Astmu môžeme mať pod kontrolou

redakcia 0

Podľa celosvetových údajov je normálne, zdravé dýchanie luxusom pre viac ako 5 % celosvetovej populácie. Aj keď sa o prieduškovej astme v súčasnosti často nehovorí, ide o najčastejšie chronické ochorenie detí a jednu z najrozšírenejších civilizačných chorôb vôbec. Podľa odhadov na svete trpí astmou približne 300 miliónov ľudí, pričom 180 000 z nich každý rok na astmu zomrie. Vďaka výraznému pokroku v možnostiach liečby dnes astmatici môžu viesť plnohodnotný osobný aj pracovný život. V prípade, že astma nie je správne liečená a kontrolovaná, má závažný dopad na kvalitu života pacienta a jeho rodiny. V snahe zvýšiť povedomie o astme a rizikách zanedbania jej liečby vyhlasuje Globálna iniciatíva proti astme – GINA každoročne Svetový deň astmy. Tento rok sme si ho pripomenuli 1. mája a viacerými sprievodnými aktivitami ho podporí počas celého mesiaca aj Združenie astmatikov SR.

Aj keď je ochorenie – bronchiálna astma známa už niekoľko stoviek rokov, až do polovice minulého storočia naň medicína nepoznala efektívnu liečbu. Až od druhej polovici 20. storočia sa objavili lieky rozťahujúce priedušky, ktoré však mali iba krátkodobý účinok a zároveň nepôsobili preventívne. Približne v 60-tych rokoch minulého storočia sa začali pri liečbe bronchiálnej astmy používať tzv. celkové kortikoidy, ktoré znamenali významný posun vo výsledkoch terapie a pacienti sa pri ich užívaní cítili oveľa lepšie. Po niekoľkých rokoch sa však u pacientov začali objavovať vedľajšie prejavy tejto liečby, ktoré vo svojej závažnosti mnohokrát prekonávali príznaky samotnej bronchiálnej astmy. Koniec 20. storočia priniesol lieky, ktoré spôsobili doslova revolúciu v liečbe astmy – inhalačné kortikoidy. Vďaka týmto „zázračným fúkatkám“, pomocou ktorých sa účinná látka dostáva až do priedušiek, môžu dnes astmatici dostať svoje ochorenie pod kontrolu a viesť plnohodnotný život takmer ako zdraví ľudia.

Čo znamená úplná kontrola astmy?

„Za efektívnu liečbu astmy sa už v súčasnosti nepovažuje podanie liekov prvej pomoci pri záchvate, ale nasadenie komplexnej liečby, vďaka ktorej k záchvatom vôbec nedôjde. Pokiaľ astmatici neprejdú na dlhodobú preventívnu terapiu, nikdy nedostanú svoje ochorenie úplne pod kontrolu,“ hovorí Prof. MUDr. Ladislav Chovan, CSc., predseda Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti. Pri dobrom manažmente ochorenia v spolupráci s lekárom umožňuje takáto liečba pacientom naplno sa venovať práci a viesť aktívny spoločenský život bez obmedzení. Pre dosiahnutie bezpríznakového priebehu ochorenia je však kľúčový prístup samotného pacienta, ktorá môže výrazne ovplyvniť výsledok liečby. „Podstatou úspešnej kontroly ochorenia je zodpovedný prístup pacienta a jeho spolupráca s lekárom. Spolupráca by mala pozostávať z dodržiavania zásad života astmatika, pravidelného monitorovania zdravotného stavu samotným pacientom a užívania liekov podľa pokynov lekára,“ dopĺňa Prof. Chovan.

Aká je cena efektívnej liečby astmy?

V roku 2006 bolo celkovo na Slovensku evidovaných 95 957 pacientov s astmou, ktorých liečili lekári so špecializáciou z pľúcneho lekárstva alebo z klinickej imunológie a alergiológie. Liečba astmy je v súčasnosti takmer plne hradená zdravotnými poisťovňami, pričom cena mesačnej liečby sa v závislosti od typu terapie pohybuje od 1 500 do 3 000 Sk. Pre porovnanie, priemerné náklady na lieky podané v prípade ambulantného ošetrenia po náhlom zhoršení stavu astmatika (exacerbácii) predstavujú podľa analýz v priemere 7 116 Sk, pri hospitalizácii po náhlom zhoršení stavu sa tieto náklady vyšplhajú až na úroveň v priemere 42 537 Sk.

Združenie astmatikov SR

Pacientská skupina Združenie astmatikov SR vzniklo v roku 2003 z podnetu lekárov a pacientov trpiacich astmou ako logická reakcia na vývoj v slovenskom zdravotníctve. Odbornými garantmi združenia z oblasti alergológie a imunológie sú MUDr. Klára Kossárová a MUDr. Júlia Michaličková. Funkciu výkonného riaditeľa zastáva MUDr. Klára Kossárová.

O organizácii a jej aktivitách sa dozviete viac na ich webovej stránke www.zasr.sk.

Medzi každoročné aktivity združenia patrí napríklad organizovanie kurzov astmaerobicu (aeróbne cvičenie so zameraním na správne dýchanie a držanie tela), kurzy zdravotného plávania pre deti, Škola astmy a vedenie dýchacích a relaxačných cvičení pre verejnosť. Združenia sa každoročne pripája aj k k organizovaniu sprievodných aktivít pri príležitosti Svetového dňa astmy.
Program sprievodných podujatí pre máj 2007.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár