Výživa detí s cystickou fibrózou

Mária Kopčíková 0
foto: isifa.com

cystickej fibróze sme na našich stránkach už písali. Je to ochorenie, ktoré sa dá odhaliť už veľmi skoro po narodení dieťaťa krvným testom.

Čo to ale znamená, ak rodičia majú doma dieťatko s týmto ochorením – čo sa týka jeho výživy? Aké má špecifické výživové potreby, čo môže a čo nemôže konzumovať?

Výživové potreby dieťaťa s cystickou fibrózou

Všeobecne platí, že deti s cystickou fibrózou (CF) potrebujú viac kalórií než ostatné deti v ich veku. Množstvo kalórií, ktoré dieťa s CF potrebuje akoby „na vrch“, závisí od funkcie jeho pľúc, úrovne jeho aktivity a stavu ochorenia.

Okrem toho, že potrebujú viacej kalórií, majú tiež niektoré špecifické potreby:

  • Vápnik. Až  90% ľudí s CF má nedostatočne fungujúci pankreas. To spôsobuje zlé trávenie, problémy so vstrebávaním vápnika a tukov. Pri ochorení pankreasu je riziko vzniku osteoporózy. Dobrým zdrojom vápnika sú mliečne výrobky – tie plnotučné sú navyše zdrojom tuku a kalórii. 
  • Esenciálne mastné kyseliny. Lekári odporúčajú, aby deti s CF prijímali vo svojej strave viacej omega 3 mastných kyselín. Tie sa nachádzajú napr. v slnečnicovom alebo sójovom oleji. Tiež losos, ľanové semiačka alebo orechy sú cenným zdrojom týchto kyselín (predtým, než dieťaťu zaradíte do stravy niečo z uvedeného, poraďte sa s jeho odborným lekárom).
  • Vitamíny rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E a K). Pretože väčšina detí s CF má problém s trávením tukov, má tiež často nízku hladinu vitamínov rozpustných v tukoch. Je preto potrebné dodávať im ich vo forme špeciálnych doplnkov, súčasne s enzýmovou substitúciu. Osvedčilo sa ich užívanie súčasne s jedlom, pred ktorým boli pankreatické enzýmy podané v adekvátnom množstve.
  • Železo. Deťom s CF hrozí riziko vzniku anémie z nedostatku železa, čo môže spôsobovať únavu a zlú odolnosť voči infekciám. Bohatým zdrojom železa sú obohatené cereálie, mäso, sušené ovocie a listová zelenina.
  • Soľ. Deti s CF strácajú veľa soli v pote, a to najmä v horúcom počasí a pri cvičení. Preto vám lekári môžu navrhnúť podávať deťom (starším) slané občerstvenie. Dopĺňanie chloridu sodného je dôležité najmä u dojčiat s CF, nakoľko ani materské mlieko ani dojčenské prípravky ho neobsahujú dostatok.
  • Zinok. Je dôležitý pre rast, hojenie a boj proti infekcii, nachádza sa v mäse, pečeni, vajciach a morských plodoch.

Stav výživy dieťaťa s cystickou fibrózou

významne podmieňuje kvalitu jeho života. Okrem rastu a vývoja ovplyvňuje aj jeho pľúcne funkcie a vznik prípadných nových respiračných ochorení. Podvýživa je podmienená už spomenutou nedostatočnou funkciou pankreasu, ale aj nechutenstvom a zvýšenými energetickými nárokmi pri dýchaní a uvoľňovaní hlienov.

Pri zabezpečení kvalitného nutričného stavu dieťaťa treba dbať na:

  • Liečbu nedostatočnej funkcie pankreasu
  • Vysokokalorickú stravu
  • Nutričnú podporu

Podpora pankreasu

V dnešnej dobe existujú pankreatické enzýmy, ktoré je nevyhnutné užívať pred každým jedlom. Výnimkoui sú ovocie a nápoje.

G. Sabolová na stránke asociácie CF uvádza, že najvhodnejšie – aj pre najmenšie deti –  sú enzymatické prípravky s obsahom acidorezistentných minimikropeliet (Kreon).

Strava s vyšším kalorickým príjmom

Denný príjem detí s CF by mal byť podľa závažnosti jeho ochorenia o 30-50% vyšší ako priemerné odporúčania pre jeho pohlavie a vek. K zvýšeniu kalorickej hodnoty stravy alebo k zvýšeniu frekvencie jedál lekári pristupujú vtedy, ak dieťa schudne a nepriberie alebo nerastie po dobu dlhšiu ako mesiac. Základom výživy CF pacientov je ponúkať pokrmy, ktoré v malom objeme poskytujú veľké množstvo energie.

  • 40 – 45% denného kalorického príjmu detí by mali pokrývať tuky. U detí do osemnástich mesiacov je odporúčaná denná dávka tuku 5–7g na každý kilogram hmotnosti dieťaťa. U batoliat a detí predškolského veku je nevyhnutné dosiahnuť denný prísun tukov v množstve 80g. CF pacientom starším ako päť rokov je potrebné zabezpečiť dennú dávku 100g tukov.
  • V strave je vhodné obmedziť konzumáciu tukov živočíšneho pôvodu a zvýšiť podiel rastlinných olejov a orechov v každodennej strave.
  • Postačujúcou dennou dávkou bielkovín je množstvo 1,2g bielkoviny/kg telesnej hmotnosti.
  • Je ideálne, ak 45 – 50% celkového energetického príjmu počas dňa zabezpečujú komplexné sacharidy.

Nutričná podpora

Niekedy sa aj napriek zvýšenej frekvencii podávania vysokokalorickej stravy a primeranému podávaniu enzýmov nedarí udržať dieťa v dobrom výživovom stave. Vtedy je potrebné pridať aj vhodné nutričné prípravky.

O ich zavedení do stravy vždy musí rozhodnúť odborný lekár.

Tipy na recepty

pre deti s cystickou fibrózou nájdete na stránkach klubu cystickej fibrózy alebo napr. aj tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár