Pred asi rokom sme ho riešili doma. Dieťa prišlo s teplotou, ostalo doma, že asi viróza. Žiadny kašeľ, sople – nič. Len teplota a po troch dňoch zdurená uzlina za uškami. Tak cesta k pediatričke, ktorá skonštatovala, že v zásade v hrdle ani na dieťati ako takom nič moc nevidí a že teda neviem, ako skončíme, lebo sa z toho môže vyvŕbiť čokoľvek.
Na ďalší deň dieťa pridalo k obtiažam boľavé ďasná, popísané, ako že ju boli zuby, všetky. Tak od obvodnej zubnej lekárky na poradu k nadriadenej inštancii a skončili sme na Klinike zubnej chirurgie. Lekár skonštatoval zápal ďasna, nasadil antibiotiká a boli sme vybavené.
Príčina? Do ranky po vypadnutom mliečnom zube sa zaniesli zvyšky jedla a základ pre infekciu bol na svete.
V našich ústach to žije. Baktérie, kvasinky, stafylokoky …1 ml slín obsahuje asi 100 mil. baktérií. Jazyk je plôška, na ktorej sa všetko zachytáva a veľa závisí od hygieny ústnej dutiny. Zápal ďasien spôsobuje neprimerané mikrobiálne osídlenie v okolí zubov – teda nečistoty na nich.
Zápaly ďasien – gingivitídy
Veľa ľudí si myslí, že zápaly ďasien sú záležitosťou len dospelých. Výskumy však dokazujú, že sa týkajú aj pomerne veľkého počtu detí a adolescentov.
Zápal ďasna je v podstate prvé štádium ochorenia parodontu (závesného aparátu zubu) a ako každé iné ochorenie by mal byť včas diagnostikovaný a liečený. Na druhej strane je potrebné mať na pamäti, že dieťa môže trpieť iným ochorením, pri ktorom sa zápal ďasna objaví len ako sprievodný znak – je to teda akoby sekundárne ochorenie v tomto prípade.
Príčinou môže byť nedostatočná ústna hygiena, fajčenie u starších detí, znížený prísun vitamínov a zubný kameň.
Znaky a prejavy zápalu ďasien
U detí sa objavuje päť jasných príznakov, ktoré upozorňujú na zápal ďasna. Sú to:
- Krvácanie,
- Opuch,
- Začervenanie ďasna,
- Zápach z úst a
- Obnaženie zubných krčkov.
Ak sa pýtate, kto je zápalom ďasien viac ohrozený, tak sú to deti a mladí ľudia, ktorí nemajú dobrú stravu, málo spia, majú veľa stresu – to všetko spôsobí, že ich telo je náchylnejšie na infekciu, ktorá sa môže objaviť hocikde v tele. Vrátane ďasien. Pričom štatistiky uvádzajú, že dievčatá majú zápal ďasna častejšie, s ohľadom na ich ženské hormóny, ktoré sa začnú v ich tele vyplavovať počas puberty. Niektoré dievčatá potvrdzujú, že im ďasná začínajú krvácať niekoľko dní pred začiatkom menštruácie. U chlapcov je zase väčšín ohrozením fajčenia a zvyšky tabaku v ústach.
Diagnostika a liečba zápalu ďasna
Pri diagnostike sa používa najmä klinické vyšetrenie na zistenie príčiny zápalu, prípadne laboratórne vyšetrenia, najmä stery z ústnej dutiny a ďasien. Dôležitý je aj röntgenologický snímok.
Zápal ďasna bez liečby odborníkom môže prerásť do veľmi deštruktívneho ochorenia. Ten obvykle nasadí antibiotickú liečbu. Ako podporná liečba sa využíva vyplachovanie ústnymi vodami. Pri deťom však treba tieto vody vyberať tak, aby boli bez obsahu alkoholu.
Pri zápale ďasien je najdôležitejšie mechanicky očistiť zuby. Ústna voda je len doplnok, nemá schopnosť zub mechanicky očistiť. Aj zapálené ďasná treba čistiť, i keď krvácajú. Krvácajú kvôli zápalu, zápal je tam kvôli nečistote …
V najťažších prípadoch príde na rad i chirurgický zákrok, kedy je potrebné vyčistiť niektoré časti ďasna.
V liečbe a následnej prevencii treba sledovať, čo dieťa je a čo a koľko pije. Strava a tekutiny bohaté na jednoduché cukry výrazne zvyšujú baktérie a povlak, ktoré sa hromadia okolo zubov. Treba, aby dieťa jedlo stravu bohatú na vlákninu. Pri jej konzumácii musí prirodzene viacej žuť, tým produkuje viac slín a tak zabezpečí, že zuby budú zdravšie. Vyhýbajte sa preto podávaniu príliš sladkých jedál a nápojov vašom deťom.
No a samozrejme najväčšou prevenciou je poriadne čistenie si zubov – 2x denne po 3 minúty. A kloktanie. Nemusíte používať ústne vody, môžete si len do čistej vody kvapnúť niekoľko kvapiek vhodného éterického oleja. Prípadne môžete použiť starší, ale osvedčený prostriedok, ktorý vám zarobia v lekárni, Tinctura gingivalis.
Spracované s použitím: kidshealth.org, orl-lfuk.sk, drjerry.co.il.