Máte herpes? Nebozkávajte svoje dieťa. Nikde.

Mária Kopčíková 0

Herpes alebo opar na pere je tak častý jav, že ho väčšina z nás nepovažuje za výrazný problém. Áno otravuje nás pár dní, svrbí, vadí nám, ale v zásade vieme, že o krátky čas zmizne.

Zdroj: ingimage.com

Vírusová infekcia

Netreba však zabúdať na to, že tento opar je spôsobený vírusom, ktorý sa každému človeku, ktorého raz postretol, usídli v tele navždy.  Ide o vírus herpes simplex (HSV 1 a HSV 2) zo širokej skupiny tzv. herpetických vírusov.

Vírus sa z miesta vstupu nákazy šíri pozdĺž nervových vlákien. Opakované ochorenie sa zvyčajne prejaví pri väčšej fyzickej či psychickej námahe. Záleží na imunitnom stave jedinca. U osôb s poruchou obranyschopnosti  – imunity môžu opätovné výsevy postihovať  sliznice i vnútorné orgány.

Zatiaľ čo u dospelých sa objaví obvykle na perách, u malých detí sa prejaví výsev v ústočkách a na ďasnách. Vytvoria sa bolestivé pľuzgieriky, afty. Dochádza k zápalu ďasien, ktoré sú začervenané a silno bolestivé. Dieťa odmieta jesť,  je nepokojné a nápadne sliní.  Toto ochorenie môže byť sprevádzané horúčkou.

Herpes u dieťaťa môže spôsobiť vážny problém

Dieťa sa môže týmto vírusom nakaziť od dospelého alebo iného dieťaťa bozkávaním, či kontaktom s hračkami, na ktorých mohli ostať sliny chorého.

Odborníci hovoria, že najviac ohrozené sú novorodeniatka, ktorých imunitný systém je ešte veľmi nezrelý, a to i napriek tomu, že sú po dobu cca prvých troch mesiacov chránené imunitnými látkami získanými počas vnútromaternicového života.

U malých detí hrozí kvôli bolesti v ústočkách sťažený príjem potravy – dieťatko môže odmietať jesť a tým pádom mu hrozí dehydratácia.  Lekári uvádzajú že ochorenie doznieva spontánne počas 10 dní, no u detí s poruchou imunity môže mať ťažší priebeh, s oveľa výraznejšími celkovými prejavmi.  Vzácne sa objaví ochorenie sprevádzané dýchacími problémami a kŕčmi. Môže sa objaviť i celková sepsa organizmu alebo zápal mozgových blán.

Citlivá je aj očná rohovka, problém môže byť obyčajný dotyk prstom, ak si dotyčný predtým nedopatrením prešiel po pere s herpesom. Dieťa potom môže dostať vyrážku alebo trpieť zápalom očných spojiviek.  

Svoju skúsenosť iným rodičom priniesla i Claire Henderson z UK.

Aby vaše dieťa herpes nedostalo …

Ak sa bavíme o novorodeniatkach, tak treba byť opatrní už pri tom, kto príde dieťa „pozrieť“ do pôrodnice. Rodinní príslušníci sa naň tešia, čo je pochopiteľné, šestonedeli sa už nedodržiava tak, ako kedysi. Zástupom návštev je však dobré sa vyhnúť.

Je potrebné, aby sa dieťa nedostalo do kontaktu s nikým, kto herpes má. Ak ho majú osoby, ktoré s dieťatko trvale žijú v jednom priestore, tieto by mali dbať o zvýšenú hygienu a odporúča sa, aby používali rúšku na tvár. Určite treba zabrániť tomu, aby osoba s aktívnym herpesom dieťa bozkávala kdekoľvek na tele.

Zdroj: ingimage.com

Bábätko staré niekoľko dní či týždňov by sme teda mali chrániť ako oko v hlave, komukoľvek s oparom, teplotou, nádchou alebo kašľom zavrieť dvere pred nosom.

Ak mamina dieťa dojčí, herpes ako taký nie je problém a pokračovať v dojčení treba – za zvýšenej opatrnosti. U starších detí je tiež dôležité dodržiavať hygienu v prípade, že jeho opatrovateľ herpes má. Treba si poriadne umývať ruky, nejesť rovnakou lyžicou a tiež neolizovať lyžicu, s ktorou kŕmite dieťa.

Spracované s použitím: portal.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár