„Mami, boliii….“ zastonal Adamko pri prvom súste raňajok a odtlačil tanier od seba. „Ukáž mi pusinku“. – hm, jazyk potiahnutý bielym povlakom, červené fliačky na jeho okraji.
Volám do škôlky: – „Dnes neprídeme“. „Aj vy už máte tú slintačku?“ – bezstarostne sa opýta škôlková teta na druhom konci telefónu. Hm, šíri sa to rýchlo.

Čo je to „slintačka“ a ako sme k nej mohli prísť?
Jej odborný názov je Stomatitis aphtosa . Je to vírusová infekcia sliznice dutiny ústnej. Infekcia sa šíri priamo slinami (bozkávanie, kýchanie) alebo kontaminovanými predmetmi. Vírusy sa držia aj v teplej termálnej vode. Pre lepšiu vnímavosť ochorejú častejšie menej odolné a menšie deti, napr. celková únava, mierne prechladnutie, nedoliečená choroba to všetko sa rovná oslabený imunitný systém, teda väčšia vnímavosť.
Podľa čoho viem, že ide práve o slintačku?
Klinické prejavy stomatitis aftosa:
- na sliznici dutiny ústnej alebo jazyka sa tvoria na viacerých miestach drobné belavé ostrovčeky s červeným lemom – afty,
- tieto defekty môžu mať veľkosť až do 0,5cm
- ochorenie je veľmi bolestivé – nakoľko je bolestivé i každé prehltnutie, deti sa prehĺtaniu vyhýbajú: odmietajú jesť, piť, sliny nechávajú radšej vytekať ako by ich mali hlatať ( z toho ten názov)
- väčšinou je sprevádzaná vysokou teplotou, ktorá trvá 2-3 dni
- uzliny na krku sú zväčšené, opuchnuté a tiež bolestivé
- dieťatko je malátne, plače a odmieta jesť
Akútna forma trvá asi týždeň.
A čo lieky pri slinačke? Je nutné nasadiť antibiotiká?
Pretože je to vírusové ochorenie antibiotiká nie sú indikované.
Pri teplote a bolestiach sa odporúča analgetická liečba – striedať Paralen sirup a Ibuprofen sirup každé 3 hodiny (takže každý osve sa v podstate strieda ako je určené a 6 hod). Pediatri odporúčajú na zmiernenie priebehu choroby podávanie ampuliek vit.B12 do svalu, čo je pre dieťa pri jeho ťažkostiach síce traumatizujúce, ale účinné. U väčších detí je vhodná aj lokálna liečba- potieranie áft 10%roztokom AgNO3 (dusičnanu strieborného). A samozrejme podávať kašovitú stravu vo viacerých dávkach, veľký prísun tekutín, veľa spánku.
Kedy môžem čakať, že slintačku dostanú súrodenci?
Inkubačná doba je 4-5 dní. Ak sú súrodenci zdraví , nemusia ochorieť. Pripomínam, že infekciu dostanú hlavne deti s momentálne zníženou obranyschopnosťou.
Do škôlky môže ísť cca po týždni, už nie je infekčný a mal by byť v poriadku. Mal by však doniesť potvrdenie od svojej pediatričky, že sa už môže po infekčnom ochorení vrátiť do kolektívu.
Nemáte pre mňa nejaké „babské recepty“ , ako mu od tej bolesti v pusinke odpomôcť?
Keďže toto ochorenie majú väčšinou malé deti od 1 do 3-4 rokov, ťažko sa hovorí o nejakom vyplachovaní úst kamilkami, alebo cmúľaní imudonu vzhľadom na bolesť, nízky vek a nespoluprácu. U starších detí a dospelých je to odporúčané.
Za odpovede na moje otázky ďakujem MUDr. Michaele Rybnikárovej, lekárke ORL
@Možno ste chceli čítať aj tento článok: Soor, žabka, múčnivka »»»

Zdravim vsetkych
ja som mal gingivitida herpetis a moja dcera ma slintavku a co zabera je repikovy caj da sa pit a vyplachovat s tym usta a hlavne je to dobre na prijem tekutin
aj ked vas vsetko ostatne drazdi a
este jedna vec pomohla aj liecba ozonom u stomatologa.
Ziadne listeriny , fialove vodicky a kloktadla na vyplachovanie len to viacej rozdrazdi a antibiotika co mi predtym predpisali vobec nezabrali /zla diagnoza/ a dobabrali mi travenie
tolko moja skusenost
Aj ked nasa pani dr. povedala, ze to nebolo ono, ja som dodnes presvedcena, ze to bola slintacka. Velmi dobre je zvysit davky vitaminu C a B (beckom som doslova predavkovala) a pomaha to aj pri aftach, aj pri herpese a vyplachovat usta/potierat Tantum Verde.
Dobry den.Chcem sa opytat na Vas nazor.V sobotu sme boli na kupalisku s kamaratkou a s jej synom.Ked sme odchadzali padli medzi nasimi chlapcami aj pusinky na pozdrav.V pondelok vecer mi kamaratka volala,ze bola s malym na pohotovosti a ze ma potvrdeni slintavku v uplne pociatocnom stadiu.Jej syn mal nedavno aj kiahne a aj bol zachripnuty takze mal dost oslabenu imunitu.Moj ma 14 mesiacov a za cely cas nebol chory akurat ked mal 6 mesiacov tak bral ATB.Dnes je streda a zatial sa u mojho syna nic neprejavilo….myslite si ze este moze dostat slintavku?
Dakujem za odpoved
Este ma napadlo – davaj konske davky B-komplexu a Celaskonu – drvila som to na lyzicku s cajikom / B-cko forte plus kludne pre dospelych aspon 3-4 dni a C-cko daj dvojnasobok toho. co odporucaju v letaku/.
caute babi! Ja uz neviem co mam robit,mam 1a pol rocneho syna a ma zapalene dasna ( cele cervene )a 4vyrazky okolo ust uz 3tyzdne a prve 2 tyzdne mal horucky cez den 38 a cez noc 39,5 C a lekari mi dali len mundisal, a na bolest mu mam davat paralen sirup uz 3krat som bola na pohotovosti a nic nove mi nepovedali a niak mi nepomohli syn mi place skoro cely den, uz som na nervy, lebo aj po 3 tyzdnich sa to nezmenilo vobec mu to neprechadza prossim o radu !!! Dakujem
Váš komentár Noo, to my sme „slintali“ v horúčke 17 dní, z toho 6 v nemocnici, odkiaľ nás prepúšťali s vetou, že to už doma doteplotujeme. Ale nedoteplotovali sme – našťastie v neštastí mám známu infektologičku, ktorá nám ihneď nasadila antivirotiká / v nemocnici nám ich nemohli dať, lebo nebol predpoklad, že by pomohli/ a bolo po horúčke! A to nespomínam bolestivé vytieranie „fialovou vodičkou“, kortikoidy do žily na neustupujúcu horúčku, to všetko u odborníkov počas hospitalizácie!
Na toto je vraj dobrá malinová šťava (čistá šťava z malín,nie malinový sirup kúpený v obchode). Niekoľkokrát denne treba gázou namočenou v šťave jemne povytierať celé ústa.
mnam, to chcem aj bez slintacky