Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?

redakcia 0

Aj keď sa nám to nezdá, kašeľ je užitočný. Pracuje pre nás ako obranný mechanizus pri prechladnutí alebo infekcii dýchacích ciest.

Niekedy máme problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“.  Ak ešte stále tápete, v tomto článku nájdete aj zvukové ukážky.

Ak sme rozlišovací rébus zvládli,  siahame po rôznych sirupoch či kvapkách proti kašlu. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa 🙂

 

Náš kašeľ nás chráni

 „Ak sa do dýchacích ciest dostanú choroboplodné zárodky, cílie (riasinky), ktoré pokrývajú sliznicu dýchacích ciest, majú za úlohu tieto nečistoty svojimi kmitavými pohybmi dostať von z tela. Pri kašli vzniká vysoký pretlak a silným výdychovým prúdom vzduchu sa hlien a cudzie elementy dostanú mimo organizmus,“ popisuje pneumológ Takáč mechanizmus kašľa.

Najmä v začiatkoch ochorenia je kašeľ suchý, dráždivý, postupne sa stáva produktívnym a je spojený s vykašliavaním choroboplodných zárodkov a nečistôt.

Ako rozlíšiť medzi suchým a vlhkým kašľom >> >>

Pri extrémnom a dlhotrvajúcom kašli dochádza k odtrhávaniu ochrannej vrstvy sliznice, pričom môže dochádzať k zraneniam dýchacích ciest. Rovnako, ak je v dýchacích cestách množstvo hlienu, riasinky ho nevládzu odvádzať dostatočne rýchlo. Hlien ich pozliepa a obmedzí ich transportnú schopnosť. Choroboplodné zárodky sa tak usádzajú na sliznici a môžu spôsobovať ďalší zápal.

Pri liečbe kašľa je preto vhodné myslieť aj na ochranu sliznice, jej zvlčenie a stimulovanie jej obranných a čistiacich funkcií. Chránením sliznice dochádza aj k tlmeniu kašľa.   

Kvapky, sirupy, tablety – alebo aj prírodná lekáreň

Ľudia oddávna používali pri rôznych neduhoch bylinky či iné prírodné produkty. Podobne je tomu aj pri kašli. Múdro sa týmto prostriedkom hovorí, že „fytoterapia“.

Odborníci odporúčajú niekoľko rastlinných produktov, ktoré obsahujú účinné látky pri liečbe kašľa a sú vhodné aj pre deti.

Jedným z nich je aj lišajník islandský – rastlina s bohato rozkonárenou stielkou, sivozelenej až hnedozelenej farby. Na liečivé účely sa používa už od 17. storočia. Severské národy ho v ľudovom liečiteľstve používali napríklad pri liečbe zle hojacich sa rán.

Pozitívne účinky na zdravie majú najmä slizovité látky a lišajníkové kyseliny v rastlinke obsiahnuté. Pri liečbe kašľa sú obzvlášť dôležité lišajníkové polysacharidy – lichenín a isolichenín.

Lišajníkové kyseliny zvyšujú účinnosť tráviacich enzýmov a dobre pôsobia proti dráždivému až dávivému kašľu. O týchto kyselinách z lišajníka islandského tak môžeme zjednodušene hovoriť ako o prírodnom antitusiku.

Extrakt z lišajníka – mechanický spôsob tíšenia kašľa

A už sme pri tom. Nie ruka na ústa dieťaťa, ale lišajník.

Ak netušíte, ako fungujú lieky proti kašľu, tu je pomôcka >> >>

V závislosti od typu kašľa odborníci pri jeho liečbe volia jednu z dvoch ciest. V prípade dráždivého kašľa sa používajú antitusiká. Tie ovplyvňujú centrá kašľa v mozgu a tak ho zastavujú. K produkcii hlienu a vykašliavaniu napomáhajú expektoranciá.

No a ten tretí spôsob je mechanický, presnejšie povedané –  spôsob na fyzikálnej báze. Extrakt z lišajníka islandského obsahuje slizovité látky a vytvára na dýchacích cestách ochranný film. Tým zvlhčuje sliznicu, chráni ju a pomáha tak tíšiť podráždenie, ku ktorému dochádza vplyvom zápalu, ale aj kašľa samotného.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár