Soľ nad zlato? (Haloterapia)

Ivana Bánová 0

Marienka z rozprávky nebola ďaleko od pravdy. Veď aj hostí podľa dávneho zvyku vítame chlebom a soľou. Každá ľudská bunka potrebuje na svoje fungovanie sodík, ktorý udržiava rovnováhu tekutín v tele a normálny krvný tlak. Soľ je večná, nepodlieha skaze, dokonca dezinfikuje a konzervuje. Soľ na nás dokáže pôsobiť liečivo aj zvonka. Preto na Slovensku v posledných troch rokoch vyrástlo množstvo soľných jaskýň.

Haloterapia
Liečba vdychovaním mikročastíc soli sa nazýva haloterapia, od gréckeho slova halos, čo znamená soľ. Niekedy sa označuje aj ako speleoterapia, pretože sa spočiatku uskutočňovala v podzemných prírodných jaskyniach. Haloterapia, či už v soľných jaskyniach na povrchu alebo v podzemí, je preventívna i liečebná prírodná metóda, ktorá má svoju históriu.
V 18. storočí poľský liečiteľ Botchkowski zistil, že robotníci pracujúci v hlbinných soľných baniach netrpeli sezónnymi ochoreniami, chronickými chorobami priedušiek a pľúc, ani kožnými ochoreniami. Pripisoval to pozitívnemu vplyvu soľného prachu na ich zdravie. Počas 2. svetovej vojny sa soľné bane používali ako kryty pre obyvateľstvo a potvrdilo sa pozorovanie Botchkowskeho: mnohým, ktorí trpeli na astmu a mali dýchacie problémy, sa napriek ťažkým vojnovým podmienkam zdravotný stav pobytom v soľných baniach výrazne zlepšil.

Keďže vhodných jaskýň je málo a mnohé sú nedostupné, musela sa haloterapia preniesť z podzemia na zem. Približne pred 30 rokmi sa začali budovať prvé klimaticko-inhalačné komory, nazývané aj „soľné jaskyne“, napodobňujúce prírodné jaskyne. Dnes ich môžete nájsť v Poľsku, Rakúsku, Nemecku, Fínsku, Maďarsku, Česku, Izraeli, USA, v Číne i na Slovensku. Často sa líšia technickým riešením a podmienkami prevádzky, ale v princípe sa usilujú udržiavať vlhkosť a teplotu vzduchu, ideálnu pre človeka, kde je mikroklíma s vysokou ionizáciou, bohatá na minerály a stopové prvky, s takmer nulovou koncentráciou alergénov. Toto robí z haloterapie čisto prírodnú formu terapie na liečenie ľahších chorobných stavov bez liekov alebo na doplnenie medikamentóznej liečby, resp. zvládnutie choroby s menším množstvom liekov. Okrem toho je výbornou prevenciou voči ochoreniam dýchacích ciest, podporuje imunitu a má ďalšie priaznivé účinky na organizmus.

Ako pôsobí Soľ (NaCl) je nevyhnutná pre normálnu funkciu výstelky dýchacích ciest. Vdychované mikročastice soli podľa svojej veľkosti prenikajú do rôznych častí pľúcnych lalokov a usmrcujú choroboplodné mikroorganizmy, ktorých sa telo zbavuje prostredníctvom hlienov. Inhalácia soli tak podporuje samočistiaci proces organizmu. Potešujúcou správou je, že škodlivé mikroorganizmy si na čiastočky soli (na rozdiel od liekov) nevytvárajú rezistenciu, takže soľ je v tomto zmysle naozaj „večná“. Soľ súčasne znižuje hustotu vykašlávaných hlienov, má zvlhčovacie vlastnosti, na základe čoho pacienti s bronchiálnou astmou a s chronickou bronchitídou udávajú zlepšenie subjektívnych pocitov. Priamym dôsledkom tohto čistiaceho procesu organizmu je zvyčajne ústup zápalov v dýchacom trakte a v celom organizme, zlepšenie činnosti pľúc, odpuchnutie nosovej sliznice či Eustachovej trubice pri ušnej infekcii. Vyskytujú sa aj ďalšie priaznivé účinky pri kožných ochoreniach, chorobách tráviaceho traktu, nespavosti, nervových poruchách či vyčerpanosti organizmu. Prostredie v soľnej jaskyni je zbavené alergénov, čo je výhodné pre alergikov – pomáha im zmierniť alergickú reakciu a mimo sezóny posilniť dýchacie cesty a imunitný systém. Propagátor umelých soľných jaskýň v Čechách prof. MUDr. Jiří Homolka si overil na svojich pacientoch s bronchiálnou astmou a zápalom horných a dolných dýchacích ciest, že po 5 až 10 sedeniach v soľnej jaskyni sa ich zdravotný stav zlepšil rovnako ako pri prímorskej liečbe a priaznivý efekt pretrvával približne tri mesiace.

Namiesto morského vánku
Klíma v umelej jaskyni sa často prirovnáva ku klíme, ktorá vzniká po výdatnej morskej búrke, po vlnobití či zrána, keď je morský vzduch nasýtený iónmi a čiastočkami soli. Preto sa často uvádza, že trištvrtehodinový pobyt v umelej jaskyni sa vyrovná trom dňom pri mori. Na zlepšenie účinnosti používajú v umelých soľných jaskyniach na steny i na zem obklady z kamennej soli z rôznych lokalít – väčšinou z Poľska, Pakistanu, Čierneho mora, Mŕtveho mora, Červeného mora či Baltického mora. Optimálny pozitívny účinok haloterapie poskytuje soľ pri teplote 18ºC – 24ºC a vlhkosti vzduchu 40% – 60%. Súčasťou soľnej terapie je relaxácia v pohodlných kreslách v rozprávkovej atmosfére, ktorú podčiarkuje príjemná hudba a farby. Deti sa zasa môžu hrať s kryštalickou soľou rozsypanou na zemi ako na pieskovisku, prípadne môžu počúvať rozprávky. Takže návšteva takéhoto neobyčajného priestoru priaznivo pôsobí aj na psychickú pohodu človeka.

Sú soľné jaskyne bezpečné?
Pokiaľ vás niekto láka na obyčajnú soľ nasypanú do lavóra, ktorú odparuje vo svojej garáži, a nazýva to soľnou jaskyňou, ste úplne vedľa. Preto by ste mali vedieť, ako vyzerá a funguje pravá umelá soľná jaskyňa: <tr>

  • Musí byť postavená na základe patentovaných technológií špecializovanou firmou s použitím zdraviu neškodných materiálov.
  • Steny sú obložené soľnými hrudami z kvalitnej soli, pričom je vhodné použiť viac druhov soli vyťaženej z rôznych zemepisných oblastí – každá oblasť je totiž bohatá na iné prísady minerálov a stopových prvkov.
  • Podlaha je takisto pokrytá hrubou vrstvou soli. Aby sa neznečisťovala chodením, používajú sa väčšinou návleky na obuv, ale napríklad v Piešťanoch chodia ľudia bosí a v plavkách, aby aj kožou absorbovali liečivé látky.
  • Na sterilizáciu prostredia sa po každom pobyte návštevníkov vzduch ožaruje ultrafialovým žiarením pomocou tzv. germicidnej lampy, aká sa používa na dezinfekciu operačných sál.
  • Musí byť zabezpečená nepretržitá výmena vzduchu vzduchotechnikou so špeciálnymi filtrami, ktoré zachytia drobné nečistoty a pele nachádzajúce sa v ovzduší.
  • Soľ je sama dezinfekčným prostriedkom, ktorý vytvára v jaskyni bakteriologicky čisté ovzdušie.
  • Vyrovnaná teplota okolo 21ºC sa v umelej jaskyni udržiava väčšinou pomocou podlahového kúrenia v zime a klimatizácie v lete.
  • Vlhkosť vzduchu by sa mala udržiavať na úrovni 50 – 60 %, tým sa zabezpečí, že v mikroklíme je obsiahnuté dostatočné množstvo rozpustenej soli, minerálov a stopových prvkov, navyše pri danej vlhkosti a teplote okolo 21ºC sa človeku dýcha ľahko a príjemne.
  • Prevádzku soľnej jaskyne musí schváliť Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Tento vykonáva aj opakované skúšky, kedy sa vyhodnocujú stery zo stien, vzorky vody a ovzdušia. Protokol o takejto skúške by mali mať v soľnej jaskyni k dispozícii, aby ste sa ubezpečili, že tu na vás nestriehnu nijaké patogénne mikroorganizmy.

Čo by ste ešte mali vedieť Soľné jaskyne nesľubujú nijaké zázračné uzdravenie, ale určite poteší, ak dieťa prestane kašľať, ak sa vám ľahšie dýcha, ak máte konečne čistý neupchatý nos (moja osobná skúsenosť), ak sa vám skvalitní pleť. Tieto účinky sa môžu dostaviť už po prvých dvoch návštevách, avšak na trvalejšie priaznivé pôsobenie sa odporúča 7 až 10 seáns, ktoré zvyčajne trvajú po 45 minút.

DO RÁMČEKA
Odporúčané indikácie na liečbu v soľnej jaskyni:<tr>

  • choroby horných i dolných dýchacích ciest,
  • zápaly priedušiek, prínosových dutín, hrdla a hrtana,
  • astma a alergické ochorenia,
  • znížená činnosť štítnej žľazy,
  • srdcovo-cievne ochorenia, poinfarktové stavy, vysoký krvný tlak,
  • choroby tráviaceho systému, zápal žalúdka, hrubého čreva, vredy žalúdka a dvanástorníka, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba,
  • kožné ochorenia, atopický ekzém, psoriáza,
  • degeneratívne aj zápalové reumatické ochorenia,
  • neurotické poruchy, depresívne stavy, stresové poruchy,

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár