusový zápal pľúc.
Prevencia zápalu pľúc
Odborníci sa zhodujú, že napriek obrovskému spektru možných príčin zápalu pľúc je jeho prevencia možná. Je však pomerne nešpecifická a týka sa najmä zdraviu prospešných činností – veľa sa hýbať, jesť veľa zdravých vecí, vyhýbať sa fajčeniu, i tomu pasívnemu.
Ak sa cítime chorí alebo vnímame, že naše deti nie sú vo svojej koži, neodkladajme liečbu. Ochorenie tak môže mať miernejší priebeh alebo sa mu naozaj môžeme vyhnúť.
Spracované s použitím: healthline.com, hpl.sk, lung.org, webmd.com